Dieta bebelus de 2 luni cu intoleranta la proteina din lapte

25-08-2021
Georgiana2021
Nu este medic/terapeut
Georgiana2021
Am o fetita de 2 luni care sa născut cu greutatea de 3, 200, la 2 luni cântărește 4, 100, problema pe care o am este ca a fost diagnosticata cu intoleranta la proteina din lapte, , nu am avut lapte și a trebuit sa o trec pe formula la nasrere, la început iam dat aptamil normal pe care la respins de la 2 săptămâni, pe care îl vomita, am fost la doctori și iau prescris aptamil pepti 1 pe acesta îl mananca dar ii provoacă sângerări în scaun și o dermatita atipica, după 2 săptămâni de administrare pepti 1 am fost iar la doctori iau prescris neocate Lcp, problema cu care ne confruntam acum este ca îl vomita ff violent nu îl poate tine în stomacel, doctorii au zis ca să ii pun câte un pliculeț de gaviscon infant la fiecare masa dar o constipa, dacă nu îl pun nu sta laptele în burtica nu știu ce sa mai fac.dacă aveți vrun sfat va rog să-mi spuneti
2 comentarii
0
25-08-2021, ora 19:49
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Sunt mai multe aspecte de precizat. Mă puteți contacta telefonic :----*. Mulțumesc. Dr. Baciu

(*modificat de admin)
0
23-09-2021, ora 08:11
Roxana011
Nu este medic/terapeut
Roxana011
Bună ziua! Am și eu un băiețel de 1 luna de zile și avem o problema cu agitația.. după fiecare masa (țin sa menționez ca mănâncă lapte praf) devine foarte agitat și vomita cu jet câteodată.. am schimbat pana acum 3 tipuri de lapte și ieri am fost cu el la pediatru unde i am fqcut și eco abdominala și mi a zis ca are reflux și să i schimb iar laptele, sa i dau aptamil AR... singura îngrijorare a mea este sa nu I afecteze ca tot ii schimb laptele având în vedere ca ultima data când l am schimbat a fost acum 5 -6 zile, ma poate ajuta cineva cu un sfat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul