Dermatita pe fata, care se extinde

15-10-2020
R1983
Nu este medic/terapeut
R1983
Buna ziua.In urma cu un an in urma unei vizite la coafor mi-a aparut pe obraz o pata rosie de marimea unui banutz.Cu timpul a inceput sa se extinda sa-mi provoace mancarimi de nesuportat. In cateva luni s-a extins pe tot obrazul, tenul nu mai suporta nici un fel de crema ( am incercat toate cremele din farmacii pentru tenul sensibil).Fata mi-e in permanenta rosie, uscata cu aspect fainos extrem de aspra.Am observat ca s-a intins si pe gat, frunte.In urma cu cateva luni am fost la dermatolog punandu-mi diagnosticul de dermatita de contact insa fara un tratament spunand ca va trece de la sine.Am ajuns intr-o situatie disperata mai ales ca locuiesc in Anglia si nu am acces asa usor la medici dermatologi de specialitate.Orice sfat mi-ar fi de mare ajutor.Va multumesc
2 comentarii
0
15-10-2020, ora 14:48
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Mergeti la un medic dermatolog cand puteti si folositi doar produse dermatocosmetice ten intolerant de la Avene -tolerence extreme.
O zi buna
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
16-10-2020, ora 10:46
R1983
Nu este medic/terapeut
R1983
Buna ziua, va multumesc de raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Substanțele chimice din produsele cosmetice pot provoca erupții cutanate
  • Eczema iritativă și dermatita alergică de contact, diferențiate printr-o nouă metodă de diagnostic
  • Mai complex decât s-a crezut: reacția organismului la alergene de contact
  • Dermatita cauzată de săpun și dezinfectanți
  •