DIABET TIP2

25-10-2010
momohelena
Nu este medic/terapeut
momohelena
Buna ziua!Acum 1 an mama(45 de ani) a fost diagnostica cu diabet de tipul 2.boala a fost descoperita relativ rapid dupa o luna, iar asta dupa o receala, avand si o predispozitie genetica(fratele mamei a avut si el diabet si a murit de aceasta boala).De atunci mama a inceput cu tot felul de tratamente naturiste, medicamente si insulina+muult sport( slabit chiar 20 de kg).
Insa in ultima vreme situatia se inrautateste: cand are glicemia normala se simte rau are ameteli si stari de discomfort.Mai mult abia cand glicemia ajunge putin peste 150 incepe parca sa se simta mai bine.cu toate acestea, mama face de destula vreme si injectii cu insulina dimineata 12 unitati si seara 20 de unitati, iar asta varaiza in functie de cum se simte.Insa boala ei incepe sa ma sperie intru cat ii tot creste glicemie si imi e teama sa nu ajunga, Doamne fereste!, in coma.
In ultima vreme glicemia ei a ajuns la 420(fapt alarmant pentru mine) si nici nu mai vedea bine; pe langa ameteli si starea de rau.Plus ca mama a umblat destul de mult la medici, iar acestia au venit doar cu solutii temporare, intrucat boala mamei continua sa se agraveze.
Asa ca VA ROG, daca ati putea sa-mi dati un raspuns ce e de facut si v-as fi profund recunoscatoare...si sa-mi explicati poate acesta crestere de insulina si cauzele si cum poate fi stopata.



Multumesc anticipat
2 comentarii
0
16-08-2011, ora 08:30
heidrun
Nu este medic/terapeut
heidrun
Buna ziua
Diabetul este o boala as spune (parsiva)nu este suficient sa ei numai tratament trebuie TINUT REGIM asa ca mama dumneavoastra pe linga ce doctotul ia prescris trebuie sa tina regim sa manince la ore fixe putin si des, multa lume intelege gresit aceasta boala eu am diabet tip 2 de 7 ani cu regim si medicamente pe baza de plante il tin sub control asa ca mama dumneavoastra pe linga medicamentatie trebuie sa tina si regim ii doresc sanatate.
0
23-01-2013, ora 17:01
roro10
Nu este medic/terapeut
roro10
pt sabinaptr23:ce fel de suplimente alimentare ati folosit??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •