Desi e sub tratament face febra..

09-10-2008
dariaanalisa
Nu este medic/terapeut
dariaanalisa
Fetita mea de 3ani si 8 luni se afla sub tratament de 3 zile si seara face febra. Face tratament cu Keflex la 8 ore si totusi starea ei parca se inrautateste.Ce ma sfatuiti sa fac?
22 comentarii
0
09-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
mmm.da-ne mai multe amanunte...De ce face acest tratament?Oricum, parerea mea e sa mergi sa mai intrebi pediatrul.Posibil ca ce are ea sa nu fie sensibil la keflex si atunci trebuie schimbat antibioticul.
0
09-10-2008, ora 00:00
dariaanalisa
Nu este medic/terapeut
dariaanalisa
A inceput sa tuseasca, ai curgea nasucul si febra.acestea au fost simtomele. Inainte de a incepe acest tratament, urma alt tratament cu Amoxicilina pt rosu in gat, ia trecut pt trei zile si apoi a luat-o iar mai rau cu simtomele de mai sus, mentionez ca merge la camin si poate de acolo s-a agravat. Multumesc mult pt raspuns.
0
09-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Mmmm.nu prea e bine..Febra e mare?La cate ore o face(la cate ore ai dai antitermic).Daca nu se potoleste febra pana maine mergeti inapoi la pediatru neaparat.E adevarat ca febra mai persista putin si sub antibiotic(pana isi face efectul)dar la voi e deja cam mult.:-( Va poopicam si asteptam vesti bune maine de la puiutza ta.
0
09-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
daria, dar i-ai dat doar antibiotice?panadol sau nurofen nu?mucosolvan junior este foarte bun pt tuse!!pe mine medicul pediatru m-a sfatuit ca daca face febra pot sa ii dau panadol si nurofen si la un interval de 4 ore!!eu din totdeauna am folosit augmentin ca si antibiotic pe care i-l dadeam fetitei mele la 12 ore, plus panadol, nurofen si mucosolvan.antitermicele i le dadeam pe rand, la 6 panadol, la 12 nurofen si tot asa!!ce cantitate de antibiotic ii dai fetitei?pt ca se calculeaza in functie de kg pe care le are, fiindca daca nu ii administrezi cantitatea necesara ele nu isi fac efectul!!multa sanatate
0
09-10-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Intr-adevar, e utila asocierea alternativa pe termen scurt a Panadolului cu Nurofen pentru controlul febrei. Daca febra persista peste 38, 5 dupa 48 h de antibiotic corect administrat e posibil ca germenele sa fie rezistent la aceasta clasa de antibiotice. Desi nu e de dorit, uneori se impune schimbarea antibioticului cu un produs din alta clasa, cum este Klacid-ul.Pentru a preveni Candidoza si diareea de la antibiotice, e bine sai-i administrati mult iaurt si preparate cu lactobacili gen Enterolactis sau Biotics.
1
10-10-2008, ora 00:00
dariaanalisa
Nu este medic/terapeut
dariaanalisa
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre. Aseara am incercat sa mergem din nou la medicul pediatru dar cum am ajuns tarziu de la servici doamna doctor plecase deja.Jaquelinne de cand a inceput gradinita a racit si o tinem tot asa. Am inceput cu Augmentin, 2 flacoane ne-a trecut un pic apoi a inceput iar, am luat Amoxicilina si apoi Kelex(acuma suntem la al 2 flacon de Keflex). Mai nou aseara
s-a plans ca o doare urechea si obrazul stang, nu am inchis un ochi toata noaptea, a venit buni dimineata sa merga cu ea la medic si astept telefon de la ea. Va multumesc.
0
10-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Stiu cum e cu copii bolnaviori! :-(( E posibil sa fi facut si o otita.Sper totusi sa nu fie..Produse de crestere a imunitatii i-ai dat?Asa am tras si noi in primul an de gradinita.Si mai tragem si acum, doar ca nu asa des.Asteptam vesti bune de la voi.Poop
0
10-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
off sper sa nu fie otita pt ca este destul de periculoasa!!ar fi bine sa megerti si la un medic orl sa o consulte!!multa sanatate!!
0
10-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
mergeti vroiam sa scriu!!scuze
0
13-10-2008, ora 00:00
dariaanalisa
Nu este medic/terapeut
dariaanalisa
Va multumesc din suflet pt raspunsurile voastre.Deja ne simtim mai bine.Doamna pediatru i-a schimbat tratamentul si ne-a spus ca ceea ce luam noi era apa de ploaie, otita nu are si obrazul o durea pt ca deja facuse afta. Tratamentul care-l urmeaza acum este Augmentin ES 639 cu siropel de tuse si Pikovit. Va multumesc puup !
0
14-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ce ma bucur!!despre augmentinul asta vb si eu!!pai multa sanatate va doresc si aveti grija de voi!!
0
14-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
uufff!Bine ca santeti bine!Poop de la noi pt voi!
Si poop si pt tn jaquelinne(iti dau 2 ca sa-i dai unul si Alissei!);-))
0
15-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pupam si noi morena!!cand o vad pe Aliss ii dau pupicul din partea ta!! ;))
0
16-10-2008, ora 00:00
anna_maria2018
Nu este medic/terapeut
anna_maria2018
buna!sunt noua pe forum si vreau sa spun ca si eu am un baietel de 1 an si 11 luni.
cu o luna in urma l-am dat si eu la cresa pt ca am inceput lucru si nu aveam cu cine sa-l las.
vreau sa zic ca dupa 3 zile de cresa a racit si el (nasuc infundat, tusa productiva, putina febra)si dupa 4 sapt de tratament inca nu este nici acum bine.am inceput cu tratament (prescris de medic) prima data cu eritromicina si eurespal pt tuse, a doua saptamana pt ca nu i-a trecut i-am dat amoxicilina si humex pt tuse, apoi am facut o pauza de o sapt de antibiotic si tusea a revenit iar si febra (max 38, 6).ne-am dus la pediatru si mi-a recomandat sa-i fact tratament cu bromhovaxom si binenteles mi-a prescris dinou antibiotic augmentin si ca sirop de tuse prospan.acum incepem sa ne revenim dar tot nu suntem inca bine.nu stiu dc sa-l duc iar de luni lacresa sau nu.
daca stiti ceva tratamente mai naturale pt prevenirea reaparitiei racelii va rog sa-mi suneti.mentionez ca i-am dat si ceai de ceapa si de musetel cu lamaie si miere.
va pup!
0
16-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
daca ai posibilitatea sa nu-l duci inca cateva zile, ar fi de preferat s-o faci.Ooofff..n-ai si tu cu cine sa-l lasi (o mamaie..ceva..), ca parca prea e mic sa-l chinui de acum cu cresa..:-((Si tine-te bine ca asta-i doar inceputul...Eu am dus fetita la 3 ani, si in primul an o sapt o duceam, o sapt o tineam acasa racita.E jale in colectivitate...Si acum(e al3-lea an de gradi)de4 cand am inceput anul scolar a fost racita de 2 ori...Urmeaza cu bronhovaxomul, poate pe voi va ajuta.Eu i-am dat un an si nu mi s-a parut ca ne-a ajutat prea mult...
0
16-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pt prevenirea racelii, in afara de vaccin, care nici ala nu previne 100%(dar macar face o forma mai usoara de raceala), nu prea sunt remedii naturale...nu stiu daca se mai poate face vaccin acum ca a racit...da-i vitamina C natural picaturi sau citrice, portocale, kiwi, ceai de pin dar nu se garanteaza prevenirea doar ajuta un pic!!eu pt fetita mea am folosit numai mucosolvan junior si este foarte bine tolerat de ea, are si un gust bun ;) iar ca antibiotic numai augmentin!!noi avem norocul cu dna.dr.pediatru care este foarte foarte buna!!
0
20-10-2008, ora 15:34
anna_maria2018
Nu este medic/terapeut
anna_maria2018
buna!!noi suntem mai bine.nu mai tusim si nasucu nu mai curge numai cand plangem.de azi mergem iar la cresa.sper sa nu ne racim iar.
numai bine!!
0
21-10-2008, ora 07:06
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Anna-maria2018 ma bucur sa aud ca santeti bine.Si noi am fost putin bolnavioare sambata, dar ne-am revenit.Iar de racit la cresa.o sa va tot saturati.Asta e cand sant multi copii in acelasi loc.Sanatate multa si sa ai grija de tine si de puiutzul tau!
0
27-09-2012, ora 23:38
STEFANIA 01
Nu este medic/terapeut
STEFANIA 01
si eu sunt noua.Dar am o intrebare care se dovedeste fara raspuns pana in prezent.Poate ma ajuta cineva si ma lamureste daca e normal sau nu?Am un baietel de 3 ani si am depistat ca de un an are o febra de 37.7-38.2 in timpul zilei in functie de cat se agita si noapte are 36.7 si starea generala e buna.Am fost la pediatru am facut analize la sange' la urina' la scaun la ORL si multumes lui D-zeu toate analizele sunt bune.Mi s-a spus ca asta e temperatura lui si cam atat.Poate cineva a mai trecut prin asa ceva sa ma lamureasca.sunt ingrijorata si astept un raspuns.am uitat sa specific ca de mic avea in fundic o temperatura de 37'6 si am zis ca bebelusii asa au o temp mai ridicata.este normal?
0
03-05-2014, ora 12:08
NICOLETA07S
Nu este medic/terapeut
NICOLETA07S
pentru stefania01
si baietelul nostru de 3 ani si 9 luni are febra fff. des in jur de 38 chiar 39.4 maxim, dar pare in regula !!! se joaca, maninca destul si e incredibil de activ. culmea e ca l"am dus la doctor din prima zi cind a avut peste 38, 5, iar acolo dupa 30 min de consult/analize si povesti cu alti parinti i"a scazut febra la 37, 6 ceea ce pare normal... faţă de 38 si mai mult cind se inroseşte un pic la git chiar si pe lobul urechilor.
de mentionat ca am un soţ care este obişnuit cu temp/ de 39-41 care lucreaza in fiecare zi pe teren...dar nu raceşte şi zice ca se simte bine!
Copilul are analizele perfecte acum, nu are probleme de ORL, zic doctorii de la spital, dar face febra mai rar si incă din cauze necunoscute
0
04-10-2016, ora 23:04
raducu80
Nu este medic/terapeut
raducu80
Va rog sa ma ajutati. Am un baietel de 3 ani si 6 luni si de 9 zile ii dau panadol si nurofen alternativ pentru scaderea febrei(38, 5-39.00). De 3 zile am inceput sa ii dau Augmentin bis si febra persista. Are mucisori si o tuse foarte seaca. I-am facut si aerosoli. Astept un raspuns. Multumesc!!
0
08-10-2016, ora 21:05
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Desi este tardiv, solicitati o consultatie de pediatrie pentru un diagnostic pentru ca aceasta evolutie nu este anodina. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  •