Depresie... nu pot sa ma controloez

22-10-2008
googlefirst
Nu este medic/terapeut
googlefirst
AM 19 ani
Cand eram mai mic si nu intrasem in depresie nu ma priveam din exterior niciodata sau prea putin.Acum ma imaginez din exterior si ma stresez...ca si cum m-as vedea prin ochii altcuiva si imi imaginez ca acela ar fi dezamagit de ce vede.Sunt obsedat de chestia asta...
mai tot timpul ma vizualizez din exterior..si nu mai pot fi eu insumi..Cand incerc sa fac ceva..sa ma gandesc la ceva automat ma vad din exterior(ma detasez practic de mine) si astfel nu mai pot sa ma gandesc la ce vroiam(sunt ocupat cu privindu-ma din exterior, analizandu-ma).Nush cum sa fac ca e foarte confuz..
2 comentarii
0
23-10-2008, ora 08:43
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Ia-o ushor...De la ce vine depresia asta..?La 19 ani nu ai dreptul sa fii deprimat.Ai o viata ionainte.Ce-i cu tn???
0
23-10-2008, ora 10:41
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Cred ca te nemultumeste ceva la tine de aceea te analizezi mereu din exterior.Incearca sa rezolvi aceasta problema si gandeste-te mai des la realizari decat la lucruri care nu ti-au reusit si nu-ti plac la tine.In cel mai rau caz consulta un psiholog dar sunt sigura ca neincrederea in tine iti da aceste sentimente.Si in ultimul rand poate fi o cauza medicala.Am auzit ca, tiroida se manifesta mai rar la barbati, nu vreau sa spun prostii de aceea ma abtin ca nu prea stiu despre ce este vb.Oricum pe acest forum vei gasii multi oameni care desii nu te cunosc te vor sustine neconditionat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •