Digestia, tensiunea si inima

05-07-2021
Neagui
Nu este medic/terapeut
Neagui
Buna ziua va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am probeleme cu digestia de 3 luni de zile in care am slabit 7-8 kg.
Am niste simptome foarte ciudate.
Dupa ce mananac imi creste ritmul cardiac, durere in piept si tensiunea si ma ustura ochii si cateodata imi trebuie la wc si fac galben dar nu tot timpul.Toate astea se intampla cam la o ora dupa ce mananc.
Obosesc repede, am zile cand nu am forta in mine.Am facut pusee de tensiune si de 170 cu puls 140.
Dar acuma sunt mai mici, si nu le mai dau atata atentie.Dar lipsa de energie, durerea in piept, ritmul inimii care il simt, palpitatii ma termina.Nu inteleg simptomele astea.
Analize am facut tot ce era posibil, hormonale, heulograma, vitamine, suprarenale, am fost la 3 gastrologi, ecografii vreo 3, clonoscopie rectala, nu am nimic la pancreas sau la ficat.Analize hepatice foarte bune, analize de hepatita, helycobacter, tenie si tot felul de paraziti.Toate negativ.Mau diagnosticat cu colon iritabil
Am facut de diabet mia iesot glicemia 95-100 dimineata si cea glicozata 5.3.
Am facut rmn pentru ca am o spondiloza vertebrala, si urmeaza sa fac un tratament kineto.
Rmn am facut cap, coloana, cervicala
Am facut 3 ekg la inima, o ekocardiografie, si un holter pe 24 de ore.Nu am nimic la inima, desi am pulsul 60 -65 in repaus de ceva vreme.Si noaptea 54 cand dorm.
Inainte faceam sport de 3 ori pe saptamana.De aproximativ 2 luni nu mai pot face sport pentru ca obosesc foarte repede, ma dor cervicalele si parca nu am vlaga jn mine.
Iau vitamine, iau probiotice.
Ma duc si la psiholog pt ca ma termina psihic, iau si tratament psihiatric dar parca mai rau imi este de la el.
Nu mai stiu ce sa fac.
Intrebarea mea este, e posibil sa am de la coloana simptomele astea? AM AJUNS LA 68 de kg de la 75.
De ce am simptomele astea de la digestie dupa ce mananc.
Miam sxhimbat si dieta, am facut tot ce e posibil.
Va rog daca ati trecut prin asa ceva sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc frumos
2 comentarii
0
06-07-2021, ora 13:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Lipsa de energie, lipsa poftei de mancare sunt somatizari de depresie. Palpitatiile, durerea in piept sunt somatizari de anxietate. Ar trebui vorbit cu medicul psihiatru sa va schimbe tratamentul pana gasiti unul cu care sa va reveniti. Trebuie insistat pe tratament. Nu intotdeauna acesta este gasit din prima.
0
06-07-2021, ora 15:06
Neagui
Nu este medic/terapeut
Neagui
Multumesc pentru raspuns, iau zoloft si anxiar.Am inceput cu tritico da imi scadea tensiunea prea tare.
Zoloft iau de o luna de zile.
Ideea e ca eu nu ma simt depresiv, intradevar nu pot dormi noaptea daca nu iau anxiar.Poate e si obisnuinta.
Dar nu inteleg legatura dintre digestie si durerea in piept si imi simt inima cum bate tare dupa ce mananc si fac puseuri cateodata de tensiune.
Am impresia ca fac cu inima, si ma mai doare cateodata in dreapta sub coaste.
E ca o criza care dureaza 30 de minute, si ochii mi se inrosesc.
Ma intreb daca nu am o problema cu vasele de sange sau nervii.
Desi la neurolog mia zis ca sunt ok.
Nu inteleg simptomele astea, dar ma chinui zi de zi.
Am zis ca am a incerc si tratament homeopat.
Parca corpul meu sa deteriorat asa simt.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.