despre pancreas

11-05-2008
mihaela l
Nu este medic/terapeut
mihaela l
in urma unei echografii abdominale, rezultatele au fost: diametru AP cap 17mm, AP corp 11 mm, wirsum vizibil. Va rog sa-mi explicati ce este "wirsum"-ul, sa-mi spuneti care sunt dimensiunile normale ale pancreasului si ce pot face pentru a intretine acest organ la capacitatea de functionare normala.multumesc.
3 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Canalul Wirsung este canalul pancreatic principal, el este principalul furnizor de lichid pancreatic(enzime digestive importante pentru metabolismul lipidelor) in duoden. Canalul Wirsung normal nu se vede la echografie, decit la un echograf cu o rezolutie foarte buna. Wirsung vizibil ar putea sa insemne Wirsung dilatat, ceea ce ar putea insemna un obstacol la nivelul ampulei lui Vater(ampulom Vaterian, calcul biliar, etc). Trebuie judecat in context clinic- ex-daca este icter, atunci se justifica de facut in continuare ERCP(adresati-va unui gastroenterolog pt ERCP). ERCP este colangiopancreatografie retrograda endoscopica. Dimensiunile pancreatice sunt f variabile si de asemenea trebuie interpretate in context clinic si enzimatic si eventual urmarite in dinamica(enzimatic- a se traduce prin amilazurie, amilazemie).
EChografia nu este in general o metoda prea buna pt examinarea pancreasului, ea trebuie completata cu CT pancreatic daca sunt suspiciuni de patologie pancreatica.
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
PS Descrierea echografica de mai sus este de PAncreatita cronica in context clinic, cu conditia sa se excluda obstacolele la evacuarea Wirsungului enuntate mai sus.
Context clinic inseamna-fie dureri abdominale aparent inexplicabile, fie malabsorbtie intestinala lipidica(Scaune diareice cu steatoree).
0
12-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal , am vazut ca esti foarte priceput...asa ca.

am 28 de ani si am cam aceleasi simptome cu tine.: durere abdominala stanga jos( dar o durere difuza), durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept.destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.

Vreau sa te intreb daca toate aceste simptome sunt normale pt colonul iritabil...?!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.