dermatita seboreica pe scalp

22-05-2011
nightwalk
Nu este medic/terapeut
nightwalk
Buna ziua sunt speriat sa nu am psoriazis am fost la un medic dermatolog si am fost diagnosticat cu dermatita seboreica pe scalp am facut si biopsie care a iesit clar dermatita seboreica, insa am si la subratul stang o mica roseata care uneori imi da o senzatie de arsura dar nu mereu, este putin vizibila nu un rosu aprins, doctorul meu a zis ca este tot dermatita seboreica si ca biopsia scalpului confirma asta pentru toata pielea, vreau sa stiu daca poate fi psoriazis? Va impolor inseamna enorm pentru mine un raspuns, am ajuns sa fac si psihoterapie din cauza sperieturii mele.Va multumesc anticipat si iertati-ma pentru ca va pun probabil niste intrebari absurde..va multumesc
3 comentarii
0
23-05-2011, ora 00:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

Nu cred ca este.

Sanatate iti doresc..si mai asteapta, pareri.

O noapte linistita.
0
23-05-2011, ora 19:01
nightwalk
Nu este medic/terapeut
nightwalk
Iti multumesc din suflet Lucia pentru mesaj!
Rog un doctor sa ma lamureasca si pe mine va rog mult de tot inseamna mult pentru mine un raspuns, mi s-a spus ca biopsia confirma pentru tot corpul ca nu am psoriazis, mentionez nu am decat la subsoara un pic rosu care uneori nu mereu imi da o senzatie de arsura si un pic la fel doar ca fara senzatia de arsura in pliurile dintre picioare tot asa foarte putin, mi s-a spus ca este doar dermatita seboreica..
0
26-05-2011, ora 19:01
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Daca vi s-a facut biopsie dintr-o leziune de pe scalp si la examenul anatomopatologic nu s-au evidentiat aspecte de psoriazis nu inseamna ca lucrurile stau la fel pentru tot corpul. Sfatul meu este, in primul rand sa nu va stresati pentru ca stresul chiar este un factor declansator pentru psoriazis si in al doilea rand sa vizitati si un alt medic dermatolog si chiar sa faceti o biopsie si din leziunile axilare sau inghinale pentru ca aspectul anatomopatologic in cazul psoriazisului este tipic.
Cu stima,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: