descuamare datorata gandacilor

26-11-2010
adrian32
Nu este medic/terapeut
adrian32
Buna ziua!

Incepand din aceasta vara, intr-un camin studentesc din Bucuresti care este plin de gandaci, am observat la un coleg o descuamare a pielii pe maini si pe picioare, iar acesta insista ca fenomenul se datoreaza gandacilor, care, in timpul noptii se urca pe acesta in pat.

Nu am crezut pana cand nu am avut si eu parte de acelasi lucru, in acelasi camin.
Fenomenul apare ca coji ca urmare a unor julituri, insa sunt putin diferite de acestea prin forma si consistenta: epiderma este pr si simplu mincata peste noapte.

Lucrurile au incetat dupa ce m am mutat din camin, insa anul acesta, intr un alt campus universitar, in cu totul alt camin, am observat astazi ca am parte de aceleasi simptome.
m-am trezit cu 2 descuamari care ma jeneaza destul de mult, mai ales prin usturime.
Am facut si 2 poze pt exemplificare.
M am documentat pe internet si nu am gasit nicaieri gandaci care sa produca astfel de rani, insa acum sunt sigur ca aceasta este cauza.
Va rog sa imi dati un sfat, in afara de cel de mutatul din camin:)


POzele cu pricina:

http://s2.220.hy.ro/?mmid=85d83a61c658b7d9f

http://s1.220.hy.ro/?mmid=905e7a61c6d08a305

multumesc mult pt timpul acordat si eventualele sugestii
4 comentarii
0
28-11-2010, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Te duci frumos la un magazin din Piata Rosetti - Bucuresti (nu stiu de unde esti) sau la alt magazin unde se gasesc produse sau pesticide pentru agricultura, chimicale, lucruri de genul asta si iei o fiola de Regent. Nu tre sa fie mai mult de 5 lei.

Iti pui manusi si o dizolvi cu grija intr-o sticla de 2 litri cu apa si tamponezi cu solutia aceea prin locurile pe unde stii ca merg gandacii, pe jos, da ? Pe la tocurile usii, pe la colturi. Ai grija ca e toxica.

Si dupa ce ai vazut ca au disparut la tine, ii pui si pe colegii tai sa scape la fel de gandaci.

Cu pace,

Clara
0
28-11-2010, ora 19:11
adrian32
Nu este medic/terapeut
adrian32
Multumesc Clara...am incercat si cu Regent.
Dar intrebarea mea era daca intr-adevar asta este motivul cojilor, si daca exista vreun risc?
0
28-11-2010, ora 19:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai bine te duci tu la un medic dermatolog... Daca nu trec de la sine.

Sa iti dea totusi un tratament pentru ele si sa iti spuna clar cauza.

Nu ?

Cu pace,

Clara
0
01-05-2011, ora 20:55
adrian32
Nu este medic/terapeut
adrian32
au trecut de la sine, dar sunt interesat daca a mai avut cineva asa ceva sau daca sunt datorate de la gandaci.dermatologul meu nu a auzit de asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: