Disconfort abdominal - greu de explicat

09-03-2017
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Buna ziua,

Am si eu o problema cu care ma confrunt de cateva saptamani.

Prin ianuarie am avut niste probleme mai mari dupa ce am mancat niste carne (presupund ca asta a fost cauza): crampe, balonari, gaze, probleme cu scaunul (diaree) si o senzatie frecventa de greata.
Am fost la gastroenterologie, m-a intrebat de simptome, m-a palpat si mi-a pus diagnosticul de gastro-enterocolita acuta + mi s-a dat tratament (niste probiotice, Ortanol, Metoclopramid + Smecta/Imodium) - am luat tratamentul cam 1-2 saptamani si mi-a trecut.

Problema e ca dupa vreo 2-3 saptamani m-am trezit cu alta problema care vad ca nu mai trece.
Nu mai am probleme cu scaunele, sunt regulate.
Nu ma doare nimic.
Nu mai am senzatie permanenta de voma.
Am pofta de mancare.

Insa am un disconfort abdominal - in sensul ca ma simt putin umflat, abdomenul usor incordat si simt ca ce mananc nu-mi prieste (de multe ori ma trezesc si dimineata cu starea asta). E aproape ca o stare de greata, sa zic ca un sfert din senzatia respectiva. E foarte greu de explicat din moment ce nu este o senzatie clara sau o durere specifica, ci o jena aproape permanenta care nu imi permite sa ma relaxez, sa mananc ce vreau, fara sa simt nevoia sa stau intins sau sa beau ceaiuri ca sa se calmeze stomacul.

Am fost din nou la gastroenterologie. Intre timp am facut si analizele de sange care au iesit bine.
Am facut si ecografie abdominala care a iesit bine.
Doctorul mi-a spus ca n-am nimic si ca cel mai probabil sunt niste "reactii" de la gastro-enterocolita din Ianuarie + am stomacul sensibil. Mi-a mai dat tratament 10 zile cu probiotice si spasmomen.

Din pacate, am terminat tratamentul si nu simt vreo imbunatatire.
Doar cand beau ceai de menta sau galbenele ma simt mai bine.

Daca m-ar putea sfatui cineva ce as mai putea sa fac...


Multumesc anticipat!
9 comentarii
0
10-03-2017, ora 11:35
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Buna ziua!

Echilibrul florei intestinale poate fi redobandit si mentinut si cu ajutorul prebioticelor, fibrele alimentare cu care se hranesc bacteriile normale din intestin, dar nu si cele „rele” care in exces pot da balonare, disconfort abdominal si alte probeleme digestive. Se doreste de obicei obtinerea unui efect simbiotic al probioticelor (din iaurt, branzeturi, in cazul in care nu se sesizeaza si o intoleranta tranzitorie la lactoza) si al prebioticelor din alimente.

Multiplicarea bacteriilor mai putin benefice este favorizata de regula de consumul crescut de zahar si alte glucide rafinate (paine alba, produse de patiserie, dulciuri concentrate in general). Prin urmare acordati o mai mare atentie alimentelor pe care le consumati si la cantitate. Este important sa respectati recomandarile dietetice oferite de catre gastroenterolog.

Fibrele prebiotice sunt tot carbohidrati si se gasesc in praz, sparanghel, ceapa, usturoi, pastarnac, andive, anghinare. Amidonul rezistent la digestie din banane verzi si cereale integrale (grau, secara, ovaz) pot avea si ele efect prebiotic. Amidonul din cartofii/pastele/orezul servit rece după preparare se comporta la fel ca aceste fibre. Atentie insa la portie!

Multa sanatate!
0
10-03-2017, ora 16:48
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Multumesc pentru raspuns!

Mi-am mai luat niste Enterolactis Plus + am inceput sa mananc mai usor.
Am baut ceai de galbenele, ceai de gentiana (extrem de amar, dar eficient).
Am baut lapte de soia + am mancat mai multe branzeturi, legume, peste.


Astazi chiar n-am mai avut acea senzatie. Poate doar abdomentul putin incordat (ca si cum as fi facut niste abdomene). :D
0
13-03-2017, ora 17:03
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Dar este normal sa ai gaze zi de zi, sa fii balonat, iar scaunele sa fie tot timpul galbene (indiferent de ce mananci)?
1
15-03-2017, ora 11:27
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Culoarea galbena a scaunului ar putea semnala posibile afectiuni la nivelul ficatului, vezicii biliare sau al pancreasului, dar la fel de bine poate fi vorba si/sau de malabsorbtia grasimilor, maldigestia carbohidratilor si in special a cerealelor cu gluten si a dulciurilor/fructelor in exces pe un teren sensibilizat de patologiile anterioare, dezechilibrul florei intestinale persistent in urma tratamentelor administrate, pentru a pune in concordanta si senzatia de balonare pe care ati mentionat-o. Dar daca spuneti ca ati fost la gastroenterolog deja si nu au fost identificate probleme la aceste organe, cauza ar putea fi alimentara.

„Indiferent de ce mancati” ar putea indica o greseala frecventa in alimentatie care favorizeaza aparitia acestor simptome si nu neaparat o tulburare organica clara. Puteti sa mai cereti o parere si sa solicitati recomandari dietetice, eventual sa fiti chestionat in prealabil cu privire la alimentatie pentru a identifica greseala respectiva.

Multa sanatate va doresc!
0
15-03-2017, ora 14:45
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Multumesc inca o data.

Voi face si analize de scaun:
coprocultura
coproparazitologic
helicobacter pylori

Acestea nu mi-au fost recomandate, dar cred ca ar fi bine sa exclud eventuali paraziti sau bacterii.
0
17-03-2017, ora 09:00
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Foarte bine. Giardioza ar putea fi de asemenea o cauza a modificarii culorii scaunului. Am crezut ca au fost incluse printre analizele realizate.

Sper sa va rezolvati aceasta situatie cat de curand!
0
17-03-2017, ora 14:01
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Am facut astazi coprocultura, coproparazitologic si ag helicobacter.

Acum mi se pare si mie ciudat ca mediul gastroenterolog nu mi-a zis sa fac macar coproparazitologic. Ciudat.
Astept rezultatele...

Din pacate, cu tot "regimul", cu toate ceaiurile, nu am rezolvat nimic.
Senzatiile de greata persista, balonarile si abdomenul incordat...la fel.
Scaunele la fel.
Am mai si slabit vreo 2-3 kg.

De cateva zile mai si salivez excesiv.

Unele persoane spun ca sigur am ceva paraziti intestinali, ca altfel nu prea exista explicatie.

Sa vedem acum. :)
Cel mai frustrant e sa nu gasesti cauza problemelor de acest tip.
0
17-03-2017, ora 19:55
MrMM
Nu este medic/terapeut
MrMM
Antigen Helicobacter Pylori in scaun - pozitiv.

Asta sa fi fost cauza?
0
20-03-2017, ora 11:24
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Cel mai bine este să reveniți la medicul gastroenterolog pentru interpretarea rezultatelor si pentru investigatii suplimentare. Ma puteti tine la curent cu diagnosticul.

Este dificila incertitudinea, dar sunt atat de multe afectiuni cu factori multipli (genetici, dieta, stres, poluare, care tin de functia si anatomia organelor), idiopatice (fara o cauza aparenta), mai ales in sfera digestiva si in contextul stilului de viata modern, care nu tin neaparat de competenta medicului. Obținerea unui diagnostic cu certitudine este un proces mai lung decât v-ți fi așteptat, cu suișuri și coborâșuri. De aceea este greu de stabilit precis sau din prima ce a condus la aceste simptome, pentru a elimina cauza respectiva.

Multa sanatate și răbdare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Suplimentarea cu enzime digestive în cazul abuzului alimentar
  • Durerea de burtă
  •