dependenta de picaturi de nas

20-11-2010
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna seara. va rog daca se poate sa-mi dati si mie un sfat cum sa scap de picaturi.in special seara si uneori dimineata trebuie sa-mi pun picuri(olynth) altfel nasul mie foarte uscat si parca am o clema pe nas si nu mai pot respira, decit greu.deja cred ca folosesc de un an olynthul. nu stiu care e cauza de mi se tot infunda nasul, dar stiu ca in urma unei raceli am ramas dependenta de picaturi.cind stau intinsa mai tare se infunda. multumesc anticipat
14 comentarii
0
21-11-2010, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
SE fac inhalatii cu ceai de musetel+ ulei volatil de eucalipt.
COlargol( se prepara in farmacie cate 3 pic la 8 ore ) 10 zile.
daca acest tratament nu da rezultate tre sa mergeti la ORL..
0
21-11-2010, ora 21:38
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
mii de multumiri pentru acest sfat! o sa-l incerc cu siguranta si am sa va spun si rezultatul. sa va de-a D-zeu sanatate! numai bine
0
26-11-2010, ora 17:27
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna seara d-le doctor! revin din nou si vreau sa va spun ca nu mai se gaseste in farmacii colargol, cu ce altceva as putea sa-l inlocuiesc? acuma ca este mai rece afara am obs.ca mai tare mi se infunda nasul si trebuie sa apelez la spray nazal mai des, desi nu-mi place deloc lucrul acesta:(. multumesc anticipat pt raspuns.
0
27-11-2010, ora 10:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu gasesti Colargol.
unica solutie seste sa mergi la ORL.. sa faci reductia cornetelor cu radiofrecventa
0
27-11-2010, ora 11:24
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
va multumesc ca a-ti fost atit de prompt cu raspunsul! numai bine va doresc domnule doctor! salutari de la cj.
0
03-12-2010, ora 10:05
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna dimineata.D-le dr.voiam sa va spun ca sunt foarte incintata ca dupa citeva zile de administrare a picaturilor pinosol am renuntat la olynth.sper sa fie tot mai bine. pinosolul sper ca nu da dependenta!? numai bine.
0
15-12-2010, ora 14:36
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ziua d-le dr.! vreau sa va cer sfatul din nou intr-o pr.care mi se intimpla deseori, mi se infunda cite o ureche, cind una, cind celalta, si suna parca face microfonie in ureche si automat apare si vertijul, parca ma clatin, trebuie imediat sa ma tin de ceva stabil, fix.demult ma confrunt cu aceste neplaceri si ma intreb daca e cazul sa merg la orl-ist sau o fi de la spondiloza cervicalla de care sufar.am obs.ca la schimbare de timp in special apare, chiar ieri mi s-a intimplat, noroc cu sotul, ca m-am tinut de el pina s-a retras sunetul acela.va rog tare mult, sa-mi dati un sfat, incotro sa o apuc, sau trebuie sa ma obisnuiesc cu simptomele astea? va multumesc
0
15-12-2010, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa incepeti investigatiile la ORL.+ audiograma.
sa faceti la Oftalmologie un fund de ochi
si sa mergeti la Neurologie pentru clarificare vertijului ( central sau periferic)
verificat tensiunea arteriala. gemoglobina..
0
15-12-2010, ora 19:32
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
va multumesc mult pentru raspuns!! numai bine dl-le dr! am sa va tin la curent
0
25-02-2011, ora 12:15
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
buna ziua dl-le dr.! va cer din nou sfatul, pt ca nu am aj.la medic si azi si de alte dati ma simt f.rau in sensul ca am vertij destul de puternic si greturi si slabiciune in brate, sint aproape sigura ca e de la spondiloza ca ma doare si capul si pe cervicala.vreu sa va intreb daca exista vreun tratament rapid sau de urgenta in cazul acesta ?! am mai folosit betasec dar efectul e tirziu.mai este si altceva inafara de acesta? chiar nu mai stiu ce sa iau si ma simt epuizata de la vertijul asta. numai bine si multumesc anticipat!
0
25-02-2011, ora 13:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu aveti deloc grija de Dvs.???
daac in 3 luni nu ati facut nimic de ce am recomandat?
2 betserc de 24 mg se poate pana la 8 tab pe zi.. in urgenta.. si ramaneti cu 2 de 24 pe zi 1 luna dupa care 1 pe zi..multi ani de aici in colo
3 sermion 30 mg 2 pe zi
4.magneziu+ vit B 6 3 pe zi
5. monitorizat tensiune arteriala.. daca e mare tratamentul de la cardiolog
daca e mica.. ginseng, Sun Tonic, spirulina, echinacee s.a
6 tratament pentru colana cervicala( exercitii, kinetoterapie.s..a
0
25-02-2011, ora 16:10
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
Dl-le dr.cu rusinea de rigoare ca nu v-am urmat sfaturile:( eu va multumesc din suflet pt.tratamentul prescris mai sus! T.A.este buna, doar pulsul e crescut asta avind in vedere ca am pr.si cu tiroida(hashimoto)si fac tratament cu thyrtoxin de50. nu am inteles f bine, betasecul pot sa iau doar in urgenta pina la 8tbl/zi?in rest 2/zi. cu mult respect va salut.
0
25-02-2011, ora 23:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
25-02-2011, ora 23:07
fodo
Nu este medic/terapeut
fodo
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •