dificultate la inghitit

29-08-2013
marcel85
Nu este medic/terapeut
marcel85
Buna ziua.
De aproximativ o luna si jumatate ma confrunt cu dureri de gat si dificultate la inghitire. Totul a inceput cu 6-7 saptamani cu o tahicardie aparuta peste noapte. Am fost la endocrinolog si mi'a recomandat un set de analize.
TPO, TSH si FT4 au iesit bune si mi'a spus ca nu am nici o problema legata de tiroida. La hemograma valorile care nu s'au incadrat in limite normale au fost :
- leucocite 10.55 (4-10)
- neutrofil 41.1% (45-80)
- limfocit 4.5 (1-4)
- monocit 1.05 (0.3-1)

Intre timp au aparut durerile de gat si am fost la cardiolog si ORL. La cardiolog am facut ECK, ECO si test de efort si au iesit toate bune. Doctorul a spus ca tahicardia poate fi asociata cu o inflamatie a gatului si nu e necesar un tratament din punct de vedere cardiologic. Am fost si la un consult ORL si am urmat un tratament timp de 10 zile cu
- Ceclodyne, Aflamil, Aerius, Nasonex si Tantum Verde spray.
Dupa aceasta perioada durerile de gat nu au cedat si am revenit la control si am urmat un tratament de 7 zile cu :
- Amoksiklav, Flamexin si Orofar.
-In ultima zi durerile au devenit foarte puternice si m'am dus la urgenta unde am refacut analizele si hemograma a iesit la fel ca in urma cu aproape 20 de zile. Am fost internat la spitalul de boli infectioase pentru 7 zile cu diagnosticul: Angina acuta eritematoasa, aftoza bucala si candidoza si am urmat un tratament un tratament cu cefort (3 zile pana la rezultatul analizelor pe care le'am repetat si la spital), acyclovir 5 zile si antinflamator 7 zile.
-Rezultatele la sange au iesit la fel ca la spitalul judetean si exudatul a iesit negativ de aceea doctorul a hotarat dupa 3 zile oprirea tratamentului cu antibiotic deoarece a considerat ca este o infectie virala.
Dupa 7 zile au disparut aftele care se aflau atat in gura cat si in gat si am ramas cu candidoza (bucala si genitala), senzatie de nod in gat si dificultate la inghitire - pe mijlocul gatului cat si in lateral si tahicardia care nu a disparut.
- Am fost la un alt dr ORL si am repetat analizele iar rezultatele hemogramei care nu se afla in intevarlul normal au fost :
- Hematocrit 47.9% (32.6-47.5)
- Leucocite 11.9 (3.5-8.5)
- Trombocite 399 (134-377)
- Limfocite 3.3 (0.8-2.7)
- Neutrofile 7.6 (1.2-5.3)

Pe baza acestor rezultate doctorul a spus ca e este o infectie streptococia (exudatul a iesit negativ de fiecare data) si diagnosticul a fost faringita cronica. Tratamentul pe care il urmez acum este :
- Azitrox 1/24 de ore 4 zile cu 4 zile pauza in total 16 pastile
- Flucovin 1/zi in aceleasi zile cu azitrox
- Essentin 2 capsule de 2 ori pe zi

Simptomele din prezent sunt : nod in gat atat pe mijloc cat si cumva in lateral in ambele parti si dificultate la inghitire, candidoza si tahicardie (pulsul se simte si cumva in gat ). Nu am facut febra deloc in tot acest timp.

Vreau sa stiu daca poate fi intradevar o infectie streptococica avand in vedere ca exudatele au iesit de fiecare data negative iar doctorul de la boli infectioase a spus ca nu este o infectie bacteriana. Cu toate acestea simptomele nu au cedat. Am luat foarte multe antibiotice si nu stiu daca ar fi bine sa continui acest tratament avand in vedere si candidoza care nu cedeaza deloc.
Daca termin si acest tratament fara rezultate ce investigatii ar trebui sa fac in continuare ? Nu mai suport sa iau atat de multe antibiotice care mi'au distrus complet sistemul imunitar.
Multumesc frumos si o zi buna.
4 comentarii
0
29-08-2013, ora 13:12
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Buna!Si eu am amigdala dreapta inflamata si observ niste puncte albe in gat.Si la mine exudatul a iesit negativ, de 2 ori.Analizele au iesit toate in limite normale.Doar ca mie mi-a zis dr ca am faringita subacuta si mi-a dat vit A si decasept.Nu trece deloc.(de vreo 3 sapt)Bine, la mine in casa e si mult praf ca sunt in renovari.Durerile in gat au trecut aproape, chiar si nodul pe care-l simteam.(acela apare mai ales cand sunt stresata)Nici eu nu am facut febra.Tu ai vreun ganglion pe gat?Eu am unul, nedureros, si dr au zis ca nu e periculos, dar pe mine ma tot mananca pielea(la propriu) si nu stiu daca e de la praf, de la stres sau de la ceva mai grav.Sanatate multa!
0
29-08-2013, ora 13:32
marcel85
Nu este medic/terapeut
marcel85
Eu simt o presiune si din lateral cand inghit dar toti doctorii care m'au vazut au spus ca ganglionii nu intra in discutie in cazul meu si nu prea inteleg de ce. Daca este infectie bacateriana nu inteleg de ce nu a trecut pana acum cu toate antibioticele puternice pe care le'am luat si de ce nu a iesit nici o bacterie la exudat. As vrea sa merg sa mai fac niste investigatii dar nu mai am idee unde sa ma duc. Sanatate multa si dv. !
0
29-08-2013, ora 14:15
Kiko07
Nu este medic/terapeut
Kiko07
Te inteleg!Incearca si tu cu multe ceaiuri si fa gargara!Daca tie nu ti-a trecut cu antibiotice, mie cu decasept..
0
01-09-2013, ora 21:25
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
La gastro ai fost? Dificultatea la inghitire se mai asociaza si cu Boala de reflux
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.