diarea cronica si acuta

28-01-2009
kyddy
Nu este medic/terapeut
kyddy
Am 25 de ani de 6 ani am diaree, la inceput a fost doar o data pe luna si erau "urgente", acum sunt in fiecare zi, indiferent ce mamanc sau ce beau.La inceput am tratat-o cu furazolidon acum de 1 an sunt pe imodium. Mi-am facut o groaza de analize inclusiv colonoscopie si gastroscopie.Nimeni nu stie ce am. Am incercat si ceiuri sau medicamente naturiste dar nimic nu isi face efect, pe termen scurt e ok cand nu trebuie sa plec de acasa.
10 comentarii
0
28-01-2009, ora 13:27
blz
Nu este medic/terapeut
blz
o problema asemanatoare am avut si eu.am luat ogroaza de medicamente fara nici un efect sau cu efecte temporare, pur sisimplu eram prizonier in casa.problema este BILA, cauta tratamente naturiste pt. bila. nici un medic nu ia in calcul problemele pe care ti le creaza o bila lenesa.
0
28-01-2009, ora 13:37
blz
Nu este medic/terapeut
blz
poti sa consulti si un medic legat de aceasta cauza. vezi ce pote sa-ti mai recomande.colebilul este destul de bun, dar totusi dute la prima farmacie naturista si cerele ce au ei pentru o bila lenesa!mai stam de vorba peste osaptamana.multa sanatate!
0
28-01-2009, ora 15:14
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
si verisoara mea avea exact la fel si i s-a pus un dignostic: sindromul Crohn. de vreo 5 ani face tratament (si e foarte bine)...

sa stii ca s-ar putea sa fie legat si de colesterol (chiar azi am vazut la tv un caz asemanator, nimeni nu stia ce are acea persoana, pana cand un doctor i-a dat niste pastile pt colesterol crescut, si a descoperit o alta boala: sindromul Habba- nu se stiu foarte multe despre acest sindrom pt a fost descoperit acum vreo 3 ani si inca se fac cercetari-cert este k exista si un cabinet specializat pt asta in America-Bronx )

ar fi bine sa faci si niste analize de sange amanuntite, sa nu fie vreo boala cronica, care se manifesta asa.
0
28-01-2009, ora 19:05
calitate
Nu este medic/terapeut
calitate
Si eu am probleme digestive din martie anul trecut si dupa nenumarate analize, consultatii pe la mai multi medici am descoperit helicobacter pylori.
0
29-01-2009, ora 08:10
Ephy
Nu este medic/terapeut
Ephy
pentru kyddy
Azi de dimineata, 29.01.2009, pe ProTv, am urmarit o emisiune mi se pare, , Arta si stiinta", unde s-a dat un caz de sindrom Habba. Femeia, de ani de zile, avand analize perfecte, suferea de diaree chiar cu incontinenta. Nu mai putea sa iasa din casa, purta pampers, lua medicamentele prescrise si nu reusea sa-si amelioreze simptomele. Disperata, a accesat pe internet, , diaree New Jersey" si a dat peste doctorul Habba, care, dupa investigatii care au durat 6 sapatamani, a constatat ca fierea pacientei era foarte mare si secreta mai multa bila decat era normal-acesta este sindromul Habba. Dr.Habba i-a prescris pacientei medicamente pentru reglarea cantitatii de bila care era secretata si aceasta, din acel moment, duce o viata normala si fericita. Nu mai are nimic.
Sfatul meu este sa cautati pe internet, dar dati cautare in limba engleza (eu nu o stiu) pentru ca in romana nu gasiti mare lucru. Si in plus urmariti aceasta emisiune la care eu m-am uitat intamplator, este foarte de dimineata, in jur de ora 5 dimineata.
Va doresc multa sanatate si sunt convisa ca o sa fie totul OK daca veti lua in consideratie ceea ce v-am scris.
0
11-02-2009, ora 21:38
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua am si eu o intrebare
in urma unei interventii chirurgicale tumoare maligna la rect st iii am ramas cu unele neplaceri
in primul rind ma deranjeaza cel mai tare faptul cu tranzitul intestinal
intr-o zi ma duc la toaleta de f multe ori si ies cite putin
in alta zi am diaree
in alta zi am si diaree si putin tare
usturimi dupa aceste tulburari in zona rectala
in alta zi am tranzitul accelerat
nu mai stiu ce sa fac cum sau ce sa mai iau am mers la medic dar degeaba aceste lucruri se repeta
va rog daca stie cineva vreun remediu sau un medicamet sa pot regla tranzitul as multumi din suflet
este f rau ca nu ma pot duce nicaieri pur si simplu sunt sechestrata datorita acestor probleme
va multumesc pentru raspuns
0
29-10-2009, ora 08:45
Macreanu
Nu este medic/terapeut
Macreanu
Buna ziua,
Am si eu o intrebare daca se poate.Am o fetita de 2 ani, la un an a inceput sa aiba scaune moi si a fost diagnosticata cu intoleranta la proteina din laptele de vaca.Tratamentul a constat in eliminarea acestuia din meniu.Problema este ca scaunele moi tot persista, o saptamana este bine si 3 zile nu.Doctorii nu ii dau de cap, am facut analize la scaun si nu iese nimic si nu isi dau seama ce are.Noi suntem din timisoara.Poate sa imi dea cineva vreo sugestie unde sa ma mai duc si ce sa mai fac?
0
30-10-2009, ora 11:26
Ephy
Nu este medic/terapeut
Ephy
pentru coca1955

Ati incercat Debridat?
Eu am avut probleme de genul acesta multi ani si le-am rezolvat cu acest medicament. Intrebati medicul si va doresc rezolvare rapida si multa sanatate.
0
14-11-2009, ora 12:09
mirussell
Nu este medic/terapeut
mirussell
buna!
in legatura cu emisiunea de care a vb kyddy se numeste, , Intre Arta si stiinta SI SE POATE URMARI LA O ORA ACCEPTABILA PE PRO CINEMA INTRE ORELE 17-20. AM VAZUT SI EU EMISIUNEA CU DIAREEA PROVOCATA DE SINDROMUL HABBA. SINDROMUL HABBA A FOST DESCOPERIT IN URMA CU 5 ANI IAR F. MULTI MEDICI HABAR NU AU CE ESTE ACELA SI DE ACEEA NU POT PUNE UN DIAGNOSTIC CORECT SI INCEARCA SA TRATEZE DIAREEA ASA CUM STIU EI INSA IN CAZUL SINDR. HABBA FARA SUCCES. DIAREA PROVOCATA DE SINDR. HABBA TREBUIE TRATAT PRIN ADMINISTRAREA DE MEDICAMENTE CARE DIMINUEAZA SECRETIA BILEI., DEOARECE BILA ACTIONEAZA CA UN LAXATIV.INAINTE DE A SE PUNE DIADNOSTICUL DE SINDR. HABBA TREBUIE SA SE EXCLUDA SI ALE CAUZE: PARAZITOZE, CANCER DE COLON ETC
0
27-04-2010, ora 09:21
Andreeagabriela
Nu este medic/terapeut
Andreeagabriela
Eu am avut diaree cronica timp de mai multi ani iar in ultima perioada devenise diaree cronica acuta. La examenul de colonoscopie + biopsie am fost diagnosticata cu colon iritat mediu/sever. Am facut tratament cu Ibutin timp de 2 luni si inca un tratament homeopat, respectiv ACTIVE ACIDOPHILUS (Lactobacillus/Acidophilus) si mi-a trecut dupa tratamentul homeopat. Eu am ales sa continui tratamentul cat de mult timp e posibil dar simtomele s-au rarit dupa aproximativ 2 saptamani si au incetat dupa aproximativ o luna si jumatate. -*


(*modificat de adminstrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •