dioptrii -1

16-09-2011
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
Buna ziua, am 23 de ani, lucrez la calculator de 2 ani de zile (8 ore/zi). Inainte sa lucrez vedeam perfect, dupa aproximativ 1 an de zile, am inceput sa vad "in ceata" la distanta. M-am dus la un control si mi-a spus ca am dioptrii de -1 OS, -1.25 OD, port ochelari cu dioptriile -0.75 si -1.
Dupa 6 luni am mai mers la un control iar dioptriile mele erau -1 la ambii ochi.
Este bine sa porti la ochelari dioptrii mai mici decat cele reale, sau trebuie sa fie mai mari?
Este posibil sa mi se corecteze dioptriile, sa nu mai am nevoie de ochelari?
4 comentarii
0
16-09-2011, ora 13:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Dioptriile de -1, 00 si -1, 25 sunt valori date de cicloplegie? In miopie, nu se prescrie o dioptrie mai mare decat valoarea aratata de cicloplegie, exista uneori exceptii( am intalnit tulburari cristaliniene, in care dupa cicloplegie, aveam valori pozitive, dar pacientul nu vedea la distanta, cauza fiind miopia data de modifcarile cristaliniene; aceste tulburari sunt congenitale -au un anumit pattern si nu progreseaza- sau patologice ce evolueaza catre cataracta si sunt necesare investigatii pentru a descoperi cauza, de obicei afectiuni autoimune, boli endocrine, hipocalcemia). Cum a descris medicul cristalinul tau dupa examenul biomicroscopic? Miopia de cauza corneana( viciu de refractie), cu valori mici, nu miopie forte( peste -8Dioptrii) mai scade dupa varsta de 40 de ani; miopia datorata unor tulburari cristaliniene poate progresa pe masura ce evolueaza cataracta; Iti recomand control oftalmologic anual si un regim alimentar bogat in fructe si legume, zilnic macar un mar, eventual suplimente cu extract de fine( de xemplu, Difebiom luteina-1 cpr pe zi 1 luna, cura repetata la 3 luni); daca stai 8 ore pe zi la calculator, iti recomand ochelari cu filtru;numai bine
0
17-09-2011, ora 10:15
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
PS: as vrea sa fac niste supozitii referitor la miopie ca viciu de refractie ; In perioada cresterii care se incheie in jur de 20 si ceva de ani, creste si globul ocular si poate creste si miopia; suprafata globului ocular sufera si ea remodelari in decursul timpului, cred ca miopia de cauza corneeana nu are valori foarte mari;si probabil are o legatura si musculatura intrinseca si extrinseca a globului ocular la aparitia si progresia miopiei ; numai bine
0
26-10-2011, ora 09:36
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi.medicul la care am fost nu mi-a facut nimc din ce mi-ai spus tu acolo, pur si simplu m-a pus la un aparat si s-a uitat la ochi (de acolo banuiesc ca si-a dat seama ce dioptrii am), dupa care m-a mai pus la un aparat si am citit niste litere si la final mi-a dat reteta.
Cam ce ar trebui sa mi se faca la un control oftalmologic, multi spun k ar fi trebuit sa imi puna picaturi in ochi sa vada nu stiu ce.
Sunt putin derutata acum, mie teama sa nu cumva sa fi primit o reteta gresita, spun asta pentru cam am dureri de cap:(
0
03-07-2013, ora 20:51
bura
Nu este medic/terapeut
bura
Buna, am problme cu vederea de aproximativ 3-4 ani...si abea azi am fost la unn oftalmolog sa imi fac un control la ochi...si.am O.D.-1 axa 170, si O.S. 2, 5 axa 165. imi poate explica si mie cineva mai exact ce in seamna si cat de grave est.va rog frumos...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.