Diabet? - glicemie 112 pe nemâncate

14-01-2021
cpoterasu
Nu este medic/terapeut
cpoterasu
Buna ziua. În dimineața aceasta mi.am măsurat glicemia la ora 10.00, pe nemâncate și am avut valoarea 112. Ar trebui să mă îngrijorez ? Va mulțumesc
1 comentarii
0
20-01-2021, ora 19:25
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Ai prediabet, tot ce este peste 100 e prediabet si pana la 125 inclusiv, dupa 125 in sus e deja diabet daca la doua trei laboratoare in zile diferite da la fel peste 125.
Fa testul la laborator si dupa cateva zile mai fac odata, daca iese peste 100, ai prediabet, deci trebe masuri, te duci la un medic si discuti cu el
De ex la Synevo e asa:

60-99 inlcusiv e sanatos
100-125 prediabet
126 in sus diabet

Daca 112 este de pe glucometru trebuie si la laborator, daca la lab ai 112 e clar, daca nu ai comsumat mancare sau cafea cu zahar in ultimile 8-10-12 ore. Repeta analiza la laborator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nivelurile “normale” de zahăr din sânge pot fluctua
  • Determinarea glicemiei acasă - procedură, sfaturi utile, interpretare valori
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.