diabet?

05-10-2015
valeriulipan
Nu este medic/terapeut
valeriulipan
Fiica mea are 16 ani.I-am facut un test de glicemie cu un aparat de glicemie si a iesit 179, asta fiind la ora 14, dupa masa pranzului controlul fiind o verificare, eu avand deja diabet. A doua zi dimineata, fiind deja ingrijorati de situatie am repetat controlul si a iesit 89 pe stomacul gol. Dupa doua zile, tot dimineata pe stomacul gol aiesit 92, Astazi dimineata a iesit 93. Seara, dupa 2 ore de dupa cina am reluat testul, rezultatul fiind 162. Am fi recunoscatori daca ne-ati putea ajuta cu un sfat. Este diabet? Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
05-10-2015, ora 22:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautare Google Interpretor de analize si introduceti datele daca nu va raspunde nimeni.
0
06-10-2015, ora 09:32
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Rosculete Dinu Mariana
Buna ziua. Pentru a stabili diagnosticul de diabet, trebuie verificata glicemia pe nemancate, din sange venos. Monitorizarea cu glucometrul este utila pacientilor cu diabet, pentru evaluarea tratamentului. Puteti completa investigatiile cu determinarea hemoglobinei glicozilate. Avand antecedente de diabet in familie, riscul aparitiei diabetului poate fi diminuat printr-un stil de viata sanatos(dieta fara zaharuri rafinate, miscare)si mentinerea unei greutati optime.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •