Demodexul de la pisica se poate lua la om? Rog raspuns.

15-09-2010
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, acum 1 an de zile am luat in maini de m multe ori o pisica de pe strada care avea atat Demodex Cati cat si Demodex Gatoi, nu am stiut ca are aceste probleme de sanatate pana nu am dus-o la veterinar (pt. ca se simtea rau) si am ramas uimita sa aflu ca are aceste probleme. Cateva zile la rand am umblat cu acea pisica si cu asternuturile ei. E posibil ca acest Demodex de la pisica sa se transmita si la om? Va intreb acestea pt ca imediat dupa ce am umblat cu pisica am avut mancarimi de piele cateva zile dupa care acestea au trecut dar am de atunci pe genunchi ceva ca niste buburuze mici, arata ceva in genul cum arata pielea imediat dupa epilare dar nu e sunt rosii, intai am avut doar pe un genunchi acum vad ca e si pe celalalt, ce ma sfatuiti sa fac? Ce poate fii? Mentionez deasemenea ca in acest 1 an mi-au mai iesit de cateva ori bube mari pe piele. Am si piele atopica, pielea de pe decolteu e putin afectata de dermatita dar in rest nu am avut pb. E "interesant" ca acele buburuze au aparut imediat dupa ce am umblat cu acea pisica. E cumva posibil sa imi fi dat o ciuperca cumva? Pisica era o pisica de pe strada bolnava putea avea orice, medicul veterinar la care am dus-o a zis ca are Demodex Cati si Demodex Gatoi, nu mi-a spus nimic ca ar fi posibil sa aiba si o micoza. Astept parerea d-voastra si sfaturi. Va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
18-09-2010, ora 17:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu.
0
26-09-2010, ora 01:30
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Va multumesc de raspuns Stimate Domn Doctor, da, intr-adevar demodexul de la pisica nu se ia la om, am avut mancarimi de piele atunci imediat dupa ce am luat pisica in brate dar mi-au trecut in cateva zile, daca ma gandesc bine acele buburuze de pe genunchi de care am mentionat mai sus au aparut dupa o epilare la cosmetica, am fost la un salon de cosmetica (nu la cel la care umblu de obicei ci la unul de la mine din zona) la epilat si m-a epilat cu ceara care a fost uzata foarte mult, se vedea ca a fost uzata pana la refuz, ceara nu arata deloc igienica si am avut dubii daca sa ma epilez sau nu la acel salon. De obicei nu umblu la orice salon, dar nu am mai avut rabdare sa merg la cosmeticiana mea si am intrat pur simplu intr-un salon la epilat. Dupa acel epilat m-am iritat foarte tare, cateva zile am avut pielea foarte rosie si ma ustura si imi venea sa ma scarpin in locurile epilate, o senzatie de mancarime usturime...sa nu mai zic ca atunci cand m-a epilat in unele locuri mi-a scos si sange! Ma mai iritam la epilat dar in viata mea asa o iritatie nu am facut si ma epilez cu ceara de aproape 13 ani, iritatia nu mi-a trecut cateva zile bune (de obicei dupa epilat a doua zi iritatia trecea), sa nu mai zic ca am avut si mancarimi si usturimi. Pana la urma iritatia a trecut dar au ramas acele bubite pe genunchi si in jurul genunchilor care arata ca "pielea de gaina". Ce parere aveti? E vorba despre o ciuperca? Arata exact ca "pielea de gaina" dar nu e rosie. Astept parerea d-voastra.
0
03-10-2010, ora 16:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu as putea sa va spun exact este, insa este posibil sa fievorba despre radacinile firelor de par.
0
26-11-2010, ora 22:48
jennyn
Nu este medic/terapeut
jennyn
Buna seara,

Am o problema si sper sa imi raspundeti cum puteti.Catelul meu a fost diagnosticat cu demodex canis in urma cu 2 saptamani, m-am interesat pe internet, de asemenea si la doctorul veterinar si am inteles ca nu se transmite la om, teoretic, insa este posibil sa se transmita daca ne pupam cu catelul pe botic.Intrebarea mea este daca este posibil sa se fi transmis boala la om dinainte sa apara primele simptome, adica niste bubite pe bot sau daca se transmite numai dupa ce aceste au aparut?Mentionez de asemenea ca mamei mele i-au aparut bube in cap, apar ca niste cosuri cu puroi, dar foarte umflate si dureroase, matreata, dar bubele dispar dupa o zi, doua, insa continua sa apara altele.Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc anticipat!Numai bine!Geanina Niculae
0
27-11-2010, ora 18:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu se transmite demodex cani la om!
0
22-04-2011, ora 09:48
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua Domnule Doctor D. Mihalache, poate o poza ajuta m mult decat o simpla descriere, am sa postez un link unde puteti vedea cum arata acele bubite http://i1197.photobucket.com/albums/aa423/Angelika_Patricia/Fotografie0206.jpg. Va multumesc si astept parerea d-vostra. Cu stima, Angelica Popescu.
0
15-05-2012, ora 15:06
oana2718
Nu este medic/terapeut
oana2718
Buna ziua!De 3 ani am o micoza cutanata.In primele 6 luni medicul dermatolog mi-a prescris itraconazol, tranagen, nidoflor, fluocinolon, nizoral, fucidin, fungolon dar nu au dat nici un rezultat.Micoza e prezenta pe maini, laba piciorilui, gat, coate si genunchi.Pe maini e mult mai grava, caci dupa ce ma spal sau transpir, pielea foarte uscata, se inroseste foarte tare si se subtiaza, avand aspect de rana.Prezinta si mancarimi.Dupa cele 6 luni de tratament am renuntat sa ma mai duc la un medic dermatolog si m-am tratat cu aceleasi creme.Pana acum am tinut-o sub control cat de cat, dar acum am mari dureri.Este vorba despre o micoza?Am avut porcusori de Guineea.Abia astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Boli pe care le putem lua de la animalele de companie
  •