Depresie majora de 5 ani

04-10-2018
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Am 30 de ani si de 5 ani ma chinuiesc cu depresia. Fel de fel de tratamente unele bune altele fara efect. La inceput am facut spasmofilie am urmat mult timp tratament cu calciu intravenos. Apoi atacuri de panica groaznice care includeau: amorteli in cap, maini, picioare...ameteli, pierderi de echilibru, imi fugea pamantul de sub picioare, greata, dureri de cap etc. Am umblat la o groaza de medici si singurele probleme au fost o lipsa de calciu si la testul EEG in modul relaxat nu am avut nici o relaxare. In prezent fac tratament cu carbamazepina 1/4 si anxiar dimineata iar seara carbamazepina 1/4, anxiar 1, onelar 1, zolpidem 1 si injectii refen pt ca am si spondiloza cervicala si reumatism. Ma intreb depresia aceasta va trece vreodata?
6 comentarii
0
04-10-2018, ora 08:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Are perioade de remisie, dar o puteti tine sub control cu medicatie si psihoterapie.
Sanatate multa!
0
04-10-2018, ora 15:01
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Dacă nu va simțiți bine cu acest tratament, mergeți din nou la medicul curant. Poate fi necesara schimbarea schemei de tratament. În paralel puteți face psihoterapie cognitiv-comportamentala.
0
05-10-2018, ora 10:33
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Rezultate bune se obțin combinând medicația cu psihoterapia cognitiv-comportamentală. E necesar să vă schimbați modul de gândire și percepție și să câștigați competențe în a gestiona situațiile întâlnite astfel încât să nu vă mai afecteze.
0
11-10-2018, ora 16:41
roxxana2018
Nu este medic/terapeut
roxxana2018
Deja de 2 sapt fac acest tratament si nu simt nici o imbunatatire...ameteli grave si agitatie...care sa fie de vina duloxetina, lorazepam, zolpidem sau carbamazepina? Deja imi pierd puterile..
0
11-10-2018, ora 17:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam in 3-4 saptamani se vad rezultatele.
0
11-10-2018, ora 17:24
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Rezultatele apar în 2-4 săptămâni. La unii pacienți efectul poate întârzia. Dacă după 4 săptămâni nu observati nicio ameliorare, mergeți la medicul curant.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: