De vreo doua zile simt o durere de spate la inghitire

04-05-2011
lalapaul
Nu este medic/terapeut
lalapaul
buna ziua, ma numesc viorel, 29 ani. de doua zile am o problema, simt o durere, de fapt mai degraba o jena in partea central-stanga a spatelui langa omoplat. aceasta durere apare doar in momentul in care inghit ceva, orice lichid sau solid. incerc sa explic cat mai exact pt a ma putea intelege. daca beau un pahar de apa, inghit apa, trece o secunda-doua, parca se loveste de ceva acolo in interior, jena, durerea asta dureaza si ea o secunda, probabil pana trece apa pe acolo, pe urma e ok, nu mai doare deloc.mentionez ca am o gastrita, am facut un test cu bariu in decembrie, nu am luat tratament si nici regim alimentar, prin februarie au inceput niste dureri urate dar in fata stanga, am inceput sa iau nexium si au trecut. am luat nexium doua trei saptamani iar de paste am intrerupt din nou tratamentul, durerile vechi nu au mai aparut in schimb a aparut chestia asta noua care ma ingrijoreaza. multumesc pt rabdare si eventualele raspunsuri
6 comentarii
0
04-05-2011, ora 10:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

o radiografie pulmonara, ai facut?
sanatate
o zi buna!
0
04-05-2011, ora 13:46
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ecografie abdomen superior, depistare Helicobacter Pylori din sange si cel mai bine ar fi sa faci o endoscopie digestiva superioara, simptomele tale pot indica o hernie hiatala. Un gastroenterolog ti-ar spune cel putin acelasi lucru. Prin endoscopie se vede fara dubii stomacul, esofagul, daca trebuie sa faci tratament sau sa consulti si un ORL-ist. Investigatiile amintite mai mult ca sigur ti se vor recomanda ptr un diagnostic cert.
Sanatate!
0
04-05-2011, ora 16:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt.eclectica

Buna ziua,
pt. ca -persional- ma intereseaza, scrie-mi TE ROG...daca si unde pot face o ecografie abdomen superior...

O zi faina, iti doresc.!
Multumiri.
0
04-05-2011, ora 17:40
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Lucia, cu tot dragul oricand!
Esti din Bucuresti?
Eu am facut la o gramada de medici ecografii de tot felul, dar foarte multumita am fost de dna. dr.Stefanescu Carmen. M-am dus la Gral, Dristor. E accesibil ca pret, cam cat ai da si daca mergi la stat, , , , Oricum, conteaza ca, desi la prima vedere pare cam intepata, este foarte foarte meticuloasa, profesionista. Gasesti pe net nr. de tel sau ti-l pot da privat daca vrei, aici s-ar sterge, suna si intreaba cat e, cand poti sa te programezi. Eu am fost anul trecut.
Te resalut la fel de cordial!
Teodora
0
04-05-2011, ora 18:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua, Teodora

precizare:...la 800 km dist. de tine..
atentie:...am scris pe adresa ta, urmareste...

O seara cat mai placuta,
lucia
0
04-05-2011, ora 23:05
lalapaul
Nu este medic/terapeut
lalapaul
da, am facut radiografie pulmonara acum aproximativ un an si era in regula. da, am Helicobacter Pylori pozitiv la analizele de sange plus brge nu stiu daca am scris corect...aceea chestie de regurgitare a alimentelor...in fine, multumesc pt raspunsuri. endoscopie incerc sa o evit, numai gandul si nu ma mai doare nimik :))
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre ulcer și gastrită
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  • Tratament gastrită
  •