Discopatie cervicala??

27-04-2020
Ovidix
Nu este medic/terapeut
Ovidix
Bună ziua. Am 25 de ani, am făcut un RMN în zona cervicala iar în urma examinării, mi s-au stabilit următoarele concluzii:
-Reducerea lordozei cervicale fiziologice;
-Protuzie discala mediana C4-C5, C5-C6;
-Osteofite posterioare C3, C4, C5, C6, C7, ce realizează amprenta asupra sacului dural.
Lucrez în sistemul de ordine publica, și ma interesează foarte mult o opinie medicala, legata de afecțiunea pe care o am(care este afecțiunea), ce interdicții am și ce tratamente medicale sunt recomandate pe viitor. Va mulțumesc frumos și va doresc multa sănătate!
1 comentarii
0
28-04-2020, ora 00:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Modificările menționate sunt importante și duc spre o spondiloză cervico-dorsală. Dar depinde foarte mult și de simptomele pe care le aveți. Vă recomand să vă adresați unui centru medical specializat în tratamentele coloanei vertebrale.

dr Petre Mureșan
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.