diaree apoasa galbena copii

23-09-2012
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
buna seara, am o fetita de 10 ani si de 2zile are diaree apoasa galbena, senzatii de voma si febra 39...iam dat saprosan, smecta, furazolidon, ibuprofen si fara nici un efect, am fost ieri cu ea la urgenta si ia prescris normix 3comprimate 1la 12ore si biotix 2 pe zi...iam dat 2pastilute de normix si singura modificare a fost ca scaunul nu mai miroase deloc si iau aparut dureri mari de burta, care inaintea tratamentului cu normix nu le avea.de vineri o tin la regim si cu ceaiuri dar nu prea mananca si nu vrea sa bea lichide.Va rog sa ma ajutati daca puteti cu un sfat ce sa mai fac?mentionez ca are 2-3scaune pe zi si 1noaptea dar destul de mari.
va multumesc,
2 comentarii
0
23-09-2012, ora 08:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui sa faca un examen coproparazitologic. E posibil sa aiba si ceva paraziti intestinali si nu ii va trece cu aceasta medicatie.
Mergi la medic si spune-i ce schimbari au aparut. Nu opri medicatia fara avizul medicului.
Poate trebuie sa duci la un laborator de analize cu o mostra de fecale, ca sa ii faca examenul coproparazitologic si sa spui ce tratament i-ai dat pana acum.
La varsta asta copii se cam infesteaza cu paraziti. pun mana pe animale sau mananca uneori fara sa se spele pe maini...
Normixul este foarte bun in diaree dar este numai pentru infectii bacteriene intestinale, nu si pentru paraziti.
Ar trebui si un regim alimentar asociat acestei medicatii. Nu ti-a spus medicul?
Nu ii da sa manance alimente care provoaca gaze - ou, varza, fasole.
Poti sa-i dai sa manance paine prajita, sa ii faci un orez mai moale cu morcovi cu sare (asa cum se pune de obicei, nu excesiv de sarat), dar fara ulei si fara ceapa, ca sa nu ii irite intestinul mai rau.
Nu ii da unt, dulciuri, smantana, rosii. ciorbe, tocanite,
0
23-09-2012, ora 09:41
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
buna ziua, va multumesc pentru ajutor maine am sa duc o analiza coproparazitologic la laborator.mentionez de cand are diaree doar orez cu morcov, banane si carne fiarta de pui fara piele i-am pregatit dar refuza sa manance, asta e o alta problema care ma macina. va multumesc,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •