Disconfort abdominal

05-07-2020
Vassago
Nu este medic/terapeut
Vassago
Buna ziua, am 23 de ani si de cativa ani am urmatoarele probleme: ma simt mai mereu obosit, nu prea am pofta de mancare, uneori am stari de greata dupa masa, iar in partea inferioara dreapta a abdomenului simt destul de des intepaturi si ma balonez (ca o umflare a intestinului) si am scaune diareice destul de des. Ceea ce este ciudat e ca in partea stanga nu simt nicio data nici o durere si nu ma balonez deloc, pe cand in partea dreapta disconfortul este mereu prezent. Pe langa toate acestea mai sunt si subponderal, avand 58kg la 1.78m. La medici am fost, iar analizele de sange au iesit mereu bune, helicobacter si paraziti nu au fost gasiti, am facut si trei ecografii abdominale fara nicio problema gasita.
In final as vrea sa va intreb ce as mai putea face, ce fel de investigatii ar fi recomandate, ma gandeam ca o colonoscopie ar putea vedea ce anume e in neregula cu intestinul sau daca toate aceste simptome ar fi pe fondul unei intolerante alimentare, spre exemplu gluten.
Multumesc.
1 comentarii
0
06-07-2020, ora 20:14
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider că cel mai inteligent ar fi să apelați la un medic gastro-enterolog care să vă coordoneze investigațiile.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • Durerea de burtă
  •