Deformare Bulbului Duodenal

30-11-2017
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Buna ziua. Am probleme cu tractul digestive toata viata.Cele mai frecvent imi scrie Ulcer Duodenal si Deformarea Bulbului Duodenal. Am trecut la mai multi medici fara nici un rezultat. H bacteria pylori am tratat-o de mai multe ori fara nici un rezultat. Presupun totusi ca este problema in mecanica digestiva daca se poate asa de spus. Am observat ca daca stau mai mult in picioare nu pe scaun sau o ora dupa mincare respir adinc cu abdomenul sau iau masa cu proportii mai mici durerile sunt mai slabe.
Intrebarea mea mai ales pentru un chirurg este :
Se poate de inbunatatit digestia cu oarecare exercitii in cazul meu pentru DBD sau ce sfaturi mai exista.
10 comentarii
1
30-11-2017, ora 14:31
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descriere ar putea fi o hernie hiatala. Faceti o esogastroscopie.
0
30-11-2017, ora 15:32
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Foarte corect. In unele analize scrie Hernie Hiatala in alta Deformarea Bulbului Duodenal este tot aceea sau sunt diferite afectiuni?????
0
30-11-2017, ora 18:11
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Sunt afectiuni diferite.
0
01-12-2017, ora 07:58
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Hernia hiatala ma deranjeaza doar cind iau masa inainte de culcare.Esofagita nu am. Bulbul Duodenal ma deranjeaza mai tot timpul dupa mincare.Esogastroscopie am facuto de mai multe ori. Anume pentru DBD aveti vre-un sfat????
0
01-12-2017, ora 09:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Probabil, se poate corecta chirurgical.
0
01-12-2017, ora 10:11
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Ma scuzati de asa multe intrebari dar puteti sa ma mai lamuriti. Bulbul duodenal inpedica trecerea hranii sau din impotriva toata vremea este deschis si permite trecerea sucului pancreatic si biliar in stomac care la rindul lui irita peretii stomacului si eventual elimina sucul gastric care si face ulcerul...Mersi Mult Mult.
0
01-12-2017, ora 12:40
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In mod normal, daca pilorul e competent, nu permite trecerea sucului pancreatic si a celui biliar in stomac.
0
01-12-2017, ora 13:33
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Este clar ca nu este competent daca este deformat si detereorat. Totusi ulcerul poate provoca deformarea duodenului sau ulcerul este rezultatul aceste afectiuni.Cum credeti marirea in greutate poate repara partial aceasta afectiune??Cu cit crestem in greutate respectiv si duodenul se mareste si dupa ideie se inchide mai bine.Am observat de cind am scuzut in greutate cu 10 kg aceste probleme sau agravat.
0
02-12-2017, ora 09:27
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Oricare ar fi la origine, daca tratamentul medicamentos nu e eficient, solutia e interventia chirurgicala.
Nu ma pot pronunta in legatura cu greutatea.
0
08-12-2017, ora 11:36
valentin_83
Nu este medic/terapeut
valentin_83
Buna ziua.In cazul in care este un polip in regiunea bulbului duodenal la fel este afectiune DBD sau este alta afectiune si in analiza este descris altefel. Multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: