demodex si demodecidoza

30-06-2011
ana.maria.H
Nu este medic/terapeut
ana.maria.H
Buna ziua. sufar de cand ma stiu de bubitze in zona T a fetei. Cand eram adolescenta doctorii imi spuneau ca am acnee si ca va trece cu timpul si prin igiena. Nimic. Sunt adulta si am un bebe acum. De ceva timp situatia pe frunte s-a agravat. La o analiza facut acum 1 saptamana a iesit demodex. urmez de 3 zile tratamentul acesta: dimineata si seara benzoat de benzil!! practic toata ziua stau cu aceasta crema pe fata. dupa 2 zile bubitzele s-au mai retras dar astazi a 3a zi au revenit ca mai inainte. urmeaza ca 7 zile sa fac pauza si sa filosesc metroroburil seara. (pe acesta l-am mai folosit in combinatie cu cicalfate de la avene si apa termala de la avene ptr calmarea rosetii - zero efecte!)

mentionez ca si scalpul ma "mananca" teribil, dar doctorul meu nu a luat in vedere si acest aspect. trebuie sa fac mai mult? am inteles ca nu voi scapa toata viata, dar VOI MOLIPSI SI BEBE-UL CU ACEST PARAZIT?
MULTUMESC.
3 comentarii
0
30-06-2011, ora 17:06
ana.maria.H
Nu este medic/terapeut
ana.maria.H
am uitat sa precizez urmatoarele:

1. am facut analize ptr helycobacterium pyllori - negativ
2. de obicei fierb toate hainele si lenjeria - adica spal la 90 grade. acum spal si pernele! (numai salteaua nu pot sa o spal!)
0
01-07-2011, ora 09:03
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Demodexul se eradicheaza cu metronidazol pe gura si/sau local, doxiciclina per os.
In principiu nu il puteti transmite copilului dar dezinfectia lenjeriei si a prosoapelor este de bun augur.
Numai bine,
0
15-08-2020, ora 17:35
demo@des
Nu este medic/terapeut
demo@des
Buna ziua,
desi intrebarile sunt din 2011, vin cu o precizare pentru ca am experienta neplacuta cu acest acarian... Din pacate demodecidoza nu se eradicheaza cu metronidazol -ajuta intr-adevar dar nu rezolva total. Tratamentul este de lunga durata cu creme locale antiparazitare care la noi in tara nu se gasesc decat in farmaciile veterinare (singura crema cu Ivermectina pt uz uman, este de import si destul de scumpa...).Din pacate, doctorii dermatologi nu cunosc indeajuns aceasta problema, cred ca se studiaza mai mult acesti paraziti la medecina veterinara.de aici si multitudinea de pacienti care nu sunt diagnosticati corect. Se pare ca se poate stopa boala cu injectii cu ivermectina dar la noi in tara ivermectina nu e recomandata pt uz uman desi am gasit un studiu al medicilor de la Victor Babes - Timisoara care atesta eficacitatea acestor injectii in cazurile care sunt cronice.
Cred ca cei mai in masura sa trateze aceasta boala sunt medicii parazitologi.
Sanatate multa,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.