diaree la bebelus

05-07-2007
a.elena
Nu este medic/terapeut
a.elena
bebelusul meu de 2 luni jumate are diaree cu mucozitati. m-au trimis sa fac analiza si i-au gasit enterococcus. ii dau amoxicilina de trei zile si bifidum bacterin dar nu vad imbunatatiri, mi se pare chiar ca are mai multe mucozitati in scaune. sa mai fie oare ceva ce nu s-a depistat sau sa mai astept. medicul nu mi-a explicat nimic iar eu stau si-mi pun o multime de intrebari. va rog sa-mi spuneti mai multe despre acest fel de diaree, cat e de grav. sa merg iar la medic sau sa mai astept?
11 comentarii
0
05-07-2007, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, sunt medic si am si eu o bebelusa adorabila de 6 luni.In urma cu 2 luni si ea a avut scaune diareice. Ceea ce va pot recomanda in cazul in care nu o alaptati la san exclusiv, sa ii administrati un lapte praf dietetic este foarte bun (scump dar are efecte foarte bune ) Milupa HN25.Se prepara astfel :o masura lapte la 30ml apa fiarta. Pe langa acest lapte sa ii administrati Biotics baby (1/2 plic dizolvat in lapte) pe care il dati cu 2-3 ore inainte sau dupa ce ati administrat antibioticul (daca il administrati deodata cu antibioticul nu isi mai face efectul nici unul. Vi s-a facut antibiograma, spuneti ca ii administrati Amoxicilina ? de cate ori pe zi ?in ce doza?
Ceea ce trebuie sa urmariti este sa nu faca bebelusul febra si sa nu se deshidrateze. Toleranta digestiva va reveni treptat, la bebelusa mea a durat 3 saptamani.
Deci nu uitati ! in cazul in care nu o alaptati exclusiv, este nevoie de lapte fara lactoza deoarece mucoasa intestinala este sensibilla la lactoza in diaree.Astept vesti si va doresc sa va faceti bine cat de repede!!!
0
05-07-2007, ora 00:00
a.elena
Nu este medic/terapeut
a.elena
Multumesc pentru sfaturi, dar pot sa va intreb inca ceva. Eu alaptez si nu i-am dat niciodata altceva adaugator cu exceptia medicamentelor. Ii dau Amoxicilina 125mg de 3 ori pe zi cate 5 ml si Bifidum bacterin de 2 ori pe zi cate 5 doze in alt timp, nu odata cu antibioticul. Ce pot sa fac in acest caz ?
Despre antibiograma nu cunosc ce este. Eu sunt din rep. Moldova si la noi e posibil sa se foloseasca alti termeni pentru aceleasi lucruri (doar presupun). Lui i-au facut o analiza care a durat 5 zile ( ziceau pentru dismicrobism) si inca o foaie cu antibioticele la care enterococul este sensibil. Rezultatele au aratat ca are bifidobacterii mai putine decat ar trebui si mai are si enterococcus. Scaunele nu sunt foarte dese, cam 3 ori in zi, dar ce ma nelinisteste pe mine este faptul ca atunci cand am dus analiza avea scaun apos(mai facuse doar de 2 ori cu mucozitati sau erau mai putine ca abia se observau), iar acuma are multe mucozitati si lucrul acesta mi se pare mai rau, dar a aparut si ceva ca niste semincioare galbene, acesta mi se pare un semn bun. Despre Biotics baby am sa intreb la farmacie. Mi-am amintit ca am pliculete de Smecta, ii pot fi de folos ?
0
06-07-2007, ora 00:00
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Ceea ce vedeti dvs in scaun, adica mucozitatile sunt "bucatele "de mucoasa intestinala. Daca vi s-a dat foaia cu antibioticele la care este sensibil si acolo scrie ca este sensibil la amoxicilina atunci sa ii dati amoxicilina 5 zile. Biotics de care va spuneam contine si Bifidum de care imi srieti, dar trebuie sa il mai dati inca 10 zile dupa ce ati terminat antibioticul. Acest medicament ajuta la refacerea mucoasei intestinale, la refacerea florei intestinale, care se distruge dupa diaree si dupa antibiotic. In orice caz sa stiti ca orice antibiotic (in cazul dvs amoxicilina )contribuie la distrugerea bacteriei adica :enterococus si totodata si la distrugerea florei intestinale.De aceea sa ii dati Biotics baby sau Bifidum bacterin.Nu este ceva grav ce are bebelusul, fiti linistita, totusi cred ca si amoxicilina i-o dati in doza prea mare pt 2 luni, nu ati spus cate kg are? eu as spune ca de 2x /zi este suficient pt varsta lui. Da sa ii dati si smecta inainte de masa cu 1/2 de ora.1 plic de dizolva in 50ml apa fiarta si se da pe parcursul intregii zile.Dvs dizolvati initial 1/2 plic in 25 ml de apa, pe urma ii faceti cealalta jumate.
Atentie si la igiena sanului si la cea a bebelusului !
Va mai astept cu vesti!
0
15-02-2010, ora 13:51
Andreea-M
Nu este medic/terapeut
Andreea-M
Buna Elena,
Sunt mamica unui baietel de 9 luni.Am patit ca si tine cu al meu copil.D-na Dr. Naghi are dreptate referitor la amoxicilina si refacerea florei.Eu am fost sfatuita la momentul respectiv sa-i dau Enterol pliculete.Cate un pliculet in acelasi timp cu antibioticul.Se poate amesteca cu orice aliment lichid sau semilichid si e foarte bun la gust - am luat si eu cand am avut probleme diareice.Smecta e rea la gust, iar Bioticsul nu e medicament, e supliment alimentar de aceea este si distrus de antibiotic.Dupa tratamentul de 7 zile cu enterol copilul meu s-a simtit foarte bine. L-am repetat atunci cand a mai avut probleme.Medicul meu mi-a explicat ca suplimentele alimentare nu-ti garanteaza efectul.Acum.iti doresc multa sanatate si tie si bebelusului!

p.s. Pentru d-na Dr. ati putea sa-mi spuneti va rog de ce medicii nostrii dau antibiotic la copii pentru orice?
Am multe prietene cu copii mai mici sau mai mari si toate se plang de acest abuz...Multumesc!
0
15-02-2010, ora 21:18
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna Andreea,
In cazul unei infectii unde s-a recoltat produs patologic ( exudat faringian, scaun...) si a iesit la ex de laborator o bacterie, un microb...si s-a mai mai dat si o antibiograma cu antibioticele la care e sensibil microbul, tratamentul se face cu antibiotice. Nu se dau antibiotice in viroze, numai in caz de suprainfectie bacteriana, dar daca vezi ca o viroza se prelungeste, febra nu scade doar cu paracetamol, nurofen si alte antitermice, starea copilului se agraveaza nu o sa il lasi asa, doar pt ca banuiesti ca e numai o viroza, inseamna ca s-a supraadaugat si o infectie bacteriana. In fine, pe internet pot fi date doar sfaturi medicale generale, nu e ca atunci cand vezi copilul, pacientul si vezi care e starea lui generala si ce simte.

Cu bine,
si daca mai ai nelamuriri poti sa imi scrii !
0
03-10-2011, ora 16:16
madalina-clara
Nu este medic/terapeut
madalina-clara
buna ziua..as dori sa va intreb ceva d-na doctor Naghi, eu am o fetita de un an si 2 luni..si de o buna vreme are diaree..acum trei sapt a avut timp de 2 sapt incontiuu, adica o data pe zi facea sigur alteori si de 2 ori..si evitam tot ce inseamna fructe si altele de genul..apoi 3-4 zile s-a reglat pt ca seara la culcare i-am pus in biberonul cu lapte un plic smecta si dupa aceste zile a rev diareea..in schimb am observat ca dupa toate acste zile de chin avea un dintisor..dar acum a reluat problema si ma gandesc daca iar vom avea un nou dintisor..dar este o problema pt mn pt ca nu stiu ce sa-i ofer de mancare ca s-a staurat de orice si plus de asta mi se pare prea mult timp cu diaree..acum are 4 zile de cand face moale si nu si rev in conditiile in care nu mananca decat br de vaci si banana, ceai menta, covrigei, sticsuri, lapte fara lactoza..e normal sa faca dupa fiecare biberon de lapte asa?fiind fara lactoza?va rog sa ma sfatuiti, pt ca am tot intrebat in stanga si-n dreapta si mi s a spus ca e normal sa fie asa, dar mi se pare prea mult..deoarece ea inainte facea cacuta la 2-3 zile..timp de un an si acum de 2-3 ori pe zi..va multumesc mult de tot si astept raspuns de la dvs!!!!!
0
04-10-2011, ora 15:35
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, fetita dvs are deocamdata intoleranta la lactoza din ceea ce spuneti, incercati lapte Milupa HN preparat cu apa de orez ( 2-3 linguri de orez pe care nu trebuie sa il spalati inainte la 1 litru de apa ), cu apa rezultata preparati laptele dietetic, administrati Biotics baby plicuri 1- 2 plicuri/zi timp de 7- 10 zile, folositi si ceai de afin fara zahar.
0
05-10-2011, ora 20:34
lau70
Nu este medic/terapeut
lau70
buna seara, va rog sa-mi spuneti daca pot sa pun Amoxicilina in lapte? nu pot sa-i dau altfel am incercat in toate modurile posibile si nu am reusit spre disperarea noastra. va multumesc!
0
07-11-2011, ora 05:34
roberta.cretu
Nu este medic/terapeut
roberta.cretu
Fetita mea implineste astza 3 luni. In urma cu doua saptamani si 3 zile (vineri) am vazut ca face scaune verzi cu mucoasa, imi varsa cam de doua ori pe zi iar seara la bainta cand am cantarit-o avea doar 10 gr. in plus fata de greutatea cu o saptamana inainte.
Duminica dimineatza m-am dus cu ea la spital. Dupa ce i-au facut analizele mi-au spus ca are enterocolita, sa-i dau smecta si biotics. Am vazut ca incepea sa se vada mult mai bine scaunul. Insa marti m-a chemat si dr. ei pediatru sa o vada. dansa a zis ca are otita si enterocolita secundara. Mi-a dat Sumetrolim si niste picaturi de Protectis. Miercuri a inceput sa faca foarte rau, mult si apa dar 2-3 scaune pe zi.
Vineri m-am dus cu ea la alt spital. D-na dr. mi-a dat Debridat, Hidrasec, Biotics si supa de morcov, apa de orez.
Alaptez exclusiv la san. Incepuse sa se indrepte dar cum i-am dat mai multe mese doar san a facut din nou scaune moi ca apa si cu mucozitati.
De varsat nu mai varsa deloc dar nu o scot la capat cu scaunele.
De vineri ii dau doar debridat 2ml de 3 ori/zi, enterol 1 pliculet/zi, smecta 1/2 pliculet de 2 ori/zi, Biotics 1 pliculet/zi. Enterolul i-l dau dimineatza dar seara si mai ales noaptea imi face din nou scaune f. moi si apoase. Ieri mi-a facut ziua 4 scaune mai moi, iar noaptea mi-a facut scaun doar apos fara nimic altceva in el.
II dau de doua sapt Smecta, de o sapt. debridat, nu stiu daca nu e prea mult deja. Mi se pare ca-i dau prea multe. Nu stiu cum s-o scot la capat. Sunt disperata. Ma puteti ajuta?
Multumesc mult!
0
08-11-2011, ora 10:25
Naghi Adela
Identitate neconfirmată
Naghi Adela
Buna ziua, trebuie sa faceti la laborator o coprocultura cu antibiograma Deocamdata administrati apa de orez ( 3 linguri de orez la 1 l de apa) si smecta. Daca ii dati si ceai ( de menta sau afin) acesta sa fie fara zahar. Poate fi o infectie cu rotavirus
0
09-11-2011, ora 11:06
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
Nu sunt doctor. Am 2 copii. Cea mica are aproape trei ani. Citind ceea ce vi s/a spus, am vazut ca alaptati exclusiv la san. De aceea, ar trebui sa va ganditi si la ceea ce mancati dvs., poate influenteaza laptele. Incercati sa urmariti ce mancati, si, in acelasi timp, sa urmariti scaunul copilului. Prin luna a 5 nu am mai avut lapte suficient si atunci s/a intamplat ca fiica mea sa faca scaune verzi, diareice, cu mucozitati, timp de cateva zile pana cand mi/am dat seama care era problema, era flamanda. Atunci am inceput sa i prepar si lapte praf. Am continuat si alaptarea naturala pana la 2 ani si 5 luni, dar numai dintr/un san, celelalt a secat.Sper ca am fost de ajutor! Atentie mama simte cel mai bine copilul sau!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: