Despre infectia vaginala

11-06-2011
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Pretena mea a fost diagnosticata cu infectie vaginala(provocata de bacterii). Numele infectiei nu il stiu, dar a inceput un tratament cu niste pilule administrate o singura data oral si unele care se introduc in vagin timp de 10 zile inainte de ciclu si mai continua intr-un anumit fel cateva zile dupa acesta. Intrebarea mea este cat de serioasa e problema si pentru partener? E posibil sa mi se transmita si mie ceva? Desi in general am facut sex protejat.

Sexul este recomandat in timpul tratamentului? Am facut abstinenta de sex de cand isi introduce pilulele in vagin, iar din cate am intzeles acest tratament se repeta la cateva luni. Asadar este vreun risc pentru oricare dintre parteneri interactionand sexual? Ca nu stim ce sa facem.

Multumesc mult!
11 comentarii
0
11-06-2011, ora 14:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

DACA are candida..DA trebuie si tu sa primesti de la medic, un tratament.

Nu..faceti sex, in aceasta perioada.

O zi buna!
0
12-06-2011, ora 11:17
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Din cate am intzeles medicul care a prescris tratamentul nu a precizat ca e transmisibila infectia.

Va rog dati detalii despre faptul ca ar putea aparea complicatii pentru ea daca face sex in timp ce e pe pilule sau intre perioadele de ciclu.

Multumesc
0
12-06-2011, ora 14:18
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Din ce spui reiese ca a luat o capsula doza unica, plus acele ovule 10 zile, aceasta pare sa fie Candida Albicans, este transmisibila si la partener..cateodata medicii mai uita de tratamentul pt partener, sau daca aceasta este transmisibila, e bine intrebat direct ginecologul..daca ati facut sex pana acum cu prezervativ, este bine pt ca nu te-a afectat..prietena ta trebuie sa urmeze tratamentul, iar la 3 zile dupa ce acesta a fost intrerupt, sa mearga sa faca o analiza la secretie, sa vada daca a scapat..si apoi puteti reincepe activitatea sexuala..pana atunci este bine sa nu aveti deloc contacte, pt a grabi procesul de vindecare..
0
13-06-2011, ora 09:47
Relica
Nu este medic/terapeut
Relica
Buna eu ma confrunt cu infectie vaginala de vreo doi ani am fost la medicul ginecolog de mai multe ori mia dat tratament dar nu mia trecut sunt tot asa ce sa fac ce sa mai iau sami treaca ?
0
13-06-2011, ora 20:05
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Cum pot afla daca e chiar candida si ea nu vrea sa imi spuna? Sau cel putzin zice ca nu se intzelege nimic din ce a scris doctorul pe fisha.

Ma preocupa sa imi fac si eu analizele.. sunt compensate pt studentzi?

Multumesc!
0
14-06-2011, ora 15:10
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Pt Relica...trebuie sa faci o analiza la secretie, daca nu ai facut pana acum, cateodata tratamentele date ochiometric, sunt ineficiente..de acea sunt recomandate aceste analize, pt a se descoperi exact bacteria care produce infectia, iar o data cu analiza vei primi si antibiograma sau antifungigrama dupa caz, iar medicul va stii exact ce tratament vindeca infectia ta..
0
14-06-2011, ora 15:16
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Pt Ionut..nu inteleg de ce te impacientezi asa..daca ai facut sex protejat, si nu ai nici un fel de simptom..chair poate nu se intelege ce scrie pe analiza..candida nu e o boala venerica, ea traieste in mod normal in organismul nostru, si cand se produc dereglari in organism, aceasta se inmulteste si produce infectii, ea poate apare, cand persoana respectiva are imunitatea scazuta, dupa cosnsumul de antibiotice, de la lenjeria intima sintetica, din cauza unor alimente, a excesului de zahar, consumului de anticonceptionale, cateodata poate fi luata si de la wc public din cauza sporilor care circula prin aer.asa ca nu te mai speria..tot ce trebuie sa faceti, dupa tratament sa mearga sa faca o analiza la secretie, sa fie sigura ca a scapat si sa aveti contacte sexuale fara probleme..
0
14-06-2011, ora 16:52
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Care sunt simptomele la barbati pentru candida?

Sex am facut neprotejat. dar am avut nishte contacte intime neprotejate si alte chestii... daca se intzelege la ce ma refer.

Multumesc pentru raspunsuri!
0
14-06-2011, ora 17:03
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Sex am facut protejat*
0
15-06-2011, ora 20:18
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Deci ai facut sex protejat cu partenera ta, si alte contacte intime, cum ar fi sexul oral, se poate lua si bucal, dar daca nu ai simptome nu-ti face griji., simptomele ar fi senzatie de arsura la nivelul gurii si al gatului, pete albe pe mucoasa limbii si a gatutui, tesutul din jurul acestor depozite sunt rosii si dureroase, aparitia unui gust neplacut, iar intim..simptomele, ar fi mancarime, inrosire sau inflamare, depuneri albicioase si branzoase pe gland, bubite mici rosii..
0
17-06-2011, ora 08:38
Ionutz01
Nu este medic/terapeut
Ionutz01
Am intrebat prietena daca nu tine minte sa ii fi spus medicul ca e candida, dar zice ca nu e candida...

Ce altceva mai poate fi pe tratamentul pe care l-am descris?

Inca ceva, una din simptome ar fi nishte umflaturi mici sub piele deasupra vaginului in zona dintre cele 2 linii ale unirii piciorelor cu pelvisul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: