Discomfort in anus/rect?

30-10-2019
Zickno
Nu este medic/terapeut
Zickno
Salut!

Am 25 de ani. Am o problema mai rusinoasa de o saptamana, anume ca simt o jena in anus sau rect. Se simte ca si cum as avea ceva ramas acolo, ca si cum ma zgarie sau simt ca se plimba ceva cand fac anumite miscari, cateodata chiar mici intepaturi de disconfort. Toate simptomele astea sunt si urmate de o senzatie de presiune. Parca mi-a ramas o mica parte din scaun blocata acolo, chiar daca nu e nimic inauntru.

Inainte sa-mi apara simptomele astea, am fost constipat cateva zile, in sensul ca faceam zilnic, dar faceam tare si bobite multe. Ma cam chinuiam la WC ca sa scot pe rand totul.

In prezent am inceput sa mananc alimente bogate in fibre si sa ma hidratez. Am scaun normal as zice eu, culoare normala (cateodata maro, cateodata maro cu o tenta galbuie sau verzulie), nu ma doare dupa ce fac, ci doar simt jena aia in continuare pentru putin timp, nu am văzut sange prezent in scaun.

Nu prea stiu de la ce este si imi este frica sa nu fie ceva mai nasol. Ma gândeam sa merg si la medic daca persista, dar am teama si rusine pentru ca stiu ca un consult la poponeata se lasa cu degete sau alte lucruri bagate acolo.

A mai patit careva? Parere de la un medic?

Multumesc! :)
1 comentarii
0
11-11-2019, ora 11:04
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Posibil sa fie o fisura sau iritatie anal, a o rectoscopie poate da diagnosticul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  •