Dieta bolnavului de diabet

18-02-2009
ropolina13
Nu este medic/terapeut
ropolina13
Am 98 kg, diabet tip 2, hipertensiune. hipertrigliceride (800), colesterolul la limite dar cutratament, colica renala, pentru toate afectiunile iau medicamente.doresc o dieta potrivita pentru asa ceva.Multumesc
4 comentarii
0
03-03-2009, ora 21:43
wellness_club2000
Nu este medic/terapeut
wellness_club2000
Contactati-ma pe mai- e nevoie de mult mai multe date, pentru a va putea ajuta: inclusiv varsta, inaltime, de cat timp diabet, ce tratament luati si altele.
Am sa va trimit si care sunt alimentele indicate pentru dumneavoastra si care nu si multe alte recomandari.
0
06-03-2009, ora 17:44
crimu sorin
Nu este medic/terapeut
crimu sorin
pentru wellness_club2000 Dupa cum v-am relatat anterior programul meu de lucru consta in 12 ore de "relatii cu publicul, dispecerat (centralist telefonic) si multe alte lucruri care conduc spre "stresul zilnic". Pe parcursul programului de zi 08 - 20 mananc dimineata in jur de 4 felii de paine combinate cu branzeturi, salamuri, un ceai sau o cana cu lapte, totodata luand si un tratament pentru protectia ficatului(sunt diagnosticat cu steatoza hepatica gr.I).In timpul programului daca reusesc mananc in jurul orelor 16 tot 1-2 senvisuri, o minipita "pontino", un iaurt sau uneori ceva gatit de acasa( orez, cartofi cu ceva din carne prajit) intre mase uneori reusesc sa consum 1-2 mere si o cafea normala.
Dupa orele 20 ca sa- mi potolesc foamea mananc ceva dulciuri de casa sau fructe alteori paste cu sos sau beau o cana cu lapte. Cand lucrez in tura de noapte 20 - 08 consum mai multe fructe, o cafea normala sau ceva pateuri (foietaje).Am incercat in mai multe randuri diferite regimuri alimentare, alimentatie fara paine, fara dulciuri, cu diferite ceaiuri, am slabit 3-5 kg dar in 2-3 luni am pus la loc dublu.Acum am 1, 75 m si 109 kg. Va rog ajutatima cu o dieta care sa ma ajute sa slabesc sigur dar fara repercursiuni asupra starii de sanatate deoarece dupa cum v-am spus sufer si de artropatie psoriazica. Multumesc
0
01-04-2009, ora 16:48
cristinn
Nu este medic/terapeut
cristinn
Sorin, am citit ce ai postat si m-ai facut curioasa. Unde este viata ta in tot programul tau? Unde esti tu in toata schema asta? Care este motivatia ta, unde vrei sa ajungi? Cauta sa citesti DIETA MINTII, e o carte exceptionala care iti va schimba viata pe bune. Tu cauti raspunsuri cand TU stii foarte bine ca tot ceea ce gandesti, aia primesti.
0
31-03-2013, ora 11:41
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
sotul meu a fost operat de cancer laringian.Va rog sa mi spuneti ce poate manca.multumesc mult si numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.