dereglare ciclu menstrual

10-08-2010
kami70tm
Nu este medic/terapeut
kami70tm
De 2 - 3 ani am dereglari de ciclu, am fost la ginecolog, am facut un eco intern, totul este ok, testul PAPANICOLAU C II, clasificare MÜNCHEN II, clasificare BETHESDA frotiu reactiv, am primit de 2 ori tratament cu DYPHASTON cite 3 luni, 2 tablete/zi(dimi si seara) din a 16-a zi pina a 25-a zi a ciclului menstrual, uneori fiind nevoita sä i-au tabletele peste singerare, dar dupa terminarea tratamentului am o luna ciclul la 28-30 de zile dar apoi incepe din nou dereglarea, singerarile sunt la 14 zile si am observat k si sinii se intaresc k si inaintea unui ciclu normal, dar dupa aparitzia singerarii uneori ramin asa pina la urmatoarea singerare.specific k virsta mea este de 43 de ani, si toatä viatza mea am avut un ciclu menstrual normal la 28-30 de zile.Nu stiu dak are importantza, dar specific si faptul k am sterilitate secundara.Multzumesc frumos pentru raspunsul dvs.
3 comentarii
0
24-08-2010, ora 16:30
Tudor Andreea
Nu este medic/terapeut
Tudor Andreea
Buna ziua.Acum 3 sapt am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat, dar nu s-a eliberat deloc nici inauntru nici afara. Este posibil si asa sa raman insarcinata? Va intreb pentru ca luna trecuta pe 19iulie am avut menstruatia iar luna aceasta mi-a intarziat 5 zile, nu stiu de ce, sunt foarte ingrijorata. N-am absolut nici-o simptoma. Va multumesc!
0
31-08-2010, ora 09:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Andreea,

Bineinteles ca este posibil. Faza cu nu a ejaculat sau a ejaculat in afara este un mit pentru ca inainte de actul sexual barbatii au o secretie care contine o cantitate mai mica de spermatozoizi dar contine. Pentru a ramane insarcinata este necesar unul singur. Nu te mai lasa pacalita cu povesti de genul asta: am eu grija sa nu ejaculez sau sa ejaculez in afara si documenteaza-te mai mult in privinta acestui subiect chiar de pe net.

In plus fara prezervativ poti lua si o gramada de BTS (boli cu transmitere sexuala) care cu greu se mai vindeca. Micoze, negi, herpes...

Pentru linistea ta, du-te si cumpara-ti un test barza care e in jur de 7 lei si nu mai intretine relatii sexuale neprotejate.
0
31-08-2010, ora 14:33
mika_eu
Nu este medic/terapeut
mika_eu
Buna ziua am si eu o intrebare daca se poate am inceput sa iau anticonceptionale (diane35) de la prima zi de menstruatie la recomandarea meducului (adica de pe 28 luna aceasta) iar dupa a treia pastila de administrare (adica aseara) am avut un contact sexual neprotejat si a ejacuat in mine pana la sfarsit as vrea sa stiu daca pot sa raman insarcinata mentionez ca pe prospect scrie ca dupa 7 pastilute este valabila contraceptia. va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog sau Urolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Întreabă un doctor acum!
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.