Dependenta stilnox 10 ani

30-11-2016
Amire82
Nu este medic/terapeut
Amire82
7 ani am luat pt insomnii tot cate 3 max 6 pe zi de 3 ani am ajuns la 30 40 pe zi.asigurare nu am.ce pot sa fac in aceasta situatie am incercat o gramada dar singurul era spoortul asta pana sa m, a ingras si sa nu mai pot face nimic 130+kg. multumesc
5 comentarii
0
30-11-2016, ora 17:12
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ati luat-o in directia nepotrivita; daca ati ajuns sa luati 30-40 de pastile de stylnox pe zi ceva nu este in regula. Cred ca in spatele "insomniei" se ascunde altceva...
Mergeti la un psihiatru pentru (re)evaluare si tratament.
0
30-11-2016, ora 20:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Subscriu la cele mentionate de colegul meu mai sus: ceva nu este in regula cu se spuneti despre dozaj. Ma refer atat la 3-6 buc Stylnox/zi, cat si pt 30-40/zi???!!! Doza zilnica maxima este un comprimat de 10 mg/zi.
0
01-12-2016, ora 06:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Va faceti asigurare, 500 lei, va faceti tratamentul pentru boala pe care o aveti si in paralel veti primi alt somnifer. Exista o gama mai larga de somnifere care va pot ajuta.
Daca nu va faceti tratamentul pentru boala de baza, puteti sa luati cate somnifere vreti ca sunt apa de ploaie. Mai exista varianta cu electrosocuri la Bucuresti si la Targu Mures. Dar si pentru asta va trebuie asigurare.
0
01-12-2016, ora 09:30
Amire82
Nu este medic/terapeut
Amire82
nu am bani sa fac asigurare si la psihiatri am fost aproape la toti.la inceput mai dadeau substituenete antidepresive seroquel xanax, dar nimic.acum iau trazodona si c=inolazepam si cateodata diazepam din 2 in 2 ore cam asa altfel daca nu iau 6 ore cand dorm dupa tritico ma trezesc cu dureri peste tot.de aia am postat aici sa vad ce se mai poate adauga la ce am scris.imi astept moartea in fiecare zi si imi e frica sa ma sinucid da daca esuez si ajung naibii in ceva coma.la ora actual iau stilnox sa supravietuiesc nu mai e ca mai demult sa ma destintd si sa uit de divortul prin care am trecut.multumesc pt comentarii
0
05-12-2016, ora 22:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista si alte medicamente cu reteta pt somn: Gerodorm, Imovane, Dormicum, Sanval. Incercati sa inlocuiti dupa schema data de dr. Cu plata 50 lei, la policlinica de stat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: somniferele

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Somniferele cresc riscul de demență
  •