dinti strambi din fata

02-07-2009
nycole89
Nu este medic/terapeut
nycole89
am 20 d ani...si am dintii din fatza sus strambi..knd eram mica mi-a crescut un dinte peste dintele de lapte care trebuia sa cada dar am fost pana la urma la dentist sa mi-l scoata, fapt c a modificat cresterea corecta a celorlalti 2 dinti... si din diverse motive nu am putut face nimic atunci pt a-mi corecta aceasta problema.as dori sa stiu daca s mai poate face ceva acum deoarece aceasta problema ma stanjeneste ft tare..intrucat mi-e rusine chiar si sa zambesc..un medic stomatolog mi-a zis k una din solutii ar fi aparatul dentar dar va dura ft mult...sau sa-mi imbrace cei 2 dinti in portelan dar nici asa nu vor fi perfect drepti...si am inteles k ar costa ft mult dar nu stiu exact cat...va rog sa ma sfatuiti c ar trebui sa fac, dak s poate rezolva aceasta problema cat mai rpd...
9 comentarii
0
02-07-2009, ora 23:37
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
solutia cea mai rapida este cea protetica, adica coroane din portelan, dar recomandarea mea ar fi tratamentul ortodontic. daca dintii dvs sunt sanatosi cel mai bine ar fi sa fie adusi intr-o pozitie corecta cu ajutorul unui aparat ortodontic (fix in cazul acesta pentru ca, adult fiind, cresterea oaselor maxilare este incheiata) chiar daca tratamentul este de mai lunga durata si poate mai greu de acceptat din punct de vedere estetic. aplicarea unor coroane ar presupune devitalizarea (adica scoaterea nervului dintilor), slefuirea lor cu sacrificarea unui volum destul de mare de tesut dur dentar sanatos. cantariti dvs avantajele si dezavantajele...
0
03-07-2009, ora 01:57
nycole89
Nu este medic/terapeut
nycole89
in cazul aplicarii coroanelor d portelan..cam care sunt preturile?am inteles k ar mai exista o solutie..implantul dentar dar acesta este foarte costisitor...
0
03-07-2009, ora 21:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pretul unei coroane variaza destul de mult de la un cabinet la altul. de asemenea variaza in functie de tipul coroanei ceramice: total ceramica, ceramica pe zirconiu sau metaloceramica total fizionomica... la costul coroanei se adauga pretul tratamentului de canal ( adica scoaterea nervului si obturarea canalelor). daca aducerea dintilor intr-o pozitie cat mai apropiata de cea ideala necesita realizarea unor pivoti, va costa si acestia in plus.
0
03-07-2009, ora 21:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
totusi, ganditi-va ca aceste coroane nu vor rezista o viata. aveti doar 20 de ani...
0
21-07-2009, ora 20:15
andreea33
Identitate neconfirmată
andreea33
Cel mai corect tratament ar fi unul ortodontic adica un aparat dentar fix ( altul nu merge la aceasta varsta) Exista mai multe feluri de aparate unele mai vizibile altele invizibile. Succes!
0
25-02-2013, ora 18:15
al3xxa0
Nu este medic/terapeut
al3xxa0
Buna ziua!Am o problema cu un dinte foarte stramb, este vorba de incisivul central!Este foarte iesit in afara, si gingia este foarte inflamata si umflata in zona dintelui! Nu vreau sa port aparat, se poate sa imi extraga incisivul si sa fac un implant?si cam cat ar costa chestia asta!multumesc
0
21-04-2013, ora 15:14
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna ziua.am 42 de ani si am caninii putin crescuti peste incisivi..mi-as dori f tare o dantura aliniata, mai ales ca ceilati sant f frumosi si in linie..ce as putea sa fac?un aparat dentar ar rezolva problema mea?sau la varsta asta nu mai are efect?m-am gandit sa-i imbrac dar in felul acesta imi distrug dinti sanatosi.si chiar nu as vrea.
0
11-07-2013, ora 19:14
lalala10
Nu este medic/terapeut
lalala10
aparatul dentar are efect indiferent de varsta dumneavoastra
0
26-11-2018, ora 19:19
Steve Works
Nu este medic/terapeut
Steve Works
Eu am avut rezultate foarte bune de cand merg la Diana Cadar --------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul