despre proteza scheletata | Forumul Medical ROmedic

despre proteza scheletata

27-01-2011
mirinistor
Nu este medic/terapeut
mirinistor
Buna seara, am si eu o problema:am pe maxilarul superior doar un pivot in locul caninilor(ambii) si trei pivoti in locul in cisivilor.Pe maxilarul inferior am doar caninii si incisivii(ai mei) si astia plombati. Medicul meu m-a sfatuit sa optez pt o proteza scheletata.Eu nu stiu despre ce este vorba poate cineva sa ma lamureasca? Cu multumiri anticipate.
9 comentarii
0
27-01-2011, ora 23:40
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Proteza scheletata, in mare, este formata dintr-o punte FIXA (cimentata definitiv pe dintii restanti) si o parte MOBILIZABILA ( care se poate scoate )fixata la randul ei prin dispozitive speciale de portiunea fixa
0
28-01-2011, ora 00:06
mirinistor
Nu este medic/terapeut
mirinistor
multumesc.As dori sa mai intreb ceva.am inteles ca sunt mai multe tipuri de proteze scheletate: -cu culise, elastice, cu crosete.Eu nu prea stiu care ar fi mai bune, ma refer sa dureze dar in acelasi timp sa fie si estetice.Inca odata multumesc panticipat pt raspuns
0
07-10-2011, ora 01:54
luminita-elena
Nu este medic/terapeut
luminita-elena
buna seara..am 26 de ani si acum urmez la un medic dentist..din pacate numai am nici un dinte sanatos, iar doctora mi-a recomandat ca nu poate sa-mi faca implant, ci sa-mi faca doua proteze una sus si una jos..as vrea sa-mi spuneti si mie mai multe despre proteza?sunt foarte speriata..la 26 de ani cu proteze..chiar nu s-ar putea sa-mi faca nimik alceva???va multumesc
0
07-10-2011, ora 08:55
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
la 26 de ani???? ati avut/avti probleme de sanatate?
0
07-10-2011, ora 12:28
luminita-elena
Nu este medic/terapeut
luminita-elena
nu am avut probleme de sanatate, doar ca probleme dentare am avut de mica si imi este foarte mare de dentist si nu m-am dus cand a trebuit..acum mi-am luat inima in dinti si cum ma vazut doamna doctor mi-a zis ca situatie este destul de grava...mai am buni doar dintii de jos si sus, dar maselele care le mai am sunt cariate, iar unele au ramas doar colturi..acum imi face extractiile..chiar credeti ca nu ar fi nimic alceva de facut?si totusi nu prea inteleg cum vor veni protezele daca imi mai raman dintii si maselele care le mai poate trata...a zis ca imi pune proteze doar pe maselele lipsa...va rog ati putea sa ma lamuriti cat de putin?sunt chiar foarte speriata?va multumesc frumos
0
07-10-2011, ora 13:21
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pai ca sa vi se dea un sfat trebuie facut un consult.asa cum ati facut deja. Acum, decizia se ia de catre medic si pacient. Daca sunt mai multe variante de tratament, dintre ele, probabil cea propusa de medicul dvs este si cea care este considerata viabila.
0
07-10-2011, ora 13:40
luminita-elena
Nu este medic/terapeut
luminita-elena
va multumesc frumos pentru raspunsuri...sper sa ma pot lamuri intr-un final...voi consulta mai multi medici ca sa ma pot convinge..vreau sa vad ceilalti medici daca imi spun acelasi lucru..totusi am speranta ca s-ar putea face alceva...
0
11-10-2011, ora 16:38
luminita-elena
Nu este medic/terapeut
luminita-elena
revin cu o intrebare...dupa ce imi fac extractiile la cat timp imi pot face un implant sau imi pot pune protezele in locul maselelor lipsa??daca le-am scos luna asta pot astepta pana la anul???nu locuiesc in tara si aici este foarte scump fata de Romania si as vrea sa-mi pun la anul cand pot veni in tara.
0
11-10-2011, ora 16:39
luminita-elena
Nu este medic/terapeut
luminita-elena
si mai am o intrebare..medicul unde am fost eu la consul mi-a spus ca nu imi pot face implant deoarece nu are loc implantul in gura..poate fi adevarat?????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •