Dependent de etnobotanice.

12-08-2021
Al1n
Nu este medic/terapeut
Al1n
Salutări, sunt Alin şi am 22 de ani. Dependenţa de substanţe m-a împins să deschid acest subiect, deşii sunt o persoană închisă, am îndrăznit să-mi spun problemele aici. De când tatăl meu a murit, acum 4 ani, m-am apucat foarte drastic de etnobotanice, fumez zilnic, cheltui în jur de 500 de lei pe săptămână doar pe stupefiante, nu m-am lăsat niciodată de atunci, nu dorm nopţile dacă nu fumez, nu ştiu ce să fac, şi cum să scap de asta, înainte de incidentul cu tatăl meu, nici măcar ţigări nu fumam, însă situaţia şi greutăţile m-au schimbat, mi-aş dorii mult să mă las, mama mea e foarte bolnavă, iar eu o distrug şi mai tare, se consumă enorm pentru felul în care am ales să-mi trăiesc viaţa... mi-aş dorii să mă pot schimba, nu ştiu ce să fac... Vreau doar să pot renunţa la ele, mulţumesc.
2 comentarii
2
12-08-2021, ora 20:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Bună seara,

Cheia pentru renunțare si ieșirea din dependenta este:
1) Voință
2) Tratament psihiatric specific
3) Psihoterapie

Succes!
1
12-08-2021, ora 23:15
Psiholog Patru Monica Daniela
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Patru Monica Daniela
Dependentele, într-o proporție foarte mare, ascund o traumă. Din relatarea dvs., reiese clar că moartea tatălui a fost traumatizanta. Trauma trebuie reprocesata și desensibilizata prin metode sau tehnici specifice. Căutați un psiholog specializat în psihotrauma. Vă pot ajuta și eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.