dintisorii la copil 1, 4 luni

26-03-2009
ioanamarina
Nu este medic/terapeut
ioanamarina
Buna seara si bine v-am regasit.
Stiu ca e o ora tarzie, dar pt ca fetita mea abia a adormit, am reusit si eu sa intru. Am si eu o intrebare: fetita mea are 1.4 luni; la 10 luni au iesit primii dintisori de jos; pe la vreo 12 luni au iesit 4 odata sus; dar au trecut 6 luni si langa cei de jos nu au mai iesit altii. Credeti ca e vreo problema? Din cauza unei lovituri, eu am nascut fetita mai devreme cu o luna;desi avea 2.700kg se considera prematur. am inteles ca la prematuri" toate" incep mai tarziu. este adevarat?
3 comentarii
0
27-03-2009, ora 22:21
corynutzza
Nu este medic/terapeut
corynutzza
buna.poti sa stai linistita pt k si eu am un băietel de aceeasi varsta si s-a nascut normal, a avut 3.870kg si primii dintisori i-au iesit abia la 9 luni.nu sunt toti copii la fel si fiecare are ritmul sau.sa fie sanatoasa si poti fii linistită k la toti le ies dintisorii.pupici
0
30-06-2009, ora 14:34
vera_2209
Nu este medic/terapeut
vera_2209
buna am o fetita de un an si o luna si are abia 2 dintisori. Primul i-a aparut la 9 luni jumate al doilea la 10 luni jumate si de atunci nu mai apare nici unul.CREDETI CA AR TREBUI SA MA ADRESEZ UNUI MEDIC DE SPECIALITATE ESTE VB DE VRE-O PB SAU DOAR O INTARZIERE IN APARITIA DINTISORILOR
0
16-07-2009, ora 23:49
mihaela29
Nu este medic/terapeut
mihaela29
Bună.Am un băieţel de 11 luni şi jum care are deja 8 dinţişori.Primul, un incisiv central de jos a apărut la 5 luni şi jum, au urmat sus incisivii centrali, la 7 luni şi cei laterali la 8 luni, când a ieşit şi celălalt incisiv central de jos.A fost groaznică perioada asta pt că au ieşit mulţi dinţişori întrun timp scurt.Incisivii laterali de jos au ieşit la 9 luni jum şi la 11 luni.Acum cred că un canin încearcă să iasă.Sunt puţin neliniştită pt că dinţişorii au ieşit cam rari, iar cei de jos sunt cam strâmbi.Are cineva idee dacă aşa vor fi şi după ce se schimbă?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Beneficiile alăptării asupra dentiției copiilor
  •