Dermatologie- bubite pe mâini cu mamcarimi.

25-04-2017
Codrea Cristina
Nu este medic/terapeut
Codrea Cristina
Bună, fiicei mele de 6 ani îi tot apar niște bubite cu apă pe mâini si se scarpină. Plânge de durere. A contactat această boală când am fost la mare în urmă cu 3 ani si de atunci ne tot luptăm cu această boală. Am fost la dermatolog si am încercat tot felul de creme ( Dermovate si XaraCalm de la Avene folosim acum), dar fără nici un folos. Doamna dermatolog i-a luat o mostră de pe mâini si a tromis-o la un laborator la Cluj, dar nu ne-a dat un diagnostic concret, a spus ca s-ar pute să fie psoriazis sau o dermatita. Nu stiu ce sa mai fac, de aceea am apelat la dumneavoastră. Are pielea pe mânuțe aspră şi parcă arsă. Încă ceva interesant, am observat ca aceste bubițe ies mai dese când este racită, peobabil este iminitatea mai scăzută. Aş merge şi la Cluj la un alt medic dacă trebuie, să aflu şi altă părere.Mulțumesc, astept un sfat de la dumneavoastră.
2 comentarii
0
28-04-2017, ora 13:29
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Bună ziua,
Cel mai probabil este vorba despre o eczema. Trebuie să vedeți dacă se accentuează la vreun produs cu care vine în contact, sau e pe fond de stres.
Tot medicul dermatolog va tratează.
O zi bună,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
16-06-2023, ora 16:41
Ellameella
Nu este medic/terapeut
Ellameella
Buna ziua
Am avut o formatiune tumorala in zona ombilicala si nu stiam ce e, am facut biopsie si a iesit ca era cicatrice hipertrofica si cheloidiana ca urmare a unei operatii
Intrebarea mea este exista cicatrice hipetrofica si cheloidiana ? ca din ce citisem este ori hipertrofica ori cheloidiana
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: