despre analize medicale

30-06-2014
IulianaCatrina
Nu este medic/terapeut
IulianaCatrina
buna seara, ma numesc Iuliana si as dori sa 'imi traduceti' si mie va rog frumos aceste valori..sunt insarcinata in 11 saptamani si doar ce am facut aceste analizele iar una dintre valori am citit ca e cam mare.
deci...toxoplasma Igg absent
toxoplasma Igm absent
citomegalovirus Igg 240, 90 neimunizat 12.0
imunizat 12.0
citomegalovirus Igm 1, 64 negativ 0.40
dubiu 0, 40 - 0, 50
pozitiv 0, 50
rubeola Igg absent
rubeola Igm absent

va rog frumos un raspuns cat mai urgent...si ce insemna si ce trebuie sa fac.e posibil ca aceste rezultate sa fie eronate?...ma sfatuiti sa le repet?..va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavostra
9 comentarii
0
01-07-2014, ora 01:07
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Rezultatul analizelor este in felul urmator:
Anticorpii de tip IgG - inseamna ca organismul s-a intalnit cu infectia respectiva si a fabricat anticorpi de protectie impotriva bolii. Deci daca acesti anticorpi sunt crescuti inseamna ca ne protejeaza sa nu mai reapara boala.

Anticorpii de tip IgM - semnifica o infectie acuta, sunt primii anticorpi care apar si care ne apara atunci cand organismul se confrunta cu o boala infectioasa.

In cazul Dvs:
- organismul nu s-a intalnit cu infectia cu Toxoplasma si nu este o boala acuta - toxoplasmoza.
- rubeola este absenta - acesta lucru inseamna ca nu ati facut aceasta boala in copilarie. Trebuie sa aveti foarte mare grija sa nu intrati in contact cu copii bolnavi de rubeola pentru aceasta boala infecto contagioasa daca apare in timpul sarcinii determina malformatii la far, surditate, orbire s.a
- in legatura cu citomegalovirusul - nu inteleg valorile pe care le-ati scris... daca IgG -ul este crescut atunci nu sunt motive de ingrijorare, inseamna ca sunteti imunizata impotriva acestei infectii.
0
01-07-2014, ora 19:49
IulianaCatrina
Nu este medic/terapeut
IulianaCatrina
Va multumesc pentru raspunsul dumneavostra iar in cele ce urmeaza am sa va lamure4sc in legatura cu valoarea Igm. deci e cam asa Igm 1, 64.negativ daca e sub 0, 40, dubiu daca e intre 0, 40 si 0, 50 si pozitiv daca e peste 0, 50.. va rog sa imi raspundeti sunt motive de ingrijorare?.va multumuesc anticipat doamna doctor.
0
01-07-2014, ora 22:58
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Ok. In aceste conditii s-ar parea ca este posibil sa fie o infectie cu citomegalovirus.

Doctorul ginecolog probabil o sa va recomande sa repetati aceasta analiza insa printr-o alta tehnica de laborator. Un rezultat pozitiv pentru CMV - IgM trebuie confirmat intotdeuna printr-o alta metoda de lucru
0
02-07-2014, ora 15:21
IulianaCatrina
Nu este medic/terapeut
IulianaCatrina
Astazi am facut din nou analizele la sange cu speranta sa fie gresite pt. ca si medicul meu mi-a zis ca este ceva straniu ca doar citomegalovirus igm a iesit pozitiv dar ma intrebat si daca vreau sa fac amniocenteza.nu stiu ce sa fac imi e cam teama sa fac examenul asta pt ca am doar 29 ani si nu cred ca ar fi atat de necesar ca amandoi suntem sanatosi si eu si sotul nu am avut boli genetice. Ce imi recomandati sa fac amniocenteza?am auzit ca este si riscul sa pierzi sarcina in urma acestui examen.
0
02-07-2014, ora 17:55
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
V-ati confruntat cu urmatoarele simptome in ultimele 3 luni:
febra moderata
stari de oboseala sau epuizare
dureri de cap
ganglioni inflamati
gat rosu si dureros
0
02-07-2014, ora 19:40
IulianaCatrina
Nu este medic/terapeut
IulianaCatrina
da am stari de oboseala si acum si dureri de cap dar doar atata.. credeam ca sunt normale pe timpu sarcinii mai ales daca mai si muncesti dar febra si ganglioni sau gatu inflamat nu am avut.
0
02-07-2014, ora 23:37
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Citomegalovirusul poate dăuna fătului şi provoca unele malformaţii de dezvoltare dacă vă contaminaţi pentru prima dată cu această infecţie în perioada de sarcină sau dacă, în timpul gravidităţii, are loc reactivarea infecţiei, cu care v-aţi confruntat în trecut.

Cel mai probabil in cazul Dvs. avand in vedere ca nu ati avut simptomele de mai sus, este o reactivare.

Pentru a verifica dacă infecţia a pătruns în organismul fătului, medicul v-a recomandat efectuarea amniocentezei - testului PCR din lichid amniotic.

Testul PCR pozitiv din lichidul amniotic poate indica, cu o foarte mare exactitate, daca este infectat cu citomegalovirus fătul.

Astfel incat in aceste conditii trebuie sa urmati recomandarea medicului ginecolog.
0
04-07-2014, ora 19:37
IulianaCatrina
Nu este medic/terapeut
IulianaCatrina
Buna seara!!!Am scos azi analizele si rezultatele sunt acestea:
toxoplasma IGG..3, 0 UI/ml immun10
neimunizat6
dubiu 6-10
toxoplasma IGM..3 UI/ml 0-10..NEGATIV
rubeola IGG..3 UI/ml negativ5
dubiu 5-10
pozitiv 10
rubeola IGM..10 0-10 NEGATIV
citomegalovirus IGG..97, 5 UI/ml imun12
neimunizat8
citomegalovirus IGM..5, 0 UI/ml 0-10 NEGATIV
herpes IGG...15 UI/ml imun 10
neimunizat 6
dubiu 6-10
herpes IGM..1 UI/ml 0-10 NEGATIV
VDRL..NEGATIV
TPHA..NEGATIV
Va rog frumos sa-mi spuneti daca sunt bune aceste analize si daca mai este atata de necesara amniocenteza...Va multumesc!!!!!
0
04-07-2014, ora 19:47
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Buna ziua,

Sunt bune analizele!!! Citomegalovirusul a iesit negativ pentru o infectie acuta (recenta). Din punctul meu de vedere nu cred ca este necesara amniocenteza, insa decizia este a medicului ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și-ar evalua un medic sănătatea?
  • Analize medicale foarte importante
  •