De vreo 2 ani am fibromul uterin | Forumul Medical ROmedic

De vreo 2 ani am fibromul uterin

22-06-2007
Ninia
Nu este medic/terapeut
Ninia
Am 26 de ani si in urma cu 2 ani mi s-a descoperit un fibom uterin subseros pediculat (5, 5mm). As vrea sa ma ajutati daca puteti cu un sfat. Medicul mi-a spus ca trebuie operat, insa mie imi este teama ca in urma operatiei nu as mai putea avea copii.in ultima perioada am tot felul de temeri din cauza acestui diagnostic.
7 comentarii
0
29-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Nu esti prima femei care trece prin asa ceva si are aceleasi temeri ca si tine. Pot sa iti spun ce sa faci in incercarea de a evita operatia si a scapa si de fibrom. -
0
09-07-2007, ora 00:00
bebe81
Nu este medic/terapeut
bebe81
Buna am trecut prin acelasi lucru ca si tine, nodulul meu a fost de 10 cm, nu tb sa intri in panica crede-ma, Problema poate fi rezolvata prin embolizare uterina la Spitalul de Urgenta Universitar Bucuresti la sectia de Angiografie. Nu te opera pana nu incerci embolizarea.
0
09-07-2007, ora 00:00
bebe81
Nu este medic/terapeut
bebe81
am uitat sa iti spun ca si eu tot 26 de ani am si am facut embolizare in ianuarie.
0
19-07-2007, ora 00:00
Ninia
Nu este medic/terapeut
Ninia
Iti multumesc bebe81 pentru incurajare.iti doresc multa sanatate si poate imi bdai mai multe indicii despre embolizare.
0
26-11-2007, ora 00:00
bebe81
Nu este medic/terapeut
bebe81
Buna fetelor, vreau sa va spun ca daca ma operam nu mi-o iertam niciodata, detalii despre embolizare gasiti pe site-ul http://www.endo-vascular.ro/, pentru interventie tb sa aveti trimitere de la medicul de familie, cand ajungeti la spital, domn doctor, in cazul meu dr. Nechifor Rares, va duce la ginecolog, faceti o ecografie si astfel se ia decizia daca se poate face embolizare. Nu va mai faceti atatea griji doar actionati, pt ca fibromul se hraneste si creste. Multa sanatate va doresc.
0
26-11-2007, ora 00:00
bebe81
Nu este medic/terapeut
bebe81
Detalii despre embolizare, ce pot sa spun este ca mi-a introdus niste microsfere pe artera brahiala (prin mana stanga), embolizarea a tinut 45 min, apoi am stat vreo 3-4 ore cu mana nemiscata, vineri am facut interventia si sambata m-am externat, in zona genitala simteam cum zvacneste nodulul, dar doctorul iti spune absolut toate detaliile. Eu sunt din Cta dar pt echo merg numai la Buc.
0
01-10-2009, ora 20:02
cristina1111
Nu este medic/terapeut
cristina1111
DRAGA BEBE AI FACUT INTERVENTIA LA CLINICA BABES SAU SPITAL UNIVERSITAR?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicaÈ›ii pe înÈ›elesul tuturor
  • SubstanÈ›e chimice regăsite în produse comune de consum pot creÈ™te riscul de fibrom uterin
  • Un compus din ceaiul verde a avut rezultate promițătoare în tratarea fibroamelor uterine
  • Femeile care stau pe scaun 6 ore zilnic au un risc dublu de fibrom uterin
  •