diplopia - informatii

17-01-2011
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
cine poate sa mi povesteasca cate ceva despre aceasta boala?
6 comentarii
0
19-01-2011, ora 15:53
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga maria, eu am diplopie de cand ma stiu. Acum am 34 de ani si port ochelari de la 3 ani. Am hipermetropie la ambii ochi dar la stangul am si strabism si astigmatim, asa incat am ochelari cu +1 sferic la dreptul si +1, 5 sferic si 0, 5 cilindric la ochiul stang.
O doctorita mi-a spus ca aceasta diplopie care inseamna vedere dubla trebuia sa im i dispara in copilarie cu corectia ochelarului si a ocluzorului. Dar uite ca nu a trecut.
In consecinta eu citesc si fac toate activitatile numai cu ochiul drept si nu dau atentie la vederea dubla, ca m-am obisnuit cu ea.
Din cate stiu eu diplopia are si alte cauze in afara de strabism, cum ar fi cauze neurologice ( accidente vasculare etc.)
cel mai bine ar fi sa intrebi si un medic, doamna dr Elina poate iti va raspunde.
0
19-01-2011, ora 17:06
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
buna ziua iti multumesc pt. ca mi-ai impartasit experienta ta si imi pare rau de faptul ca nu te-ai vindecat de atata amar de vreme.Iti marturisesc ca parerea mea este ca si sotul meu ar avea strbism la ochiul stg.(de cand il cunosc atunci cand este putin obosit ochiul stg. merge putin inspre ureche.prima data cand am observat am crezut ca mi se pare dar am fost tot timpul mai atenta si asa este.la fratele lui situatia este aceeasi doar ca in cauza este ochiul drept.)Acum ce sa mai crezi?Ar putea fi de la strabismul acesta necorectat in copilarie, ar putea fi o cauza neurologica...Asteptam(de o saptamana)o programare la neurolog, asteptam(de 2 saptamani)rezutatele unor analize de sange... santem in ANGLIA...si nu-mi vine sa cred cat de greu se misca lucrurile.Am fost in prima faza la urgenta.de acolo la optician(o ora la consultat}rezultatul a fost ca trebuie sa poarte ochelari(ochelarii au fost gresit confectionati si nu sunt gata nici acum).Am fost apoi la medicul de familie care ne-a programat la un spital specilizat numai in boli ale ochiului:l-au vazut aici 3 medici:optometrist, orthoptist, oftalmolog, tratamentul prescris:ODIHNA, Aici i-au luat sange si de aici asteptam de 2 saptamani rezultatele.Am fost din nou la medicul de familie si am cerut o radiografie si primul sau raspuns a fost ca cerem ceva imposibil de realizat, am mers din nou la urgenta (pt.ca il dureau si ochiul stg si capul si nimeni nu ii recomandase sa ia vreo pastila-a luat totusi nurofen).La urgenta am reusit sa obtinem avizul doctoritei care era de serviciu pt.o radiografie(nu pot sa va spun ce radiografie), dupa doua zile am fost sunati de la cabinetul medicului de familie ca radiografia poate fi facuta in data de 17FEBRUARIE!
0
19-01-2011, ora 17:26
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
pt.calogeropoulis aristia:cate s-ar putea intampla pana atunci?Eu sper sa nu se intample nimic rau dar stau cu frica si cu grija.O zi inainte sa se trezeasca dimineata cu aceasta diplopie sotul meu a stat afara in curent vreme de doua ore(a incercat cu un prieten sa repare ceva la masina) si nu stim daca si asta nu are vreo legatura cu boala.O rog pe domna dr. Elina daca citeste povestea mea sa-mi dea un sfat, sa-mi spuna si parerea dumneaiei.Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este timpul indelungat in care se depisteaza cauza, Ma gandesc :in situatia in care problema este neurologica ca boala sa nu se agraveze si apoi sa fie mai greu de recuperat.Eu, in cazul tau, cred ca ar trebui in continuare sa incerci sa scapi de diplopie chiar daca te-ai obisnuit cu ea...Ai doar 34 de ani si cumva trebuie sa o invingi...Ma si sperie gandul ca ar putea dura recuperarea cateva luni, daramite mai multi ani...Inchei aici uranduti sanatate, o seara frumoasa si daca ai timp sa-mi mai scrii astept cu mare placere(cred ca am sa scriu acum si pt. doamna dr elina)
0
20-01-2011, ora 14:14
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga maria, oamenii nu seamana, eu ti-am spus povestea mea, insa in cazul sotului tau s-ar putea sa isi revina tot asa de repede precum a si aparut problema.
Va doresc amandurora sanatate! Si daca aveti si copii, bineinteles si lor.
0
22-01-2011, ora 13:59
maria2011
Nu este medic/terapeut
maria2011
Buna draga mea.Vreau sa-ti spun ca azi sant fericita.Sotul meu vede mult mai bine cu ochelari.Acum nu stiu daca lipsa ochelarilor a fost cauza diplopiei dar pt acest moment e bine si asa.Multumesc Domnului ca vede mai bine.Fara ochelari vede tot dublu dar, o sa vedem pe parcurs ce se poate face.Iti doresc multa sanatate, o zi frumoasa si poate mai vorbim.maria2011
0
23-01-2011, ora 19:41
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
ma bucur sa aud aceasta!
eu am diplopie de cand ma stiu, de mic copil, imi imaginam pe la 3, 4 ani ca ma joc eu cu imaginea de sunt doua.
Insa eu am probleme mult mai mari de sanatate, macar de ar fi numai diplopia!
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: