despre virgine

44 comentarii 1 2
0
25-01-2014, ora 09:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu mai faceti din caminele voastre case de toleranta... pentru ca plata ulterioara va fi grea.
Mie imi este grija pentru voi ca sunteti tineri si cunosc foarte bine experienta generatiei de dinaintea voastra, generatie din care fac parte si eu.

Vrei sa vi se intample rele pe mai tarziu... continuati.

Dar apoi sa nu veniti pe Forum sa scrieti ca m-am imbolnavit de aia si de ailalta. Noi cu mana noastra ni le facem.
0
25-01-2014, ora 13:56
katy_p
Nu este medic/terapeut
katy_p
Danonino, ai grija sa nu intri tu in colimatorul meu, sigur nu va fi bine de tine.
Nu vrei sa intelegi tu, creierul tau nu functioneaza, si ca dovada, te invarti ca un cocosh constipat in jurul ideii mele de dinainte fara sa aduci si ceva 'imbunatatiri' de la tine.
Oi fi si tanar, pacat, daca la varsta asta esti atat de limitat in gandirea, ma gandesc cu groaza ce vei face la batranete, de fapt, nici nu vreau sa ma gandesc, groaznic!!!
0
07-02-2014, ora 07:29
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
Ma minunez de ce citesc!era o intrebare destul de sincera.si mi se parea politicos ca raspunsul sa fie unul ajutator.decat unul batjocoritor!eu sunt fata si am o intrebare..asa de curiozitatea mea.sa ai o prietena care sa te tina de fraier 8 luni sau cat te-o tine sa-ti zica ca e virgina si nu e pregatita si apoi sa descoperi ca nu a fost virgina...voi cei care ati comentat aici batjocorind baiatul asta...ce decizie ati lua???nu vi se pare ca ar fii un fel de minciuna grosolana?eu nu am fost virgina cand am inceput relatia cu actualul prieten dar daca nu am fost pregatita sa fac sex cu el am f sincera...ii dau dreptate baiatului si chiar l-as incuraja sa o paraseasca daca l-a mintit..poate e virgina na dar in cazul in care nu e minciuna se ia in considerare nu faptul ca a mai avut pe cineva inainte!
0
07-02-2014, ora 18:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga mea,

Se face dragoste numai cu sotul si ca sa faci copii. Copiii sunt darul lui Dumnezeu.
Cei doi daca ar fi respectat porunca, nu s-ar fi ajuns aici.
-*

(*modificat de admin)
0
07-02-2014, ora 22:27
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
CLARA_P daca dragoste se face doar cu sotul si doar ca sa faci copii...te-as intreba tu de cate ori ai facut dragoste in toata viata ta de pana acum?doar cati copii ai?si cei sterili care nu pot sa faca copii nu mai treb sa faca dragoste?e adevarat ca dpa BIBLIE asa este treb sa te casatoresti sa faci copii dar oare daca citesti in biblie ce inseamna casatoria?eu zic ca nu ar trebui sa amestecam BIBLIA si religia pe astfel de forumuri..ar trebui pe cat posibil sa ne ajutam pt ca pana la urma asta e scopul forumului.daca era vb de religie era forum religios!
0
08-02-2014, ora 12:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dody412

Fiecare isi poate asuma consecintele greselilor, prin toate necazurile care i se pot intampla oricand.
Eu doar am furnizat o informatie, ca sa nu zica ca "nu stia".

Sa te duci pe prima pagina si sa citesti doar titlurile bolilor sau problemelor cu care se confrunta cei care scriu, in ziua de azi de exemplu. Crezi ca au aparut din neant ?

Eu nu sunt sterila, sunt persoana cu handicap si nu am voie sa fac copii pentru ca precis ies cu malformatii congenitale.
De cand am invatat si urmez aceste reguli imi merge foarte bine si cu sanatatea si din toate punctele de vedere.

Nu le-am spus eu de la mine. Le-am citit si eu la parintele Arsenie Boca. Iar daca atatea mii de persoane merg la mormantul lui, zilnic, fie iarna, fie vara, atunci inseamna ca nu a scris chiar bazaconii.

Iti dai seama ca nu e de competenta mea sa oblig pe nimeni sa le urmeze. Fiecare isi cladeste viata cum doreste, dar suporta consecintele.

P.S.: Am o prietena careia i-au zis doctorii ca e sterila, si dupa 10 ani de casatorie, a ramas insarcinata. Nu stiu care este situatia ta, insa sunt foarte multe femei (inclusiv dintre cunostintele mele) care s-au rugat la Sfantul Nectarie si au ramas insarcinate. Sfantul e mare iubitor de oameni si ii ajuta pe toti, orice problema ar avea, daca acest lucru le este de folos pentru mantuirea sufletului.
0
08-02-2014, ora 13:27
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
Imi pare rau sa aud asta si iti doresc din suflet multa sanatate si putere ca sa treci peste toate problemele vietii...intr-o anumita privinta ai dreptate dar nu aici la subiectul asta...deci stiu ca sunt probleme grave cu care se confrunta lumea de azi si cauzele sunt multiple...de la alimentatie igiena si multe altele toate ne afecteaza.stiu ca trebuie sa fim si credinciosi si vad ca tu zici ca trebuie sa ne rugam.da asa este trebuie sa ne rugam din inima dar eu zic ca cel mai important e sa nu-l uitam pe DUMNEZEU indiferent de cata incredere avem in preoti sau moaste.sunt si preoti credinciosi dar eu zic ca totusi ajutorul in situatii limita vine de la DUMNEZEU.moastele icoanele si tot ceea ce ne distrage atentia sun chipuri cioplite si uite ca multi di ziua de azi merg si se inchina acolo dar de DUMNEZEU nu pomeneste nimeni.oare toate astea nu ne indeparteaza pe noi de la DUMNEZEU?si oare tinerii astia care au diferite probleme nu au ei cunostinta de regulile astea?eu cred ca au dar se pare ca nu-i ajuta cu nimic din pacate.eu am fost crescuta intr-o familie cu frica de DUMNEZEU si la fel imi doream o relatie pt casatorie din prima...dar nu a fost sa fie asa...dar pt asta am trecut peste momentul respectiv si acum imi pastrez curatia fata de prietenul meu care imi doresc sa-mi fie si sot..deci si eu pun serios problema...dar cred ca putini tineri sunt ca mine sau ca tine.eu zic ca credinta face mult dar nu doar de suprafata.din interior trebuie sa fie asta.vad ca tu esti credincioasa si ma intreb oare de ce nu mi-ai pomenit mai mult de DUMNEZEU?doar de acesti preoti care au ajutat oameni?incearca sa-l pui pe DUMNEZEU inaintea lor ca importanta si vezi daca simti vreo schimbare sau daca te afecteaza in vreun fel.sper sa nu te supar...as discuta mai mult dar no poate nu e locul cel mai bun aici dar cat se poate chiar imi place sa discut
0
08-02-2014, ora 15:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Un moment.
Tot timpul ajutorul vine de la Dumnezeu.
Sfintii au fost insa cei mai apropiati oameni de Dumnezeu inca din timpul vietii.
Ei sunt "ostasii lui Dumnezeu".
Pentru faptele lor bune si nenumarate, pentru cele 22 din 24 de ore in rugaciune zilnic, caci asa stau sfintii, Dumnezeu le-a dauit diferite Harisme, precum Harisma sau darul vindecarii sau darul vederii cu duhul (sfintii care stiu despre tine si trecutul si viitorul si cum te cheama, si iti raspund la framantare inainte de a deschide gura cand te duci la ei).
Sfintii nu sunt decat mijlocitorii rugaciunilor noastre la scaunul lui Hristos.
Pentru viata lor deosebita, Dumnezeu a facut ca trupurile lor sa nu putrezeasca si sa fie izvoratoare de mir.
Uite aici un film autentic:

Moastele Sfantului Grigorie de la M-rea Sihastria Rarau Izvorand Mir
-*

Dumnezeu ne-a lasat moastele si icoanele, tocmai, sa ne apropiem mai usor de credinta, de El. Primul om care a facut o icoana a fost Sfantul Evanghelist Luca, care a pictat-o pe Maica Domnului cu Pruncul. Una dintre cele 12 icoane facute de Sfantul Luca se gaseste la Manastirea Namaiesti, judetul Arges, langa Campulung. Biserica este sapata in piatra intr-un perete de stanca. Nu Icoana in sine este Facatoare de Minuni. Nu lemnul sau argintul sau pictura. Ci Maica Domnului nostru.
Asa cum nici osul moastelor propriu zis nu te vindeca, ci Harul lui Dumnezeu care lucreaza prin ele, tocmai datorita vietii de exceptie a sfantului.

Nu trebuie sa judecam viata particulara a preotilor. Indiferent ce ar face ei "in batatura", ei pastreaza harul primit prin Taina Hirotoniei. Se zice ca mai mare este Harul de a ierta pacatele decat de a vindeca un bolnav.

In nici un caz nu pun un preot sau o persoana inainte de Dumnezeu.

P.S.: Chiar daca Forumul este medical, nu cred ca se putea da un raspuns medical baiatului care voia sa isi paraseasca prietena, care il mintise ca era virgina, dar el nu era virgin, etc.

Tinerii trebuie educati, caci altfel ii vei vedea pe alte sectiuni, plini de tot felul de boli venerice si plangandu-se ca nu si-au descoperit dupa ani si ani numele bolii, ca sa si-o poata trata. S-a ajuns in zilele noastre la peste 50 de boli venerice. Numai 10-15 sunt cunoscute si exista tratament.

Ca sa nu mai pomenim de faptul ca anticonceptionalele si steriletul produc avorturi timpurii, fapt criminal chiar daca nu il vezi, si care le va schimba vietile lor si ale urmasilor lor. De iar vin aici, pe Forumul medical, sa se planga ca li se imbolnavesc copiii de la cateva luni si nu stiu de ce.

Poate te-ai intrebat de am pomenit numele Sfantului Nectarie: pai eu cand nu aveam bani sa merg la doctor si sa fac analize pentru tiroida si pentru mana (aveam dureri foarte mari de luni in sir), m-am dat cu ulei de la candela lui de la Manastirea Radu Voda din Bucuresti si mi le-a vindecat pe amandoua. Deci sunt un exemplu viu a doua probleme medicale vindecate. Dumnezeu a vindecat aceste boli prin intermediul moastelor lui.

(*modificat de admin)
0
08-02-2014, ora 20:33
dody412
Nu este medic/terapeut
dody412
Este interesant ce zici tu.de icoana lui Luca chiar nu am stiut sincer.dar eu ma gandesc atunci de ce ni s-a lasat scris sa nu ne inchinam la alti DUMNEZEI si sa nu ne facem chipuri cioplite?asta nu pot intelege eu.si la faza cu baiatul care intreba pe forum...ma mai gandesc la o treaba...daca baiatul sa presupunem ca vroia sa se casatoreasca cu fata respectiva.sa nu generalizam ca toti baietii sau totte fetele vor doar aventuri...exista relatii poate de ani de zile care se sfarsesc tragic si pe urma baiatul sau fata raman pe dinafara.nu cred ca trebuie condamnat in necunostinta de cauza dar eu din cat a scris baiatul am inteles ca nu era suficienta incredere intre ei...deci aici chiar daca unul nu este virgin...celalalt eu nu cred ca trebuie sa il minta...ti-am zis ca si eu am avut un esec...din pacate la cre nu m-am asteptat niciodata dar poate asa a fost sa fie...mi-am refacut viata incepand o alta relatie dar am f sincera.stiu ca e pacat.stiu ca am gresit dar judecata o voi primi de la DUMNEZEU dsi asta nu ma poate indreptati ca sa mint partenerul ca sunt fata mare doar pt simplu fapt ca psihicul meu e zdruncinat de o anumita greseala sau abuz sa-i zic asa mai clar.deci indiferent de ce viata avem sau trecut sau prezend eu zic ca sinceritatea trebuie pastrata.cum credem ca Dumnezeu nu stie astfel de greseli sau nu vom fii judecati dupa fapta noastra?daca nu acceptam greselile noastre atunci sa nu ne mai rugam sau sa nu ne mai cerem iertare.e foarte lung subiectul si putem patrunde in multe coltisoare interesante.acuma nu vreau sa ajungem la contraziceri pt ca asta nu este bine...doar sa ne lamurim de anumite intrebari personale(in cazul meu).si apropo de anticonceptionale.si eu am inceput un tratament cu ele pt reglare hormonala dar intr-adevar imi folosesc si la protejarea de o sarcina...aici e o dilema mare cel putin pt mine...nu stiu daca anticonceptionalele se pot incadra la avorturi.din cate am citit pe internet AC opreste ovulatia(daca am inteles eu bine)si asta inteleg eu ca inseamna ca nu mai are loc fecundatia deci at despre ce avort e vb?
0
09-02-2014, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Alti dumnezei sunt idolii care sunt de aur sau de lem sau de piatra, cum ar fi zeii hindusi (de ex: Ganesha, reprezentat ca un elefant cu trompa care sta pe un soboland, cu 3 maini de om stangi, 3 maini de om drepte, impodobit cu giverse) sau Zeita Mortii Kali in Tibet, reprezentata ca tinand intr-o mana un cap de om taiat si in cealalta o secure. Acestia sunt idoli. Sau un vitel de aur pagan la care se rugau cei din Antichitate. Daca un sfant sta in rugaciune 22 din 24 si face fapte bune, Harul Duhului SFant incepe sa lucreze prin el. Nu el e idol. Nu el e Dumnezeu. El e slujbasul lui Dumnezeu pe pamant si viitorul ajutor al lui in ceruri. Pentru ca sfintii sunt mari iubitori de oameni si daca ne rugam la ei, ne scot din cele mai mari necazuri si din cele mai grave boli. Sunt carti intregi cu marturii cu asemenea miracolo, inclusiv cu miracole de vindecare si orice alt tip, chiar facut de sfinti cu persoane din Romania.

Tocmai asta este problema. Ca tinerii isi incep viata azi la 12-13 ani si isi bat joc de cei care nu si-o incep.
Carui viitor sot ii convine sa stie ca sotia lui a luat 5-6-10 barbati la rand pina la 25 de ani, sa zicem, cand s-a casatorit cu el ?
Carei femei de 25 care s-a pastrat asa cum a datuit-o Cel de Sus, ii convine sa se marite cu un tanar care a mai avut 15 inaintea ei (inclusiv prostituate) si sa ia de la el virusul HPV care stim ca poate produce cancerul de col uterin sau orice alta boala venerica si sa trebuiasca sa umble din doctor in doctor toata viata ?

Cat despre condamnare, eu nu condamn pe nimeni. Doamne fereste ! Dar tinerii isi fac de cap. Tinerii se imbolnavesc. Tinerii vin sa scrie chiar pe acest Forum despre suferinta lor. Nu imi place ca tinerii sa sufere. Cred foarte mult ca daca ar fi cuminti ar evita acest lucru.

Si eu sunt de acord ca fata trebuia sa fie sincera. Daca e sa o iei matematic, numarul de barbati este egal cu numarul de femei cu care fac sex. Daca ei se culca cu n, nu pot da tot timpul de alta fata virgina.

Greselile in sensul de pacate se iarta prin Taina Spovedaniei, dar nu este suficient. Asta iti tot explic. Mai trebuie sa si tragi in viata. Ramane ca o coaja. De cate ori gresim trebuie sa ne cerem iertare fata de Dumnezeu, si sa facem cat mai multe fapte bune. Daca ar fi ca Dumnezeu sa ne ia in seama toate greselile facute in timpul vietii, greseli de care noi nici nu suntem constienti, nu ne-ar ajunge 1.000 de ani ca sa ne mantui. Daca ne mantuim, ne mantuim numai din mila lui Dumnezeu.
0
09-02-2014, ora 20:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dody412

Pilulele anticoncepţionale provoacă avort timpuriu?

Ei bine, cu toate că unii medici susţin că pilulele anticoncepţionale doar împiedică pur şi simplu formarea embrionului, alţii sunt de altă părere. Cred că e bine să se ţină seama şi de opinia acestora!
Astfel că unul dintre cei mai renumiţi medici din Europa, Prof. dr. Rudolf Ehmann, Directorul Clinicii de Obstetrică - Ginecologie a Spitalului Cantonal Stans din Elveţia, afirmă, bazându-se pe probe ştiinţifice, următoarele:
' Pilulele anticoncepţionale provoacă avort timpuriu! Ele sunt cunoscute ca o combinaţie de hormoni artificiali care au rolul de a împiedica ovulaţia (eliberarea ovulului). Ceea ce se cunoaşte mai puţin este faptul că, de multe ori, ovulaţia se produce în ciuda pilulelor de orice fel. Prin hormonii artificiali, pilula Anti-Baby - pilula anti-copil, cum mai este denumită pastila anticoncepţională (contraceptivă) - are următorul efect asupra mai multor organe din corpul feminin, fie împiedicând sarcina, fie provocând avort timpuriu:
- asupra ovarelor, împiedicând eliberarea ovulelor (inhibitor al ovulaţiei);
- asupra consistenţei mucozităţii cervixului în colul uterin, îngroşând mucusul şi astfel îngreunând sau chiar împiedicând înaintarea spermatozoizilor spre uter şi trompele uterine;
- asupra ţesutului mucoasei uterine, care se subţiază, având loc atrofierea glandelor, reducându-se astfel resursele de hrană (glycogen) pentru copil (inhibarea implantării, deci efect de avort timpuriu); astfel, fetiţa sau băieţelul conceput moare de foame, în timp ce mama sa poate că râde, mănâncă, se plimbă sau participă la vreun eveniment;
- asupra trompelor uterine, în sensul că ovulul fecundat este transportat atât de lent, încât nu mai ajunge la timp la implantarea salvatoare şi piere (factorul tubar, tot efect de avort timpuriu).
Având în vedere faptul că fecundarea are loc aproximativ cu două săptămâni înaintea menstruaţiei aşteptate şi că pilulele omoară copilul chiar în aceste două săptămâni, menstruaţia totuşi va avea loc şi femeia nici nu va şti că a fost însărcinată şi că a făcut un avort.
Mai mult decât atât, şi steriletul are efect abortiv! '.

Afirmaţiile dnului Prof. dr. Rudolf Ehmann sunt susţinute şi confirmate şi de următoarele cadre medicale:
Prof. Dr. Jerome Lejeune, părintele citogeneticii moderne, Director al Institutului de Genetică al Universităţii Rene Descartes din Paris;
Prof. Dr. Erich Blechschmidt, embriolog, Directorul Institutului de Anatomie al Universităţii din Gottingen;
Prof. Dr. A. Ingelman-Sunberg, Director al Clinicii de Obsetrică-Ginecologie din Stockholm;
Dr. Antoni Marcinek, Director al Spitalului de Obstetrică şi Ginecologie din Cracovia;
Prof. Dr. J. Roszkowski, co-fondator al Societăţii Internaţionale de Ginecologie şi membru al Comitetului Ştiinţific din Institutul Mamei şi Copilului din Varşovia;
Prof. Dr. Micheline Matthews-Roth, Universitatea Harvard;
Dr. Bernard Nathanson, Profesor asociat de obsterică şi ginecologie la New York Medical College;
Prof. Dr. R. Klimek, membru al Societăţii Regale de Medicină din Londra.
_

Sunt nocive? DA!

Cheagurile de sânge în picioare şi plămâni, durerea în gambe şi piept, toleranţa redusă la glucoză, modificarea în sens negativ a sănătăţii psihice (modificare care poate conduce la sinucidere!), precum şi dificultăţile de respiraţie sunt doar câteva dintre efectele secundare (nocive) ale anticoncepţionalelor sub formă de pastile, drajeuri şi/sau plasture.
Ca şi fapt divers, autorităţile sanitare din Canada au transmis acest avertisment femeilor, după ce unul similar a fost transmis şi în SUA. Aceste anticoncepţionale au un efect CATASTROFAL asupra organismului femeii, efect care se evidenţiază pe termen scurt sau pe termen lung, în funcţie de reactivitatea şi sensibilitatea fiecărui organism în parte.
_

FERIŢI-VĂ să luaţi anticoncepţionale, dacă ţineţi măcar puţin la vieţile dv., şi, bineîneţeles, FERIŢI-VĂ să faceţi avort, pentru că, ţinând cont că viaţa unei fiinţe umane nu începe în momentul naşterii, ci în momentul concepţiei, avortul este o crimă.
Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să vă ajute, dragi domnişoare şi doamne, să utilizaţi/să uzaţi informaţiile publicate în cadrul acestui posting cu precauţie, înţelepciune, discernământ şi maxim folos terapeutic.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick

Sursa: http://forum.romedic.ro/prod/Pilulele_anticonceptionale_provoaca_avort_timpuriu?_Sunt_nocive?_063792.html
0
16-02-2014, ora 13:41
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu am o mare nelamurire...de ce a corupt duhovinicul Visarion Alexa o minora?! ?! Cu ce drept?
Eu sunt satula de credinta asta bagata pe gat cu forta! Lasati oamenii sa creada cum vor, sa relationeze cu Dzeu in felul lor si atat cat pot! Iar cei ce pretind a fi credinciosi, ce mama naibii cauta pe net?Pe facebook?Ei ar trebui sa stea in biserica si sa se roage, asa ca la manastire!
0
16-02-2014, ora 21:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ jaquelinne

Pe Nick l-a corupt duhovnicul lui sau a simtit o chemare de Sus ?
0
17-02-2014, ora 11:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nick nu are aceeasi varsta cu acea copila! El este major si poate decide singur pt el, este un tip foarte inteligent, extrem de credincios si pe care il apreciez foarte mult, imi este un bun prieten, insa la acea fetita de nici 15 ani, mi se pare extrem de dubioasa situatia si am multe semne de intrebare in ceea ce-l priveste pe acel duhovnic...si mai ales despre mailul pe care sustine ca l-a primit din partea fetei! hmmm...
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Viața sexuală la vârsta a treia
  • Meta-analiză: Sexul înainte de o competiție sportivă nu afectează negativ performanța
  • Sex vs. Gen - Care e diferența dintre cei doi termeni?
  •