Depresie indelungata

07-03-2010
Mari79
Nu este medic/terapeut
Mari79
Buna ziua, am 31 de ani, acuma 4 ani sa intamplat ceva care ma facut sa ma izolez de lume si de prieteni. Singura mea activitate este doar serviciul, iar restul timpului mi-l petrec singur in casa. De atuncea am trait cu depresie, anxietate si fobii (frica sa ies din casa), ma simt tot timpul trist, dezamagit, lipsit de concentrare si nu pot sa fac nimic. AM incercat de cateva ori sa i-mi refac viata, sa-mi creez noi prietenii/relatii dar de fiecare data ma simt respins, ma simt singur si abandonat, nu vreau decat sa mor.
M-am gandit sa apelez la un pshioterapeut, dar nu am curajul sa merg, nu stiu daca ma poate ajuta cu ceva si mi-e teama sa nu fiu dinou dezamagit sa ma respinga si el, nu as mai putea indura si asta.
As vrea sa fiu ajutat ca intr-o zi sa nu mai simt dorinta asta de a renunta la viata, deocamdata nu mai am nici o speranta.
3 comentarii
0
07-03-2010, ora 23:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Mari, scrie-mi un email si te voi ajuta eu.
0
08-03-2010, ora 22:54
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Mari, scuze, dar cred ca tu tre sa fii primul care sa faci ordine in prioritatile tale. Fruntea sus si spune-ti mereu ca trebuie sa te faci bine,. In putinele tale randuri ai repetat de mai multe ori ca esti gata sa renunti la LUPTA. Fi barbat si daca viata e o lupta, tre sa lupti.. pentru tine. Vointa ta este primul lucru necesar, primul pas spre vindecare. Incearca sa ajungi la un psiholog. Incerca sa intelegi boala cu care te lupti. Eu mereu zic ca trebuie sa ne cunoastem adversarul. cat mai mult si apoi, luptam. Fa in asa fel sa ignori cat mai mult tot ce simti negativ. Eu am inceput sa ma uit la ceas.. sa dau 15 minute starilor sa dispara. Autosugestia face enorm. fa exercitii de respiratie, in timpul atacurilor de panica si trec. daca nu trec imediat, imagineaza-ti ca trec. Le reduci. crede-ma. Nu te speria... sunt doar atacuri din interior si nu se intampla nimic. doar frica. dar trece. Incet, incet nu mai ti se par asa de mari. Fi calm si apeleaza la un medic sa incepi un tratament, chiar naturist care nu dau efecte adverse (Sedatiff PC. Persen Forte, . te ajuta.
Odihneste-te si apoi nu incerca sa stai mult singur. Incearca sa zambesti, chiar daca ti-e greu.. Intre prieteni, nu repeta mereu depres boala.. Fa tot ce iti face placere incat sa uiti de ceea ce te sperie.
Incearca.. Sigur vei reusi.
0
09-03-2010, ora 09:29
Edy1983
Nu este medic/terapeut
Edy1983
Vei reusi. Stii deja ca esti bolnava acesta este primul pas. Trebuie sa mergi la un psihiatru si la un psihoterapeut. Am fost si eu in situatia ta. Am luat 8 luni cipralex si magnerot, si totul a fost bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.