dintii de lapte=celule stem

06-12-2009
peiu ana
Nu este medic/terapeut
peiu ana
Am citit pe net, am vazut la tv, ca dintii de lapte pot fi o sursa de celule stem.Intrebarea mea ar fi ;daca la noi in tara exista o banca unde se pot pastra aceste celule, si acesti dinti de lapte in ce conditii se pot pastra, sau cui se pot incredinta? Va rog daca poate cineva sa-mi ofere aceasta informatie, astept pe forum.
1 comentarii
0
22-03-2023, ora 23:34
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

este adevărat că dinți de lapte pot fi o sursă de celule stem, care pot fi folosite în diverse terapii medicale.

Pentru a păstra aceste celule stem, dinții de lapte trebuie recoltați într-un anumit mod, prin îndepărtarea lor în condiții sterile și transportul lor într-un mediu adecvat. Acești dinți trebuie apoi procesați și depozitați la o temperatură foarte scăzută, într-un mediu cu azot lichid, pentru a menține integritatea celulelor stem.

Există mai multe bănci de celule stem din România care oferă servicii de depozitare și prelucrare a acestor celule, iar informațiile despre acestea pot fi găsite pe site-urile lor. Costurile pentru păstrarea celulelor stem depind de fiecare bancă în parte, dar pot fi semnificative.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul