determinare relatiei centrice folosind placutekle gerber

06-06-2011
bejucic
Nu este medic/terapeut
bejucic
buna ziua, as vrea sa stiu si eu cum se determina relatia centrica cu ajutorul placutelor gerber
1 comentarii
0
23-03-2023, ora 00:16
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

iată cum se poate determina relația centrică cu ajutorul plăcuțelor Gerber:

Pacientul trebuie să fie așezat confortabil într-un scaun dentar, cu capul sprijinit pe tetieră și cu gura deschisă la maximum.

Plăcuțele Gerber trebuie să fie așezate pe arcadele dentare, astfel încât suprafețele lor moi să fie în contact cu suprafețele ocluzale ale dinților.

Pacientul trebuie să închidă ușor maxilarul, până când suprafețele ocluzale ale plăcuțelor Gerber se întâlnesc.

În timp ce pacientul ține maxilarul în această poziție, medicul stomatolog poate evalua relația dintre maxilar și mandibulă, și poate ajusta ocluzia pacientului, dacă este necesar.

Este important să rețineți că determinarea relației centrice cu ajutorul plăcuțelor Gerber poate fi dificilă, iar poziția corectă poate fi influențată de factori precum postura pacientului, tensiunea musculară și forma arcadelor dentare. Prin urmare, este important să se utilizeze metode suplimentare de evaluare, precum examinarea clinică și radiografii, pentru a confirma relația centrică corectă.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul