Disconfort gat si dureri urechi

06-09-2021
andreea.dr
Nu este medic/terapeut
andreea.dr
Buna ziua! Am de cateva saptamani o problema cu urechile, sunt constant infundate si cu presiune, ca uneori aceasta presiune sa devina dureroasa. Mentionez ca ma deranjeaza si in conexiune cu gatul, ca atunci cand te gadila in gat de la urechi, doar ca dureros. Am fost deja la medicul de familie si orl, am urmat si o saptamana de antibiotice( augumentin si gentamicina injectabil) dar nu am scapat + tratament in momentul de fata de la orl pentru o rinita mai veche. Din spusele medicului orl nu se vede nimic special care sa dea dureri de intensitate asa mare. Am facut o serie de analize deja, negativ la exudat faringian si nazal, aslo etc. Singura analiza pozitiva estela anticorpi IgG virus epstein barr, cu IgM negativ, ebna este inca in lucru. Astazi am observat ca una dintre amigdale arata diferit, in sensul ca este iesita inspre exterior dar nu rotunda. Ce as putea face in continuare, sau ce investigatii? Senzatia de presiune si ca nu-mi pot desfunda urechile este extrem de deranjanta.
1 comentarii
0
06-09-2021, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica cauza care intretine inflamatia pe faringe pana sus in spatele nasului este UN REFLUX gastro eosfagian in somn. de la alimentati incorecta la cina si dupa cina
exista sute.. daca nu mii de mesaje pe forum unde am explicat ce Alimente nu se consuma la cina si dupa cina.
Ce nu inteleg 99 la suta din persoane..este ca Limba si Gatul... fac parte din Tractul digestiv
au acelas nerv si acelas sistem limfatic d ela limba la colon
toate acele senzatii din gura si faringe..sunt semne ale corpului date din abdomen de plexul solar si nervul Vag
NU sunt probleme locale ORL
de aici si banii aruncati aiurea pe analize si pe antibiotice si antiinfalamatare care strica si mai mult digestia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •