Diagnosticare Scabie

12-10-2022
GeorgianaSavin
Nu este medic/terapeut
GeorgianaSavin
Va salut oameni buni, va cer un sfat in urma mersului la dermatolog, de aproximativ 3 saptamani ma manca pielea, si ma scarpinam atat de tare incat mi-am facut niste rani, m-am dus la dermatolog cu o zi in urma acestui mesaj, am explicat si aratat ce se întâmplă si mi s-a spus fara niciun test sau consultatie amanuntita ca am scabie. Mi s-a prescris benzoat de benzil, 12 ore sa stau cu el apoi dimineață sa fac baie, timp de 5 zile apoi 6 zile pauza si iar 5 zile de la capat. Plus 14 zile o pastila de xyzal. In prima seara m-am duat cu benzoat, nu am observat nimic diferit, pielea tot m-a mancat toata noaptea, si in timpul zilei mai mult decat inainte sa folosesc aceasta crema, si pe langa asta, bubitele acelea s-au extins mai mult. Si daca inainte in timpul zilei era ok mancarimea, avum este permanenta. Ce as dori sa stiu, oare sa ma mai duc la alt medic sa mai cer o parere, citesc tot felul de articole in care lumea recomanda mai degraba sa nu ma spal 3-5 zile in timp de folosesc benzoat, ce solutie sau ce pot folosi pt saltea, covoare, obiecte?. Daca spal hainele si lenjeriile la 95 de grade cat timp le pot folosi? Sa fac poate si un examen parazitologic? Pot sa ma spal macar cu sapun cu sulf si apoi sa folosesc benzoat de benzil? Ce vreau sa mai precizez, locuiesc cu prietenul meu si fratele lui, ei nu prezinta nici un simptom, prietenul meu care doarme cu mine in pat si împărțim aceleasi lucruri, nu are nimic. Dar online citesc ca si persoanele din casa cu mine trebuie sa urmeze acelasi tratament. Inclusiv si pastilele de xyzal? Desi doctorita nu a precizat lucrul acesta.
2 comentarii
1
13-10-2022, ora 01:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Sa isi dea si prietenul cu benzoat de benzil 2 zile. Fara Xyzal.
Hainele se poarta o zi. Cearsafurile se spala zilnic la 90 de grade.
Raia e o insecta. Trebuie sa scapati de ea.
Bubitele se vor vindeca in timp.
1
13-10-2022, ora 10:20
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
Tratamentul se face de toate persoanele din casa, minim 3 seri la rand, se lasa 12 ore pe piele si apoi se spala. Hainele, lenjeria... se schimba zilnic si dezinfectate cu fier cu aburi si detergent Acaryl. Xyzal doar dvs luati Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •