Diabet insipid tratament

180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
09-10-2009, ora 20:02
nicutu
Nu este medic/terapeut
nicutu
buna tuturor.numele meu este nicu.( 35 ani) sufar de aceasta boala de aproximativ 23 de ani.am anceput cu retrohipofiza, apoi adiuretin si minirin.de aproximativ 1 an nu mai iau nici o pastila.lista mea este.minirin, nebido.eutirox, astonin, si prednison.NEBIDO anlocuieste cu succes testolentul asta pt. cine a facut(o fiola 470 de lei).nu stiu ce s-a antamplat dar cam de un an nu mai iau minirin si ma simt bine. adica beau ca 1, 5 litri de apa pe zi, iarnoaptea mai putin.matrezesc cam de 2 ori pe noapte. un lucru esential este dupa parerea mea linistea. cu cat te enervezi mai mult cu atat e mai rau.nu am stiut de existenta acestui forum si ma bucur ca v-am gasit. Vreau sa va povestesc ce am patit an urma cu 5 ani. NU vreau sa sperii pe nimeni.acum 5 ani eram la padure si mi-a venit rau.am cazut din picioare practic. mi-am rupt mana am pus-o an ghips si apoi am fost la spital la parhon internat pt. a vedea de ce aveam ameteli. am facut multe analize printre care o tomografie, ceea ce am citit acolo pe acea hartie ma darmat. aveam tumora hipofizara (dimensiunea era de 4mmmpe 6mm) am stat 6 luni acasa dupa care m-am internat iar. la a doua tomografie 11mm pe 14mm . am fost la spitalulFUNDENI unde am fost programat la 25 de sedinte de raze. au tecut 4 ani si s-a necrozat (stafidit) si a ramas la dimensiunea de 2mm -3mm. ma simt foarte bine, ce ma deranjaza ca an continuare obosesc repede.IMPORTANT ESTE CA ANALIZELE MEDICALE SA FIE FACUTE PERIODIC. eu l-eam facut la un an. a si minirinul cu apa asa l-am luat.
0
26-10-2009, ora 23:30
Dr. Nicola
Nu este medic/terapeut
Dr. Nicola
Buna ziua, in legatura cu MINIRIN vin cu o precizare pt cei care au intampinat dificultati in procurarea acestui tratament, acest produs exista in Sensiblu, Catena si Reteta, daca nu sunt in farmacie se poate face comanda si adoua zi se revine pt ridicarea retetei, pentru cei cu Diabet Insipid (CDI) produsul este compensat 100% pe lista C1-G22 iar pt pacientii cu Enurezis Primar Nocturn (PNE) produsul este compensat 100% pe lista C1-Gx cod de boala 354 enurezis psihogen.
0
27-10-2009, ora 11:15
Dr. Nicola
Nu este medic/terapeut
Dr. Nicola
Pentru cei care au intalnit probleme in gasirea MINIRIN sa se adreseze lanturilor de nfarmacii SENSIBLU, CATENA si RETETA in bucuresti, daca nu este in farmacia unde ati intrat se face comanda. Pt cei care doresc sa fie pusi in legatura farmaciile care au MINIRIN. O zi buna, si va asigur ca, criza de MINIRIN este istorie.
0
03-11-2009, ora 22:49
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
Salutare tuturor, Bogdan ma numesc si m am ales si eu c o nenorocita de boala ca asta in urma unui accident rutier si m am dat peste cap de cand tot urmaresc acest site, referitor la ce impresie imi facusem eu despre aceasta boala, in primul rand cu o capsula de MinirinMelt ma simt excelent pe tot parcursul zilei (adica pe 24 de ore) il administrez seara inainte de culcare pe cale orala si de 2 zile iau sublingual si parca e ceva mai bine..., o sa mi dau eu seama peste ceva timp cum e mai bine, voiam sa va mai spun ca in spital cat am stat nu am auzit pe cineva sa aiba acest fel de diabet mai mult de 3-4 ani si din aceasta cauza sunt ffff optimist.Sunt din Bucuresti, si spitalul la care am fost si ma duc... este INSTITUTUL DE ENDOCRINOLOGIE "C.I.PARHON", dupa cate stiu eu...cel mai bun de la noi din tara, si am avut parte de niste doctori de treaba, sa le dea d-zeu sanatateeeee!!!.Eu am diabetul asta... de pe 11-2-2009, deci sunt cam 10 luni, insa ce am vazut pe aici ca ar exista la cineva de 40 ani, de10 de18 ani... asta ma sperie f tare, eu ma astept la vreo 2-3 ani, si...imi pare rau pt cei ce-au suferit atatia ani, imi pare bine de cunostinta, mai vb... si va doresc multa, multa, fffffff multa sanatate!
0
06-11-2009, ora 22:28
adrianlador
Nu este medic/terapeut
adrianlador
Salutare.

Sunt Adrian si am diabet insipid din 2002.

Am dobandit-o de la o operatia unei tumori cu compresie pe hipofiza(am mai avut 2 reoperari in 2005 si 2006). Am luat adiuretin, minirin 0.2mg, minirin melt si din astea 3 minirin 0.2 mg mi s-a parut cel mai bun(in special sub forma de praf administrat nazal-doza este de 6 ori mai mica decat administrat oral si sunt in regula cu 1 administrare/24 ore). Minirin Melt este ok dar in cazul meu minirin 0.2 mg nu este echivalentul unei tablete de minirin melt.

Am deja 7 ani jumate cu diabetul insipid si duc o viata relativ normala dar sperantele in cazul meu de a mai scapa de medicatie sunt ff mici din cate am citit.
0
06-11-2009, ora 23:08
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
Buna tuturor, acum de cand a inceput sa se gaseasca in farmacii imi tratez catelul cu minirin melt de 120 mycrograme, ceea ce m-a nedumerit e ca se simnte mult mai bine cu el si trebuie sa-i dau chiar o doza mai mica decat din celalalt, acum ia 1/4 pastila pe cand din cel normal pt a se simnti bn ii dadeam 1/2 pastila.Aveti idee daca este mai concentrat decat celalalt normal?Acum daca ii dau cat ii dadeam in mod obisnuit devine foarte agitat. Apropo de impartirea dozelor...eu am constatat ca cel mai bine se taie cu foarfeca, in felul asta nu se mai faramatieaza si nici nu mai risti sa se topeasca in mana:)
0
12-11-2009, ora 19:22
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
Salutare!Am si eu o intrebare.poate ma lamureste cineva.Am citit pe forum foarte multe variante despre administrarea acestui medicament, Minirin Melt.ca se prizeaza...ca se ia lingual, etc.Foarte multi oameni iau cate 2-3 pastile pe zi spre deosebire de mine care iau decat o pastila.Acest lucru nu-mi este clar.sa inteleg ca ei au o forma de boala mai avansata sau cum se explica acest lucru?Stiu ca doctorul hotaraste asta in urma analizelor, dar tot nu mi s-a dat un raspuns concret.Va rog sa-mi raspundeti la acest comentariu.Va multumesc si astept raspuns!
0
12-11-2009, ora 22:00
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
Minirin melt este noua forma a medicamentului. Acesta se administreaza NUMAI sublingual. Varianta veche se putea priza...
Nici eu nu stiu de ce unii iau doze diferite de minirin... m-am gandit ca poate este datorita faptului ca boala a aparut din diferite motive...
0
12-11-2009, ora 22:05
luciano12
Nu este medic/terapeut
luciano12
Salut! Cel mai bine cred ca iti dai seama singur de cat minirin ai nevoie, incearca sa scazi doza, sa vezi cate ore rezisti cu jumatate de minirin melt de exemplu... La inceput eu luam 2-3 pastile de 0, 2mg in 24 de ore, apoi am scazut la o pastila, acum iau jumatate sau maxim un minirin melt in 24 de ore. Tu singur iti dai seama cat si la ce interval sa iei mai bine.
0
13-11-2009, ora 20:51
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
buna! intradevar noul minirin melt se administreaza sublingual, insa nu isi pastreaza efectul asa mult...cel putin in cazul meu, iar cel mai bine il inghit dar fara apa, il tin cateva secunde in gat si dupa il inghit si ma simt f bine pe tot parcursul unei zile, dar spre seara se cam duce efectul si din pacate beau destula apa, deci daca intr o zi normala beau cam 2 L de apa si seara dupa ce i trece efectul beau cam cat am baut toata ziua... de la ora 7:30 cand ma trezesc pana pe la ora 7-8 seara ii beau pe cei 2L iar de la 7-8 seara pana pe la 11-11 juma cand iau pastiluta mai beau...intre 2 si 3 L de apa, bineinteles conteaza si ora la care o iau dar m am obisnuit s o iau cat mai trz, adica pe la ora 23-23 juma.Referitor la ce mi a zis Hebe_Olimp cu varianta veche de minirin, nu spun ca n o fi fost bine prizat, ca nu am incercat nici macar nu am stiut ca s ar putea lua si in felul asta, dar daca era mai bine prizat asa imi recomanda doctorul meu, nu? Si iarasi nu cred ca e chiar asa bine sa luam dupa cum vrem noi acest minirin, asa daca l as taia in doua si as lua jumate seara si jumate dimineata chiar nu as mai zice ca s bolnav, o sa beau fortat 2 L de apa pe zi fiindca asa bea un om normal dar habar nu am daca e bine sa fac asa, bineinteles peste o luna si ceva trb sa merg la control sa fac acel test infect de deshidratare si o s o innebunesc pe doctorita aia cu intrebari...Voi cata apa mai beti pe zi cu minirin cu tot? Va salut si sanatate multa sa aveti !!!
0
13-11-2009, ora 21:10
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
Inca ceva, Iuciano12 din ce ai scris tu putin mai sus reiese ca iei minirinul dupa ureche, nu stiu de cat timp ai aceasta boala si probabil de asta...probabil ca daca stii ca poate traiesti toata viata cu astfel de boala...iei minirinul dupa cum iti este bine, eu chiar asa am de gand sa fac de la un anumit timp, poate oi fi eu bolnav de prea putin timp si nu prea imi dau eu seama, nu stiu ma gandesc si eu...
0
14-11-2009, ora 21:28
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Buna tuturor, e ceva vreme de cand nu am mai intrat pe forum si vad ca s-au alaturat ceva membrii noi... imi pare rau sa vad asta pentru ca este un indicator ca tot mai multe persoane sufera de boala asta. Dar eu zic, asa cum am mai zis si cu alte ocazii, ca nu este o boala pe care o ducem greu. In ultima vreme am aflat de ceva boli destul de grave de care sufera niste cunoscuti incat ma gandesc ca sunt o fericita ca nu am probleme mai mari.
PENTRU SAVA_BOGDAN: nu stiu de ce te miri ca nici un doctor nu ti-a recomadat administrarea minirului in alt fel, si anume sa il prizezi. Dar cred ca ar fi bine sa stii ca minirinul nu contine nici un ingredient care ar putea dauna mucoasei nazale. Asta o stiu de la mai multi doctori pentru ca inainte sa incep sa il administrez asa, m-am documentat putin. Si prizez de peste 7 luni...
Cat despre cantitatea corecta pe care o administram, pot sa iti spun ca eu sunt de acord cu Luciano, adica putem singuri de multe ori sa ne stabilim doza. Presupun ca depinde si cum anume se manifesta acest dabet la fiecare. Desi simptomele si starile sunt in general aceleasi, la fiecare se manifesta in alt fel. Eu sufar de aceasta boala de aproape 3 ani si in tot acest timp, medicii nu au putut sa imi stabileasca o cantitate pe care daca o administrez, sa ma si simt bine. Eu singura am constatat ce imi face bine. Si la medici am fost la destui: si in Timisoara de unde sunt eu, am fost si la Parhon in 2008, la Arad, Oradea, am luat legatura si cu cei de la Institutul de Cercetare de la Zalau care se ocupa cu cercetare despre cele mai rare 10 boli din Romania, printre care si diabetul insipid. Din pacate, starile mele oscileaza des si nu am fost multumita de cum m-am simtit dupa indicatiile niciunui doctor. Poate sunt un caz mai special... :)). Urmatorul pas probabil ca va fi Szeget sau Viena, inca nu am hotarat. Insa pana atunci, voi priza minirinul si doza o voi stabili eu singura. Asa imi este bine, nu ma pot plange de nimic si sunt fericita ca sunt o persoana pozitiva si optimista care nu crede ca aceasta boala este tocmai un calvar.
Capul sus tuturor si bucurati-va de viata! Cativa litri de apa in plus n-or sa ne inece si n-or sa ne faca mai putin oameni decat altii!
Multa sanatate si optimism va doresc la toti!
Loredana
0
14-11-2009, ora 21:51
danutroman
Nu este medic/terapeut
danutroman
Dragi colegi de tratament
Nu vreau sa fiu paranoic, dar nu pot sa nu observ schimbarile de medicament pe care, cu amabilitate firma producatoare FERRING AG ni le rezerva tot mai des. Sa fiu mai limpede, mie mi se pare ca ultima gaselnita cu MINIRIN MELT a fost facuta pentru ca s-au prins baietii destepti din industria medicamentelor ca pastilele de Minirin obisnuit puteau fi administrate cu o eficienta de 3 ori mai mare prin prizat, ca retrohipofiza de altadata. Noi faceam - care faceam - lucrul asta pentru ca medicamentul nu se mai gasea in farmacii, ca doar nu-i venea nimanui sa stea sa piseze pastile si sa toarne praful pe tabachera naturala de pe dosul palmei. Dar consecinta pentru firma care producea medicamentul a fost, evident, scaderea vanzarilor, asa ca ce s-au gandit ei ? Hai sa-l facem sa nu mai poata fi prizat si... au inventat Melt-ul. Personal, ma impac cu noua forma de administrare, dar trebuie sa trec mai des pe la medic si pe la farmacii: cu Minirin pasltile 0.2 mg aveam o autonomie de peste 3 luni pentru o cutie, pentru ca o pastila o terminam in 4 zile, asa ei te fac sa devii si mai dependent de sistem, pentru ca trebuie sa umbli mult mai des cu sarumana pe la medic si farmacii. Pentru cine isi mai aminteste: ce simplu si ce eficient era ADIUERETIN SD, cu aceeasi substanta activa, anume acetatul de desmopresina, un analog sintetic al celui natural, dar tolerat perfect de organism, produsa de niste cehi de la SPOFA din Praga!Nemtii aveau DAV-Sigma Antidiureticum, tot picaturi, dar si spray nazal, oare de ce? Pai e simplu, pentru ca resorbtia substantei active se face cel mai rapid si mai complet prin mucoasele vascularizate, de asta si cocaina o prizeaza drogatii tot asa, pentru ca ajunge imediat in sange. Romanii foloseau nu o substanta de sinteza, ci hormon natural extras de la hipofizele porcilor sacrificati din abatoare si preparat tot sub forma de pulbere nazala (Retrohipofiza), pana prin anii 90 cand au sistat productia pentru ca vroiau mafiotii astia sa se bage pe piata cu produsul lor scump. Au falimentat fabrica din Cluj care producea Retrohipofiza si, cum in tara erau la ora aia cel putin 2000 de bolnavi ca si noi, a trebuit sa importam. Numai ca terorismul farmaceutic a continuat, au cumparat si SPOFA Praga, care producea Adiuretinul si ne-au bagat pastilele lor, tripland pretul. Si statul roman a trebuit sa importe, ca deh ! eram asigurati. Apoi, cand au vazut ca le scad si vanzarile de la Minirin pastile 0.2 mg si si-au dat seama si de ce ( se putea priza) au facut Minirin Melt, cu o concentratie aproape la jumatate fata de pastilele solide, pentru ca stiau ca nu avem incotro si ne trebuie oricum tratament. Niste magari, dar nu putem fara ei (cam cum spun unele femei despre barbati). Asa ca industria farmaceutica e una dintre cele mai cumplite mafii din lume, o simtim bine pe pielea noastra. Sa auzim de bine si de sanatate
Bogdan Roman
Bucuresti
0
16-11-2009, ora 20:47
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
Buna, Buna! Loredana, in primul rand eu nu am fost decat la un singur doctor la Parhon, iar tu daca ai fost la atatia doctori ai intrebat si tu macar pe unul ce s a intamplat de fapt cu aceasta glanda de nu mai secreta acea substanta? Iar cu prizatul minirinului nu mai incape discutie ca nu mai e in acea forma, oricum cred ca e suficienta o singura pastila pe 24h, deocamdata!.Eu am auzit pe cinava ca s ar fi vindecat de acest diabet, si inca 2 persoane, voi ce credeti? Sanatate multa!!!
0
16-11-2009, ora 20:50
sava_bogdan
Nu este medic/terapeut
sava_bogdan
Voi nu va procurati minirinul gratuit?
0
17-11-2009, ora 17:56
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
Exista mai multe motive din cauza carora a aparut diabetul insipid... de exemplu eu am avut o tumoare pe glanda si de aceea nu mai secreta hormonul acela... sava_bogdan: ar trebui sa iti intrebi tu doctorul ca sa afli din ce cauza ai aceasta boala pentru ca poate aparea din diferite motive...
0
18-11-2009, ora 12:22
jrv
Nu este medic/terapeut
jrv
Buna tuturor! Dupa cum spuneam si mai sus, sufar si eu de diabet insipid de foarte mult timp.Vroiam sa va spun ca am nascut un baietel acum 12 zile, sanatos.A avut la nastere 3.600 si 51 cm.Am auzit si eu ca exista posibilitatea sa te faci bine in momentul in care dai nastere unui copil, dar eu nu simt nici o diferenta.Oricum care vreti sa aveti un bebe...spor la treaba.Sa aveti un bebe sanatos.
In legatura cu noul Minirin Melt...eu ieri l-am luat din Ploiesti-PH farmacia Dona.Puteti sa cautati pe net orasele in care exista pe stoc si sa cererti un transfer catre cea mai apropiata farmacie din zona(judetul de care apartineti).Eu am mai facut asta.
0
18-11-2009, ora 15:46
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
jrv ai putea te rog sa-mi dai id-ul tau sau adresa ta de mail? eu sunt acum insarcinata, are abia 4 saptamani copilasul, si as vrea tare mult sa mai vorbesc cu tine daca spui ca acum ai nascut un copil si este sanatos.. M-ar interesa cum ai luat tu tratamentul si ce a fost diferit fata de o sarcina normala. Eu tocmai mi-am vizitat endocrinologul dar mie mi-a spus total altceva legat de vindecare. Mi-a spus ca, din contra, placenta secreta un hormon care il anuleaza si pe asta sintetic ce il luam noi sub forma de minirin. asa ca te-as ruga mult sa-mi spui cum pot sa iau legatura cu tine pt mai multe detalii despre sarcina ta. ti-as fi foarte recunoscatoare.
0
27-12-2009, ora 23:28
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
HELP!!!!!!! Apel catre iubitorii de animale! Am mai postat pe site-ul acesta si va spuneam ca am un catel care sufera de aceasta boala, a dobandito in urma undei lovituri puternice la cap. Problema in momentul acesta e ca din pacate nu mai corespunde doza de minirin melt cu ce lua inainte cand exista minirin normal, in sensul ca in loc de o pastila (sau chiar un sfert in perioadele foarte bune inainte sa dispara dupa piata) de minirin 0.2 acum are nevoie de 2 pastile de minirin melt/zi ceea e in conditiile in care le cumpar la liber costa enorm, cca 360 lei pe luna. Rugamintea mea ar fi sa ma ajutati cu un medic endocrinolog dispus sa ia in evidenta o persoana care nu are aceasta boala, fara sa-i faca prea multe analize, pentru a putea beneficia de gratuitate, sau poate este cineva dispus sa-i solicite medicului o doza mai mare de tratament sa-mi dea si mie, contra cost evident (un pret rezonabil ) un flacon -2 pe luna.
-*
Va multumesc

(*modificat de administrator)
0
30-01-2010, ora 20:01
loretim
Nu este medic/terapeut
loretim
Ar trebui sa iti fie rusine Georgiana!!! Pentru felul in care ai pus problema, pentru variantele pe care ni le oferi in ideea ca te putem ajuta si pentru faptul ca nu tii cont de faptul ca unii isi procura destul de greu acest medicament. Si eu iubesc animalele si imi pare rau pentru suferinta catelului tau insa ma preocupa mai mult faptul ca se preconizeaza o noua criza a minirinului.
Este alegerea ta sa tii un catel a carui boala este costisitoare pentru tine si dai dovada de mult tupeu cand propui ca un medic sa ia in evidenta o persoana care nu are aceasta boala doar pentru a putea prescrie o reteta gratuita!!!
Sunt multi pensionari care nu beneficiaza de asemenea reduceri la medicamente desi chiar sunt bolnavi si de asemenea sunt multi contribuabili care platesc CAS-ul lunar desi nu au nevoie de asistenta medicala sau de medicamente compensate.
Sunt convinsa ca ai socat multe persoane dar se pare ca sunt singura care si-a pierdut timpul sa-ti raspunda. Mesajul tau intr-adevar nu merita nici o atentie dar nu am putut ramane indiferenta.
Catelulului tau ii doresc sanatate pentru ca inteleg prin ce trece. Poate daca ai fi stiut cum sa pui problema, ai fi gasit ajutor.
Eu nu pot fi de acord sa platesc CAS-ul lunar pentru ca gratuitatile oferite de sistem sa fie acordate pe ochi frumosi sau pe o punga de cafea de catre doctori superficiali. Desi asta se intampla si fara ca eu sa fiu de acord. Atata timp cat catelul tau nu plateste taxe la stat, plateste tu in locul lui dar nu ne cere noua asta!!!

Va doresc tuturor multa sanatate,
Loredana
0
11-04-2010, ora 00:37
deliutab
Nu este medic/terapeut
deliutab
Buna tuturor.Sunt noua pe aici.dar avem acelasi"lucru" in comun :diabetul insipid. Sufar de aceasta boala de vreo 23 de ani iar acum am 26.In cazul meu este o boala mostenita.Bunicul meu a suferit de aceasta boala iar tatal meu la fel.Va dati seama ca pe vremea bunicului nu exista tratament si totusi a trait 76 de ani.In cazul tatalui meu, la fel, nu a folosit nici un tratament si nici nu foloseste.Cat despre mine ce sa spun.De la varsta de 3 ani si pana la 15 ani am folosit adiuretin, apoi m-am hotarat sa nu mai folosesc absolut nimic, deci de aprox 10 ani nu mai folosesc.Am o viata relativ usoara adica ziua consum aprox 5 litri de apa iar noptea vreo 2 l.Nu mi se pare f greu sa traiesti cu aceasta boala doar ca tot timpul trebuie sa am apa cu mine si sa existe toaleta.In 2008 am nascut un baietel sanatos dar care acum la 2 ani a inceput sa consume destul de multa apa si ma gandesc ca probabil a mostenit aceasta boala.Ce sa spun...pe mine m-ar interesa mai mult daca o fi existand vreo planta cu efect antidiuretic.daca stiti vreun remediu v-as fi recunoscatoare.Multa sanatate tuturor!
0
11-04-2010, ora 12:49
Hebe_Olimp
Nu este medic/terapeut
Hebe_Olimp
deliutab: mi se pare un lucru fenomenal faptul ca ai reusit sa rezisti fara medicament atat timp! eu imi amintesc calvarul prin care am trecut in primele luni cand au aparut simptomele, inainte sa fiu diagnosticata; beam cel putin 5 litri de apa pe zi si eliminam tot atat... eu nu am gasit pana acum nici un tratament naturist eficient desi am incercat mai multe...

blackgeorgiana: trebuie sa intelegi ca, atata timp cat sunt oameni care sufera de aceasta boala si care nu pot sa-si procure medicamentul, nu o sa ne preocupe animalele... poate nu intelegi pentru ca nu stii cum este sa depinzi de niste medicamente si nu le ai...

Multa sanatate!
0
11-04-2010, ora 16:36
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
Hmm, eu acum aud pentru prima data ca boala asta se mosteneste.. pana acum chiar nu am mai auzit asta si nu ma gandeam ca ar fi ereditara. Eu sunt insarcinata acum in luna a 6-a si chiar nu-mi faceam probleme cu privire la faptul ca boala s-ar mosteni. Pana acum a fost chiar bine, deacat ca in loc de 2 pastile pe zi am inceput sa iau 4 si ma intrebam daca dupa nastere o sa revin la doza de dinainte, dar daca tu (deliutab) nu ai luat pastile in timpul sarcinii, probabil ca nu ai de unde sa stii asta.. Mie endocrinologul mi-a spus ca daca nu iau pastilele s-ar putea sa am probleme, dar daca le iau nu ar trebui sa fie nicio probleme si nici nu se transmite boala.
Nici eu nu-mi imaginez cum e sa stai atata timp fara pastile, eu am stat un an asa inainte sa merg la medic (beam cam 12 litri in 24 de ore si ma trezeam cam de 3 ori noaptea) si acuma de aproape 7 ani de cand iau pastile nu-mi imaginez cum ar fi sa nu le mai am si mi se pare ca nu as mai putea trai fara sa le iau. Era groaznic, trebuia sa merg la toaleta cam din ora in ora, eram incredibil de slaba si de slabita, as fi dormit intr-una ma simteam total lipsita de putere. Pentru mine e totusi mai bine cu pastile, desi ma enerveaza ca trebuie sa depind de industria asta farmaceutica, care e o mare afacere pentru cei care o detin si cred ca in multe privinte ei ne tin in mod intentionat in robie..
Sper totusi ca bebelasul nostru sa nu mosteneasca boala asta urata.. E greu sa depinzi toata viata de niste pastile, pe care ti le furnizeaza niste oameni pentru care tu nu esti decat o simpla cifra si totul este despre bani..
0
12-04-2010, ora 14:56
delisa
Nu este medic/terapeut
delisa
buna,.nu am mai intrat de ceva vreme pe site, , , minirinul nu se mai importa.din cauza pretului ridicat, , acum a aparut minirin MELT...pastile mai mici si care se topesc sub limba, , am incercat s aiau dar ma simt f ametita si nu au acelasi efect ca minirinul normal, , , pe care il prizam, , , , nu stiu ce voi face deorece mai am un flacon de minirin normal...iar minirinul melt are alta compozitie, , , , si te tine f putin, , , in legatura cu un bebe si eu as vrea sa incerc sa am un bebe, , , am un an de la casatorie si imi doresc un bebic, , iar medicul meu mi-a zis ca nu se transmite la fat boala, , numai ca trebuie supravegheata sarcina cu mai mare atentie, , , , , ,
0
12-04-2010, ora 15:27
delisa
Nu este medic/terapeut
delisa
pentru cea care a nascut un baietel acum 12 zile, , si este sanatos, , , as dori sa intreb daca ti-ai facut analize inainte sa ramai insarcinata si cum ai luat minirin ?ai alte simptome in timpul nasterii?nu ati avut posibilitatea sa recoltati celule TSEM, am auzit ca asa ne putem vindeca de obsesiva asta de boala uarat
0
13-04-2010, ora 08:42
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
Multumesc mult Loretim pentru "cuvintele frumoase" pe care mi le-ai adresat, se vede clar ca esti o iubitoare impatimita a animalelor asa cum sustii. Daca tu ai putea sa dai un animal pe care-l ai de 9 ani doar pentru ca s-a imbolnavit.nu mai e nimic de spus, ce ai vrea sa-l eutanasiez sau ce? Atata timp cat a trebuit sa-i cumpar doar un flacon pe luna nu m-am plans desi sunt destul de scumpe si nu sunt singurele pastile pe care trebuie sa le ia zilnic pentru a fi ok, dar asta e. Nu cred ca e un capat de tara pentru nimeni ce am solicitat eu (pentru cultura ta generala vreau sa-ti spun ca am si reusit si mai mult de atat unii dintre cei prezenti pe acest forum, carora le multumesc foarte frumos pe aceasta cale, s-au oferit sa ma ajute cu pastile, deci nu cred ca am oripilat prea multa lume). in fine este priblema ta ce gandesti si ce scrii dar nu este frumos sa pui problema astfel pentru ca si eu muncesc si-mi platesc contributiile catre stat la fel ca tine si ca alti, deci nu cred ca abuzez de banii nimanui pentru o amarata de reteta pe luna. In alta ordine de idei iti doresc multa sanatate si fericire.
0
13-04-2010, ora 22:47
ariana07
Nu este medic/terapeut
ariana07
buna ziua.. si eu am diabet insipit de 14 ani de zile.. nu am regim alimentar.. sunt casatorita si am si un copil.. pt cei care vor sa stie, fatul nu primeste boala, nu e ceva care se mosteneste sau ceva de genul asta.. fiecare om are in parte in corp diabetul si cancerul dar la unii apare la unii nu!! eu am o singura intrebare!!! nu stie careva cum se poate scapa de aceasta boala??????????? o operatie sau ceva??? am auzit si citit ca pt diabetul de tip zaharat exista o operatie dar pt cel insipid nu stiti ceva legat de scaparea lui? va multumesc
0
14-04-2010, ora 11:54
agnia1985
Nu este medic/terapeut
agnia1985
Ariana, erai sub tratament cand ai avut copilul? M-ar interesa mai multe despre cum a fost in timpul sarcinii si mai ales la nastere.. Daca ai timp, as aprecia mult daca mi-ai scrie -*, chiar as avea nevoie de niste sfaturi de la cineva care a trecut deja pe aici.. Multumesc mult!




(*modificat de administrator)
0
15-05-2010, ora 08:31
nicutu
Nu este medic/terapeut
nicutu
Rusinica georgiana!!! ti-am oferit gratuit un flacon de minirin (expirat de 6 luni) pe care l-ai refuzat, si care sigur facea bine "catelului" tau. Pentru cine nu stie, adiuretinul cand expira i se prelungea valabilitatea cu anca un an.Si mai e ceva.La greutatea "catelului " tau, si la cantitatea de apa pe care o retine an corp cred ca minirinul putea fi expirat si de 1 an si tot asi facea treaba. BRAVO LORETIM !
0
16-05-2010, ora 16:28
blackgeorgiana
Nu este medic/terapeut
blackgeorgiana
Nu te supara Nicutu dar i-am dat din greseala catelului Minirn expirat si nu a avut efect, avea aceleasi simptome ca atunci cand nu lua niciun tratament, asa sincer te rog nu mai vorbi in necunostiinta de cauza. Incearca tu sa iei expirat sa vedem daca iti va fi bine.Sincer nu va inteleg, pentru ce atata rautate.e un caine, un biet animal.ce sa-i fac sa-l las pe strazi, sa-l eutanasiez?! Asta e, incerc sa-i fac viata cat pot de buna, am apelat la ajutorul; vostru pentru ca nu mai faceam fata cu cheltuielile, daca era doar minirinul era ok, dar din pacate sunt mult mai multe. Multumesc tuturor celor care m-au ajutat sau care au avut intentia(inclusiv "nicutu") si pentru a nu va mai deranja nu voi mai posta pe acest forum. Inca o data multumesc si multa sanatate tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns
180 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: