diagnostic citologic = rezultat papanicolau?

23-04-2007
dido
Nu este medic/terapeut
dido
buna ziua,

am o intrebare; buletinul de diagnostic citologic e unul si acelasi cu rezultatul papanicolau? intreb asta pt ca mi-au spus ca-mi fac papanicouau si m-am trezit cu acest buletin de diagnostic citologic. colegele mi-au spus ca, daca e rezultatul papanicolau ar trebui sa-mi scrie la diagnostic; clasa1, clasa, 2, 3 sau 4. daca iese 1 sunt sanatoasa, pe cand daca e 4 este grav. insa in acest rezultat nu vad ca scrie nicaieri asa ceva.

va rog sa ma lamuriti. am umblat prea mult prin spitale ca sa aflu apoi ca m-a intors acasa cu rezultatul unor alte investigatii decat cele necesare..
2 comentarii
0
26-04-2007, ora 00:00
dido
Nu este medic/terapeut
dido
cei care-mi pot raspunde probabil ca au impresia ca pot afla mai repede si mai precis de la medicul meu ginecolog. ei bine, acesta n-are timp de mine pana pe 10 mai, iar testele sunt facute din 3 aprilie. am pus intrebari in diferite subiecte in legatura cu toate rezultatele de la investigatii, dar ma mandresc cu aceleasi 0 raspunsuri avizate.

chiar asa de grea e intrebarea mea sau am fost prea incoerenta?
0
27-04-2007, ora 00:00
anda16
Nu este medic/terapeut
anda16
examen papanicolau sau examen citologic e cam unul si acelasi lucru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •