dermatita?

06-08-2009
llaurette
Nu este medic/terapeut
llaurette
bun a seara.am si eu o intrebare si sincer sunt foarte disperata.ma aflu intr o alta tara, iar a doua zi dupa sosire imediat dupa ce am facut dus, mi au aparut pe umeri niste bubite rosii, unele dintre ele asemanatoare cu niste cosuri, unele langa altele.specific ca pe umarul drept am mult mai multe decat pe umarul stang.am stat asa vreo 3 4 zile, timp in care m am dat cu baneocin cu prometazina si cu rachiu ca asa mi a spus cineva.azi am mers la un medic care mia spus ca am dermatita.de ce fel nu stiu doar dermatita.sun t ffff speriata acele pete sau bube ce sunt mai dispar odata?eu sunt in albania acum nu stiu ce medicamente sa cumpar va rog din suflet sa imi spuneti ce sa fac pt ca mie f frica mai ales ca am citit ca petele trec in cativa ani de zile sau deloc.astept un raspuns sunt fosrte speriata.va multumesc antici[aty
4 comentarii
0
07-08-2009, ora 13:48
mihaibucuresti
Nu este medic/terapeut
mihaibucuresti
BUNA! NU DISPERA, incearca BACTROBAN (Anglia) are un spectru de ac. mult mai mare asupra bacteriilor grampozitive si gramnegative AMIN.3 ORI PE ZI 10 ZILE. Nu incerca mai multe, si din auzite ai rabdare dupa 10 -15 zile vezi evolutia!
SUCCES si nu te impacienta!
0
07-08-2009, ora 14:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai daca tot ai fost la medic, nu ti-a dat si un tratament?!Trebuie sa fii atenta daca acele pete/cosuri se intind, daca iti provoaca mancarimi, pt ca poate fi vb de o ciuperca ceva si trebuie sa mergi la un medic dermatolog acolo in Albania!!
Numai bine!
0
07-08-2009, ora 14:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este posibil sa fie vb de o dermatita de contact!Iritantii chimici cel mai frecvent incriminati in aparitia dermatitei de contact sunt: detergentii, sapunul, clorul, materialele cu fibre sintetice, lacul de unghii, acetona, antiperspirantele etc.
Dar asa cum am mai spus, medicul la care ai fost trebuia sa iti spuna exact despre ce fel de dermatita este vb si sa iti dea un tratament pt asta, unguente sau lotiuni pentru aplicare locala!
0
07-08-2009, ora 15:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Acest gen de dermatita vine in genere ori de intoxicatie alimentara ori de la intoxicatie cu substante toxice din orice fel de mediu.
Trece de la sine si nu este bine sa inghititi alte substante chimice pt. a inlatura ceva cu un lucru similar pe care l-a produs. Sa nu cadeti din lac in put.
Evitati toate alimente nesanatoase precum si carne, ciuperci, branza, lapte, legume crude si salate, cafea, cola, sucuri sintetice si alimente cu conservanti, beti mult ceai de galbenele, salvie, si in special de urzici daca exista si mancarime.
Cremele si medicamentele nu ajuta si nu au cum sa ajute la vindecare caci contin chimicale si numai suprima eliminarea toxinelor prin piele care este ceva natural.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •