Dimensiuni normale | Forumul Medical ROmedic

Dimensiuni normale

16-01-2009
ade_dulcika
Nu este medic/terapeut
ade_dulcika
Buna ziua. Am 19 ani, am fost la ecograf in a 9-a zi de ciclu si am avut urmatoarele dimensiuni: uter in avf 55/35; endometru de 4, 6 mm; ovarul stang de 25/22 mm, iar cel drept de 22/20 mm cu un folicul de 15 mm. E normal sa am numai un folicul ? am vazut k alte fete au 2 sau 3 foliculi. Dar dimensiunile sunt normale ? Va multumesc.
10 comentarii
0
17-01-2009, ora 11:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toate dimensiunile sunt normale.In cele mai frecvente cazuri, un singur folicul matur se deschide la suprafata ovarului in fiecare luna si elimina ovulul.Situatia expusa de tine e mai rara.Deci stai linistita.Numai bine!
0
17-10-2009, ora 17:51
ylg008
Nu este medic/terapeut
ylg008
buna ziua! Am 18 ani, si azi am facut o ecografie pt ca mi-a intarziuat ciclul. Ciclul trebuia sa vina in perioada 13-15 si azi suntem in 17...mi-a spus la ecografie ca am endometrul de 12 mm si e ceva lichid in uter.ce inseamna asta? va rog sa imi explicati.E normal sa fie atat de gros?? mentionez ca sunt si foarte balonata si am senzatia ca m-am ingrasat cateva kg, dar de fapt sunt balonata, si am toate simptomele de ciclu (durere de sani, balonare, ameteli etc.) ba chiar ma dor si ovarele.
0
18-10-2009, ora 02:53
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
ai avut luna asta contacte sexuale ? eu am o prietena care la inceputul sarcinii a avut lichid in uter..dar s-a eliminat singur..fara medicamente... sau lichidul ala poate sa fie acolo de la chist...asa am citit pe net.. si eu am fost acuma 4 uni la control si mi-a facut eco inainte cu o zi de a imi veni ciclul si aveam endo de 10 mm...si medicul a zis ca e tot super... mai bine fa un test de sarcina... sa vezi de ce iti intarzie.. daca ai avut contacte luna asta...iti doresc sa fie cum vrei tu :*
0
18-10-2009, ora 09:03
ylg008
Nu este medic/terapeut
ylg008
contacte sexuale am avut unul luna trecuta si unul luna asta, cu o saptamana in urma...trebuie sa va spun ca mi-a mai intarziat intr-o luna ciclul, in luna august, dar a fost totul ok. vroiam sa stiu daca e normal endometrul de 12mm.doctotrul ginecolog cand mi-a facut ecografia s-a uitt atent si a facut poze si nu a gasit nimic in uter, doar lichidul acela de care va spuneam si a zis ca probabil e lichid menstrual...o sa fac si un test, desi mi-e foarte frica :-ss sunt disperata.
multumesc de raspuns ade_20
0
18-10-2009, ora 17:09
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
pai daca ai avut acuma o saptamana contact..in mod normal nu are cum sa fi gravidutza. mai ales ca nu a gasit nimic medicul.. si daca e eco 4D se vede bine dak e bebe sau nu.si te rog sa nu te stresezi..ca si de asta iti poate intarzia stopul..multa baftaaa.te pup :* sa mai scrii daca ti-a venit...ca sunt curioasa...
0
18-10-2009, ora 18:18
ylg008
Nu este medic/terapeut
ylg008
am vorbit si cu prietenul meu si a zis ca a avut grija, si il cred pt ca si data trecuta m-a asigurat ca e totul ok si asa a fost, dar ca acum m-am stresat foarte mult, mai ales ca trebuie sa imi fac niste analize de sange marti. doctorul s-a uitat foarte atent si a zis ca totul e ok, mai sunt cateva zile pana sa imi vina, dar nu mi-a zis cate.eu tot astept si daca nu vine pana marti, fac un test, desi prietenul meu zice ca sunt paranoica, o sa incerc sa nu ma mai stresez, si sa astept pana imi vine. plus ca doctorul mi-a dat anticonceptionale sa iau ca am ciclul neregulat, si astept "fericita" zi, ca sa incep sa le iau... o sa scriu daca vine, si sper din tot sufletul sa vina odata ca nu stiu sincer ce ar trebui sa fac eu acum, in clasa a 12a, cu un bebe :(( :((
multumesc ade :*:*
0
20-10-2009, ora 21:09
ylg008
Nu este medic/terapeut
ylg008
mi-a venit!!!!!! vai ce bine!!!!!!!!!!!!!!!! :*:*:*:*:*:*
0
20-10-2009, ora 21:54
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
bravo...super... ma bucur pt tine..si sa ai grija de acuma incolo... mai bine te protejezi...decat sa stai asa stresata...te pup... ai grija de tine :D :*
0
20-10-2009, ora 22:03
ylg008
Nu este medic/terapeut
ylg008
vai, crede-ma ca azi dimineata cand am facut testul (ca am facut un test de sarcina-si culmea in seara asta mi-a venit) la toti sfintii m-am rugat si a iesit negativ #:-s
de maine, o sa iau mercilon ca mi l-a recomandat ginecologul si asa nu o sa ma mai stresez de acum incolo si o sa am grija. multumesc mult pt incurajari si pt sfaturi. te pup :*:*:*
0
20-10-2009, ora 22:13
ade_20
Nu este medic/terapeut
ade_20
chiar ma bucur pt tine...fff bine ca iei antibebe...pt ca alea iti regleaza ciclul si nu faci chisturi... cu cea mai mare placere...te ajut oricand..cu orice intrebare..si eu te pup :* :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluÈ›ie la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •