Dinte ciobit :(

06-12-2010
Tunis
Nu este medic/terapeut
Tunis
Mi-am ciobit unul dintre dintii din fata sus. ciobitura este in partea de jos a dintelui. din fata nu se observa decat putin dar pe partea din interior a sarit o bucata mai mare de smalt (cel putin asa mi se pare mie). cum se poate rezolva? nu ma deranjeaza atat forma dintelui cat posibilitatea de a se caria sau sa se toceasca anormal de repede. exista vreo solutie care sa nu implice pilirea dintelui? de exemplu curatarea zonei cu o solutie si apoi aplicarea unei alte solutii (gen rasina) care sa se intareasca si sa protejeze zona? multumesc
3 comentarii
0
06-12-2010, ora 20:53
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Trebuie vazuta si cauza pt care dintele s-a ciobit.
Zona lipsa se poate completa cu material alb de plomba (compozit).
Daca aveti bruxism, atunci ar trebui facuta o gutiera de protectie (se poarta noaptea).
0
08-12-2010, ora 17:44
Tunis
Nu este medic/terapeut
Tunis
multumesc pentru raspuns nico_g. dintele l-am ciobit eu din greseala. nu am bruxism.
pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului? plomba banuiesc ca trebuie schimbata o data la cativa ani si nu as vrea sa mi se pileasca din dinte de fiecare data.
0
08-12-2010, ora 18:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"pentru a se aplica materialul compozit este nevoie de pilirea dintelui pentru o aderenta mai buna a materialului?"

Depinde de medic, dar si de forma fracturii.
Oricum nu se pileste mult din dinte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul