Descuamarea pielii pe talpi

15-09-2009
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Ce tratament pot sa urmez pentru descuamarea pielii pe talpi si ce boala sa fie ?
Anterior am avut si pe degete dar am luat unguient cu vitamina A vaselina si mi-a trecut aproape
Dar pe talpi nu stiu
Ce tratament sa urmez si ce boala este sau afectiune ?
8 comentarii
0
16-09-2009, ora 12:31
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Probabil ca este vorba despre o ciuperca. Aplicati Lamisil crema, seara, timp de 14 zile, masand bine pielea.
0
16-09-2009, ora 14:28
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Multumesc frumos Domnule Doctor Doua intrebari mai am ?
Credeti ca e grav ? imi va trece probabil ca majoritatea pacientiilor sunt ingrijorati si repeta intrebarea asta.
Are ceva daca stau incaltat 8 ore la serviciu ? sa nu mi se descuameze mai rau avand in vedere ca piciorul sta inchis in pantof.

Multumesc Anticipat!
0
17-09-2009, ora 15:52
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Faptul ca stati incaltat 8 ore pe zi a favorizat aparitia ciupercii, insa nu cred ca puteti merge descult la serviciu !
Boala nu este grava, insa trebuie tratata la timp!
0
19-09-2009, ora 21:23
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Lamisil nu este pentru ciuperci ? Pe mine nu ma mananca doar e descuamanta sau cojita pe talpi si pe maini credeti ca isi va face treaba Lamisil ?intreb pentru ca nu ma jeneaza sau ma ustura pur si simplu se cojeste.
0
05-10-2009, ora 21:22
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Descuamarea este un semn ca este vorba despre o ciuperca, insa pentru confirmare ar trebui facut un examen micologic.
0
09-09-2010, ora 23:30
bucurin
Nu este medic/terapeut
bucurin
Buna, am si eu o problema, mi se cojeste pielea din palme si talpi. Care e motivul si ce trebuie sa fac? Va multumesc!
0
16-09-2010, ora 17:56
midorin42
Dermatovenerologie
midorin42
Cititi mai sus !
0
22-09-2010, ora 09:16
madalina-victoria
Nu este medic/terapeut
madalina-victoria
si eu am aceeasi problema:(
Adaugă un comentariu / răspuns

12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mi se duce pielea - e normal să te jupești?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.